MFOI 2024 Road Show
  1. News

লাম্পি ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ ৰাজস্হানত ৪০০০ গৰুৰ অকাল মৃত্যু!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Lumpi Skin Disease: 4000 cow dead in Rajasthan
Lumpi Skin Disease: 4000 cow dead in Rajasthan

লাম্পি (Lumpi Skin Disease) ৰোগৰ ফলত ৰাজস্হানত মৃত্যু হৈছে ৪০০০ ৰো অধিক গৰুৰ। বিভাগীয় সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি ৰাজ্যখনৰ ১৬ খন জিলালৈ ইতিমধ্যে এই ভাইৰেল সংক্ৰমণ বিয়পি পৰিছে।

বিষয়াসকলে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি এইপৰ্যন্ত পশুধনক প্ৰভাৱিত কৰা ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ প্ৰায় ৯৪,০০০ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে,  যিটো মূলতঃ গুজৰাটৰ ওচৰৰ জিলাবোৰত গৰুৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰথমে ধৰা পৰিছিল।

পৰিস্হিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি চৰকাৰে আন ৰাজ্যৰ পৰা গৰুৰ চলাচল নিষিদ্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে আৰু জিলাসমূহৰ সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ ওপৰত প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ কৈছে।

আহিবলগীয়া পশু মেলাবোৰ নিষেধাজ্ঞাৰ অধীনত হ'ব পাৰে বা সংক্ৰমণৰ বাবে কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা বাতিল কৰা হ'ব পাৰে। চৰকাৰী পৰিসংখ্যা অনুসৰি, ৰাজস্থানত মুঠ গৰুৰ জনসংখ্যা প্ৰায় ১৪ নিযুত।

ছালৰ লাম্পি ৰোগ কিহৰ বাবে হয়?

ভাইৰেল ৰোগটো তেজ খোৱা পতংগ যেনে কিছুমান প্ৰজাতিৰ মাখি, মহ, ডাকৰ দ্বাৰা আৰু দূষিত খাদ্য আৰু পানীৰ জৰিয়তে বিয়পে। এই ৰোগৰ ফলত তীব্ৰ জ্বৰ হয়, চকু আৰু নাকৰ পৰা পানী নিষ্কাশন হয়, লেলাৱতি হয়, গোটেই শৰীৰত কোমল ফোঁহা সদৃশ হয়, গাখীৰ উৎপাদন যথেষ্ট হ্ৰাস হয়। সংক্ৰমণৰ বাবে মৃত্যুৰ হাৰ হৈছে 1.5%।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ তথ্যই দেখুৱাইছে যে বেছিভাগ মৃত্যু পাঁচখন জিলাত সংঘটিত হৈছিল: গংগানগৰ (৮৪০), বাৰমেৰ (৮৩০), যোধপুৰ (৭৩০), জালোৰ (৫৮০)আৰু বিকানেৰ (৫২৭)। জয়সলমেৰ, পালি, চিৰোহি, চুৰু, হনুমানগড়, আজমেৰ, নাগাউৰ, জয়পুৰ, চিকাৰ, ঝুনঝুনু আৰু উদয়পুৰতো ভাইৰাছৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে।

ৰাজস্থানৰ মুখ্য সচিব ঊষা শৰ্মাই কয় যে আজমেৰ, বিকানেৰ আৰু যোধপুৰৰ কাৰ্যালয়সমূহক বিভাগীয় পৰ্যায়ত ৮ লাখৰ পৰা ১২ লাখ টকাৰ ভিতৰত আৰু জৰুৰীকালীন আৰু অত্যাৱশ্যকীয় ঔষধ ক্ৰয় কৰাৰ বাবে বাকী ক্ষতিগ্ৰস্ত জিলাসমূহক ২ লাখৰ পৰা ৮ লাখ টকাৰ ভিতৰত বাজেট প্ৰদান কৰা হৈছে। তেওঁ কয় যে ক্ষতিগ্ৰস্ত জিলাসমূহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ, চিকিৎসা আৰু দক্ষ নিৰীক্ষণৰ উদ্দেশ্যে ৩০ খন অতিৰিক্ত বাহন লাভ কৰিছে।

পশুপালন বিভাগৰ অতিৰিক্ত সঞ্চালক ড০ এন এম সিঙে কয় যে ৰাজ্যখনে প্ৰতিৰোধৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। গৰুৰ মালিকসকলক ৰোগগ্ৰস্ত জন্তুটোক আৱদ্ধ কৰি ৰাখিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। সিঙৰ মতে, ৰোগ বিয়পিলে মানুহৰ ক্ষেত্ৰতো সামান্য বিপদাশংকাৰ সম্ভাৱনা আছে। কিন্তু উতলাৰ পিছত গাখীৰ খোৱাত কোনো সমস্যা নাই।

লগতে পঢ়ক-গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে ৰাখি, বিদেশী ৰাষ্ট্ৰৰ পৰা আহিছে অৰ্ডাৰ!

English Summary: Lumpi Skin Disease: 4000 cow dead in Rajasthan

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.