MFOI 2024 Road Show
  1. News

এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য: দেৱালীৰ পূৰ্বে দাম হ্ৰাস পাব গেছ চিলিণ্ডাৰৰ, চহৰ অনুসৰি হাৰ পৰীক্ষা কৰক

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Gas Cylinders Will Get Cheaper Prior to Diwali
Gas Cylinders Will Get Cheaper Prior to Diwali

যোৱা 2 বছৰৰ তথ্যলৈ লক্ষ্য কৰিলে, এলপিজিৰ মূল্য যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য হ্ৰাস কৰাৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

গেছ চিলিণ্ডাৰৰ ব্যয় নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে যাৰ ফলত সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছে। যোৱা দুবছৰৰ তথ্য অনুসৰি, এলপিজিৰ মূল্য আগৰ দৰে বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু এতিয়া কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নাগৰিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে।

ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন, ভাৰত পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেড, আৰু হিন্দুস্তান পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেডে গেছ বিতৰণ কৰে কিন্তু যোৱা দুবছৰত নিৰন্তৰ বৰ্ধিত মূল্যৰ ফলত এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰে লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছে।

তেওঁলোকক ব্যয়বহুল এলপিজিৰ পৰা সকাহ দিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ অধ্যক্ষতাত এখন কেবিনেট বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়। এই বৈঠকত চৰকাৰী তেল কোম্পানীসমূহক ২২,০০০ কোটি টকাৰ এককালীন অনুদান প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। ইয়াৰ সৈতে, কেৱল এই তেল কোম্পানীবোৰেই সহায় লাভ নকৰে, কিন্তু সাধাৰণ ৰাইজকো ব্যয়বহুল এলপিজিৰ পৰা সকাহ দিয়া হ'ব।

আই এণ্ড বি মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰৰ মতে, কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত বিত্তীয় চাপ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে বিত্তীয় সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। যোৱা দুবছৰৰ সময়ছোৱাত বা ২০২০ চনৰ অক্টোবৰৰ পৰা গেছৰ মূল্য ৪৫৯ টকা বৃদ্ধি পাইছে।

 

বৰ্তমানৰ এলপিজি হাৰ পৰীক্ষা কৰক

২০২০ চনৰ ১ অক্টোবৰলৈকে দেশৰ ৰাজধানীত ১৪.২ কিলোগ্ৰাম গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য ৫৯৪ টকা। কলকাতা, চেন্নাই আৰু মুম্বাইত মূল্য আছিল ক্ৰমান্বয়ে ৬১০ টকা, ৬২০.৫০ টকা আৰু ৫৯৪টকা। বৰ্তমানৰ মূল্য নিৰ্ধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত, সেইবোৰ হৈছে দিল্লীত ১০৫৩ টকা, কলকাতাত ১০৭৯ টকা, মুম্বাইত ১০৫২.৫০ টকা, আৰু চেন্নাইত ১৬৪.৫০ টকা।

লগতে পঢ়কঃ মুকলি হ’ল PM Kisanৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধনঃ কৃষকৰ বাবে চৰকাৰৰ ১৬,০০০ কোটি টকা

English Summary: LPG CYLINDER (1)

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.