MFOI 2024 Road Show
  1. News

PM KISAN ৰ ত্ৰয়োদশ কিস্তিক লৈ জৰুৰী খবৰ: এইসকল কৃষকে নাপাব পাৰে ধন!

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan
PM Kisan

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ দ্বাদশ কিস্তি কৃষকসকলৰ একাউণ্টত সোমাইছে। এতিয়া কৃষকসকলে ত্ৰয়োদশ কিস্তি একাউণ্টত সোমোৱালৈ অপেক্ষা কৰি আছে। এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলেও কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক একেই অনুৰোধ জনাইছে যে ১৩শ কিস্তিটো এই মাহত যিমান সম্ভৱ সোনকালে তেওঁলোকৰ একাউণ্টত সোমাব লাগে।

১৩শ কিস্তি এই সময়ত আহিব পাৰে

জানুৱাৰীত ১৩শ কিস্তি কেতিয়া একাউণ্টত সোমাব এই বিষয়ে কৃষকসকলে নিৰন্তৰ আলোচনা কৰি আছে। পূৰ্বে প্ৰকাশিত তথ্য মতে মাঘৰ বিহুৰ পূৰ্বেই কৃষকৰ একাউণ্টত PM KISANৰ ১৩শ কিস্তিৰ ধন সোমোৱাৰ কথা আছিল। কিন্তু এতিয়া ওলোৱা বাতৰি অনুসৰি পৰৱৰ্তী সপ্তাহ বা জানুৱাৰীত যিকোনো দিনতে কৃষকৰ একাউণ্টত PM KISAN ৰ ধন সোমাব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিষয়াসকলে কৈছে যে কৃষকসকলে চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিৰ্ধাৰিত সময়ত কৃষকৰ একাউণ্টত PM KISANৰ ধন জমা দিব। অৱশ্যে, কিস্তি মুকলি কৰা সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া হোৱা নাই। কিন্তু কিস্তিটো এই সপ্তাহত বা ২৬ জানুৱাৰীৰ আগতে কৃষকৰ একাউণ্টত সোমোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

এই কামটো অনলাইনত কৰক

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ আঁচনিৰ পৰৱৰ্তী কিস্তি লাভ কৰিবলৈ, কৃষকসকলৰ বাবে ই-কেৱাইচি থকাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে, অনলাইন পঞ্জীয়ন কৰক। পঞ্জীয়নৰ সময়ত, ৰেচন কাৰ্ড দাখিল কৰিব লাগিব। হাৰ্ড কপি দাখিল কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ বাবে, আপুনি পিএম কিষাণ পৰ্টেলৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব। তাত, ৰেচন কাৰ্ডৰ এটা পিডিএফ ফাইল বনাব লাগিব আৰু আপলোড কৰিব লাগিব, ৰেচন কাৰ্ডৰ প্ৰতিলিপি দাখিল নকৰিলে কৃষকসকলে কিস্তি লাভ কৰিব নোৱাৰিব।

আধাৰ কাৰ্ড বেংকৰ সৈতে সংযুক্ত

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বেংকৰ সৈতে আধাৰ কাৰ্ড লিংক কৰাটো বাধ্যতামূলক কৰিছে। আধাৰ কাৰ্ড লিংক হোৱাৰ পিছতহে বেঙ্কৰ ই-কেৱাইচি সম্পূৰ্ণ কৰা হ'ব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিষয়াসকলে কৈছে যে কিস্তি পাবলৈ কৃষকৰ আধাৰ কাৰ্ড বেংকৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিব লাগে। তাৰ পাছতহে কৃষকসকলক ১৩ সংখ্যক কিস্তি দিয়া হ'ব। অযোগ্যতা আৰু ই-কেৱাইচিৰ অভাৱৰ বাবে, দ্বাদশ কিস্তিটো ২ কোটিৰো অধিক কৃষকৰ একাউণ্টত সোমোৱা নাছিল। এতিয়া যিসকল যোগ্য কৃষক, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে তেওঁলোকক ই-কেৱাইচি দিয়াৰ সুযোগ দিছে, যাতে তেওঁলোকে কিষাণ সন্মান নিধি লাভ কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ ইউটিলিটী আৰু কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰৰ পাৰ্থক্যঃ খেতিপথাৰৰ বাবে কোনবিধ বেছি উপযোগী?

English Summary: Important update regarding PM Kisan 13th installment

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.