MFOI 2024 Road Show
  1. News

কৃষকৰ শস্য বীমা পৰিশোধ ধনৰ মূ্ল্য ৫৪০ কোটি টকালৈ বৃদ্ধিৰ সিদ্ধান্ত

KJ Staff
KJ Staff
kisan
kisan

ভাৰত চৰকাৰে দেশৰ কৃষকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিছে। খৰিফ ঋতু ২০২২-ত শস্য লোকচান হোৱাৰ বাবে কম পৰিশোধ লাভ কৰা কৃষক সকলক এতিয়া ভাৰত চৰকাৰে পৰিশোধ প্ৰদান কৰিব কৰিব।
চৰকাৰেও এই সন্দৰ্ভত এক পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিছে, যাৰ অধীনত এই কাম সুচাৰুৰূপে চলাব পাৰি। এই আঁচনিখন মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে নিম্নতম দাবীৰ নীতিৰ অধীনত প্ৰস্তুত কৰিছে। এই নীতিৰ অধীনত, চৰকাৰে কৃষকসকলৰ শস্য ৰক্ষাৰ বাবে কমেও ১০০০ টকা পৰিশোধ কৰিব।

৫৪০ কোটি টকাৰ শস্য বীমা দাবী পূৰণ কৰা হ'ব
কৃষকসকলৰ সমস্যাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, চৰকাৰে ৰাজস্থানৰ বাৰমেৰ জিলাৰ যোগ্য কৃষকসকলক যথেষ্ট পৰিমাণৰ শস্য বীমা প্ৰদান কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছে। লগতে কোৱা হৈছে যে চৰকাৰে আগতে শস্য বীমাৰ বাবে ৩১১ কোটি টকা পৰিশোধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

এতিয়া ই ৫৪০ কোটি টকাৰ শস্য বীমাৰ দাবী দাবী গ্ৰহণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। এই সন্দৰ্ভত, ১১ জানুৱাৰী, বুধবাৰে কৃষি মন্ত্ৰালয়ে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে আৰু শস্য ৰক্ষাৰ দাবীৰ পৰিমাণ ৫৪০ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰে।
এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰীয়েও তেওঁৰ টুইটাৰ একাউণ্টৰ এটা ভিডিঅ'ৰ জৰিয়তে কৃষককলক অৱগত কৰিছে, য'ত তেওঁ এটা পোষ্টত লিখিছে যে নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকত কৃষি বীমা কোম্পানীক বাৰমেৰ জিলাৰ কৃষকসকলক আগতে মুকলি কৰা ৩১১ কোটি টকাৰ পৰিমাণৰ উপৰিও তৎক্ষণাৎ ২২৯ কোটি টকাৰ পৃথক পৰিমাণৰ সাহায্য মুকলি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল।

পৰিমাণটো পোনপটীয়াকৈ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।
কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ শস্যৰ পৰিমাণ পাবলৈ ক'লৈও যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। শস্যৰ দাবীৰ পৰিমাণ চৰকাৰে পোনপটীয়াকৈ কৃষক সকলৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰিব। যাতে কৃষকসকলৰ কোনো ধৰণৰ সমস্যা নহয়। এইটোও কোৱা হৈছে যে সৰু পৰিশোধ সম্পৰ্কে বীমা কোম্পানী আৰু চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰৱৰ্তী পদক্ষেপটো সোনকালেই লোৱা হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ সৰ্বসাধাৰণক চিকেন নাখাবলৈ আহ্বান এইখন দেশৰ চৰকাৰৰ, আঁৰত ডাঙৰ কাৰণ

English Summary: big relief to farmers on cro insurance 540 crore will be paid

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.