MFOI 2024 Road Show
  1. News

মুকলি হ’ল PM Kisanৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধনঃ কৃষকৰ বাবে চৰকাৰৰ ১৬,০০০ কোটি টকা

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
12th installment of PM Kisan samman nidhi released
12th installment of PM Kisan samman nidhi released

আজি মুকলি কৰা হ’ল PM Kisanৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধন। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে দিল্লীৰ কিষাণ সন্মান সন্মিলনত এই ধন মুকলি কৰে। নতুন দিল্লীৰ আইএআৰআইৰ পুচাত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান সন্মিলন, ২০২২ৰ আজি প্ৰথমটো দিন। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ PM Kisan নামৰ ফ্লেগশ্বিপ আঁচনিৰ অধীনত কৃষকসকলক ১৬,০০০ কোটি টকাৰ দ্বাদশ কিস্তি আজি মুকলি কৰে।

উল্লেখ্য যে, এতিয়ালৈকে, PM Kisanৰ অধীনত যোগ্য কৃষক পৰিয়ালসমূহে ১১ টা কিস্তিত সৰ্বমুঠ ২ লাখ কোটি টকাৰো অধিক সাহায্য লাভ কৰিছে। কোভিড মহামাৰীৰ সময়ত এই আঁচনিৰ অধীনত ১.৬ লাখ কোটি টকা কৃষকৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে আজি মুকলি কৰা দ্বাদশ কিস্তি যোগ কৰি মুঠ ২.১৬ লাখ কোটি টকাৰো অধিক ধন হিতাধিকাৰীৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষি খণ্ডত ভূমিধাৰী কৃষকসকলৰ পৰিয়ালক সংযুক্ত আৰু অধিক শক্তিশালী কৰা। যাতে কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ কৃষি সঁজুলি আৰু তেওঁলোকৰ কৃষিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব পাৰে। যাৰ বাবে বছৰি কৃষকৰ একাউণ্টলৈ ৬০০০ টকা প্ৰেৰণ কৰা হয়। ৬০০০ টকাৰ এই পৰিমাণটো বছৰত ৩ বাৰ ২০০০ টকাৰ কিস্তি হিচাপে প্ৰেৰণ কৰা হয়।

80015935 কৃষকসকল প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ পৰা লাভান্বিত হৈছিল, যাৰ অধীনত কৃষকৰ একাউণ্টলৈ মুঠ 16,000 কোটি টকা স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ লগতে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ৬০০ খন প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সমৃদ্ধি কেন্দ্ৰ উদ্বোধন কৰে। তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী ভাৰতীয় জনভ্ৰৱ পৰিযোজনাৰ অধীনত এক ৰাষ্ট্ৰ এক সাৰ মুকলি কৰে, যাৰ ফলত এই আঁচনিৰ অধীনত প্ৰধানমন্ত্ৰী ভাৰত ইউৰিয়া বেগ মুকলি কৰা হয়।

এই অনুস্থানতে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে এগ্ৰি ষ্টাৰ্টআপ কনক্লেভ আৰু প্ৰদৰ্শনীও উদ্বোধন কৰে। প্ৰায় ৩০০টা ষ্টাৰ্টআপে প্ৰথম দিনটোত সুশৃংখল কৃষি, শস্য চপোৱাৰ পিছত আৰু মূল্য সংযোজন সমাধান, আনুষঙ্গিক কৃষি খণ্ড, সম্পদৰ বাবে আৱৰ্জনা, ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলৰ বাবে যান্ত্ৰিককৰণ, যোগান শৃংখলা ব্যৱস্থাপনা আৰু কৃষি-লজিষ্টিক সম্পৰ্কীয় তেওঁলোকৰ উদ্ভাৱন প্ৰদৰ্শন কৰে। সন্মিলনখনত প্ৰায় ১৫০০ ষ্টাৰ্ট-আপে অংশগ্ৰহণ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে। এই মঞ্চই ষ্টাৰ্টআপসমূহক কৃষক, এফপিঅ', কৃষি-বিশেষজ্ঞ আৰু কৰ্পোৰেট আদিৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাত সহায় কৰিব। দ্বিতীয় দিনা, ষ্টাৰ্টআপবোৰে তেওঁলোকৰ অভিজ্ঞতা শ্বেয়াৰ কৰিব আৰু কাৰিকৰী অধিৱেশনত অন্যান্য অংশীদাৰসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, নীতি নিৰ্মাতাসকলে ৫ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ অৰ্থনীতিত ষ্টাৰ্টআপৰ ভূমিকা আৰু লগতে ষ্টাৰ্টআপ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ বৃদ্ধিৰ বাবে বিদ্যমান চৰকাৰী আঁচনিবোৰ ব্যাখ্যা কৰিব।

লগতে পঢ়কঃ ১৭ আৰু ১৮ অক্টোবৰত দিল্লীত অনুষ্ঠিত হ'ব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান সন্মিলন ২০২২

English Summary: PM Kisan (1)

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.