MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

দুগ্ধ উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত সকলো সময়তে হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান গো-পালকসকলৰ প্ৰথম পচণ্ড

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Holstein Friesian for dairy production
Holstein Friesian for dairy production

দুগ্ধ উৎপাদন ভাৰতৰ দ্ৰুততম বিকাশশীল কৃষি খণ্ডসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। কৰোনাৰ পিছত, যেতিয়া আন বহুতো চাকৰি আৰু ব্যৱসায় বেয়া সময়লৈ আহিছে, এক নতুন সুযোগ হিচাপে দুগ্ধ খণ্ডত বিনিয়োগ সৃষ্টি কৰা হৈছে। এই ক্ষেত্ৰত খেতিয়কসকলে সদায় ভাল প্ৰজাতিৰ গৰুৰ সৈতে এখন ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰিব বিছাৰে।

আমাৰ কৃষি জাগৰণ ৱেবছাইটত, আমি কৃষকসকলৰ স্বাৰ্থত বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত নিয়মীয়াকৈ আলোচনা কৰোঁ। ফলস্বৰূপে, কৃষকসকলে কৃষিভূমি, শিক্ষা, অৰ্থনীতিৰ বিষয়ে জ্ঞান লাভ কৰে। বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে আপুনি এই সকলো তথ্যৰ পৰা লাভান্বিত হয়। আজি এই খণ্ডটোত, আমি বিশ্বব্যাপী জনপ্ৰিয় গৰুৰ শীৰ্ষ প্ৰজাতিৰ অন্যতম হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ানৰ (Holstein Friesians) বিষয়ে আলোচনা কৰিম-

ভাৰতত গাখীৰৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। ৰাতিপুৱা চাহৰ পৰা ৰাতি খোৱাৰ পিছত আইচক্ৰীমলৈকে, সকলোতে গাখীৰৰ প্ৰয়োজন। বজাৰত গাখীৰৰ চাহিদা সদায়ে ওপৰলৈ থাকে। প্ৰাচীন কালৰ পৰাই, মানুহে গৰু আৰু ম'হৰ গাখীৰ বিক্ৰী কৰি আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ আহিছে। বিশ্বজুৰি ১০ ৰ পৰা ১৫ টা ভাল প্ৰজাতিৰ গৰু আছে। এই সকলোবোৰৰ প্ৰত্যেকেই যথেষ্ট গাখীৰ দিয়ে। কিন্তু সকলো প্ৰজাতিৰ গৰুৱে সকলো পৰিৱেশৰ সৈতে খাপ খাব নোৱাৰে। এজন কৃষকক এনে এক প্ৰজাতিৰ গৰুৰ প্ৰয়োজন, যি সকলো ঠাইতে খাপ খাব পাৰে, ৰোগত কম ভোগে, যি যত্ন লোৱা সহজ আৰু সৰ্বোপৰি ভাল গাখীৰ দিয়ে।

হলষ্টাইনৰ অৰ্থ হৈছে ক'লা-বগা পটিযুক্ত, আৰু ঠাইখনৰ নাম ফ্ৰিলেণ্ডৰ সৈতে খাপ খায়, এই গৰুটোৰ নাম হলষ্টাইন ফ্ৰিচিয়ান। নেডাৰলেণ্ডৰ হলষ্টাইন গৰুৰ ইতিহাস প্ৰায় ২০০০ বছৰ পুৰণি। পিছত, বাভাৰিয়াৰ পৰা অহা ক'লা প্ৰজাতিৰ গৰু আৰু ফেৰআইলেণ্ড (নেডাৰলেণ্ড)ৰ পৰা বগা প্ৰজাতিৰ গৰুৰ ক্ৰছৰ জৰিয়তে, এটা নতুন ক'লা বগা প্ৰজাতিৰ পিঠা সৃষ্টি কৰা হৈছিল, যাৰ গাখীৰ উৎপাদন ক্ষমতা যথেষ্ট বেছি। ইয়াক হলষ্টাইন ফ্ৰিচিয়ান বুলি কোৱা হয়।

হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ানৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ

হলষ্টাইন প্ৰজাতিৰ এটা পূৰ্ণ-ডাঙৰ গৰুৰ ওজন 800 কিগ্ৰা লৈকে আৰু ষাঁড়ৰ ওজন 1,100 কিগ্ৰা লৈকে হ'ব পাৰে। ইয়াৰ উচ্চতা 55-70 ইঞ্চিৰ ভিতৰত হয়। পৃথিৱীৰ সৰ্বাধিক গাখীৰ উৎপাদনৰ সকলো ৰেকৰ্ড এই বগা আৰু ক'লা গৰুটোৰ দখলত আছে। যদিও মূৰত বগা টিকটো চাই ইয়াক সহজে চিনাক্ত কৰিব পাৰি, বিশুদ্ধ ক'লা প্ৰজাতিৰ গৰুও দেখা যায়। এইবোৰ গাখীৰৰ বাবে বিখ্যাত। এই প্ৰজাতিৰ গৰুদৈনিক 40 লিটাৰ লৈকে গাখীৰ দিবলৈ সক্ষম।

হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান গৰুৱে গড়ে 9,000 ৰ পৰা 12,000 কিলোগ্ৰাম গাখীৰ দিয়ে। এই গৰুটোৱে প্ৰায় 300-310 দিনৰ বাবে গাখীৰ দিব পাৰে। ফ্ৰিজিয়ান গৰুৰ গাখীৰত গাখীৰ চৰ্বি 3.8 ৰ পৰা 4.8, গাখীৰ প্ৰ'টিন 2.8 ৰ পৰা 3.7 আৰু লেক্টোজ 3.7 ৰ পৰা 5.3 থাকে।

হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান গৰু পালনৰ লাভালাভ

যদিও এই প্ৰজাতিৰ গৰু পালন কৰাটো আটাইতকৈ ব্যয়বহুল। কিন্তু হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান গৰু হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বতে গাখীৰ কেন্দ্ৰিক অৰ্থনীতিৰ চালিকা শক্তি। কাৰণ ভাল প্ৰজাতিৰ গৰু নাথাকিলে গাখীৰ উৎপাদনত কোনো ধৰণে লাভান্বিত হোৱা টো সম্ভৱ নহয়। অৱশ্যে, গাখীৰ সৰ্বাধিক উৎপাদন হোৱাৰ বাবে, এই প্ৰজাতিৰ গৰু পালন বেছিভাগ লাভজনক হয়।

হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান পৰ্যবেক্ষণ কৰাত কি সমস্যা হ'ব পাৰে?

যদিও পৃথিৱীৰ মুখ্য গাখীৰ উৎপাদনকাৰী প্ৰকাৰ, এই প্ৰকাৰৰ কিছুমান সমস্যা আছে যাক বহুতো কৃষকে অতিক্ৰম কৰিব নোৱাৰে। অভিজ্ঞ আৰু প্ৰশিক্ষিত কৃষক অবিহনে এই প্ৰজাতিৰ গৰু পালন কৰাটো অতি কঠিন। কাৰণ হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান গৰুবোৰে প্ৰায়ে প্ৰজনন কৰিবলৈ অক্ষম হয়। ইয়াৰ উপৰিও, এই প্ৰজাতিৰ গৰুৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে অতি সাৱধান হ'ব লাগিব আৰু ইয়াৰ চিকিৎসা ব্যয়ও যথেষ্ট বেছি। খাদ্য আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণৰ উচ্চ ব্যয়ৰ বাবে, বহুলোকে এই প্ৰজাতিৰ গৰুৰ পৰা সহজে উপকৃত হ'ব নোৱাৰে।

লগতে পঢ়ক-কৃত্ৰিম প্ৰজনন আৰু গো-পালন

English Summary: Holstein Friesian for dairy production

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.