MFOI 2024 Road Show
  1. News

২৮ ছেপ্টেম্বৰত অৰ্ধ উলংগ প্ৰতিবাদ কৰিব ভাৰতীয় কিষাণ ইউনিয়নে

Pranita Chutia
Pranita Chutia
The decision was made during the union's state body meeting in Kurukshetra's Jat Dharmashala.
The decision was made during the union's state body meeting in Kurukshetra's Jat Dharmashala.

ভাৰতীয় কিষাণ ইউনিয়নে শ্বহীদ ভগত সিঙৰ জন্ম জয়ন্তীৰ সন্মানত ২৮ ছেপ্টেম্বৰত সমগ্ৰ হাৰিয়ানাত অৰ্ধ উলংগ প্ৰতিবাদ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে, ৰাজ্য চৰকাৰে শ্বামলাত দেহ আৰু জুমলা মুস্তাৰ্কা মালকান ভূমি সমস্যাক উপেক্ষা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। কুৰুক্ষেত্ৰৰ জাট ধৰ্মশালাত সংঘৰ ৰাজ্যিক সংস্থাৰ বৈঠকৰ সময়ত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। যদি কৃষকসকলৰ ভিলেজ কমন লেণ্ডচ (ৰেগুলেশ্যন) আইনলৈ পৰিৱৰ্তনৰ দাবী পূৰণ কৰা নহয়, তেওঁলোকে প্ৰতিবাদ বৃদ্ধি কৰিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছে।

বিকেইউ (চাৰুনী)ৰ মুৰব্বী গুৰনাম সিং চাৰুনীয়ে কয় যে চৰকাৰে কৃষকসকলৰ পৰা হাজাৰ হাজাৰ একৰ কৃষিযোগ্য ভূমি লৈ কৰ্পোৰেট হাউচসমূহক দিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। ইয়াৰ বাবে, তেওঁলোকে ভূমি বচাবলৈ দুমাহধৰি সংগ্ৰাম কৰি আছে। মুখ্যমন্ত্ৰীক স্মাৰকপত্ৰ প্ৰদান কৰা হৈছে, আনকি হাৰিয়ানাৰ মন্ত্ৰীসকলৰ ঘৰৰ বাহিৰত পঞ্চায়তসমূহো পৰিচালনা কৰা হৈছে, কিন্তু কোনো ব্যৱস্থা লোৱা হোৱা নাই। সেয়েহে এতিয়া কৃষকসকলে ৰাজ্যখনৰ চাৰিওফালে জিলা পৰ্যায়ত অৰ্ধ উলংগ প্ৰতিবাদ কৰিব, হাৰিয়ানা চৰকাৰৰ আদেশৰ নথিপত্ৰ জ্বলাই দিব আৰু লগতে ভূমিসন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায় দিব।

লক্ষণীয়ভাৱে, বিকেইউ চাৰুনীয়ে ইতিমধ্যে ২৫ আৰু ২৬ আগষ্টত এই বিষয়ত দুটা প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰিছে, যাৰ সময়ত ৰাজ্যৰ মন্ত্ৰীসকলৰ বাসগৃহৰ বাহিৰত তহচিলদাৰ, বিধায়ক আৰু পঞ্চায়তসমূহে হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নামত দাবীপত্ৰ হস্তান্তৰ কৰে।

হাৰিয়ানাৰ বিকেইউ চাৰুনিৰ কাৰ্যবাহী সভাপতি কৰম সিং মাথানাৰ মতে সোমবাৰৰ বৈঠকত তেওঁলোকৰ ফাৰ্ম ইউনিয়নৰ সাংগঠনিক বিষয়বোৰো আলোচনা কৰা হৈছিল। তেওঁ কয় যে সংঘৰ শক্তিশালী কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ অংশ হিচাপে শ্ৰমিকসকলে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু "কৃষক বিৰোধী নীতিৰ বিৰুদ্ধে কৃষকসকলক একত্ৰিত" কৰিবলৈ গাওঁসমূহ ভ্ৰমণ কৰিব। কৃষক নেতাজনৰ মতে ইউনিয়নে ২৮ ছেপ্টেম্বৰত পৰৱৰ্তী পদক্ষেপ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ প্ৰতিবাদ তীব্ৰতৰ কৰা আৰু আন এখন সভা অনুষ্ঠিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

লগতে পঢ়কঃ গৌৰৱময় ২৬ টা বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিলে কৃষি সংবাদ প্ৰতিষ্ঠান কৃষি জাগৰণে

English Summary: Kisan union

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.