1. কৃষি সঁজুলি

ইউটিলিটী আৰু কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰৰ পাৰ্থক্যঃ খেতিপথাৰৰ বাবে কোনবিধ বেছি উপযোগী?

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Compact vs utility tractor
Compact vs utility tractor

Compact vs utility tractor: ট্ৰেক্টৰবোৰ প্ৰায়ে কৃষি-সম্পৰ্কীয় কাম, লেণ্ডস্কেপিং বা সামগ্ৰী পৰিবহনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ট্ৰেক্টৰ সমূহক ২ টা শ্ৰেণীত ভাগ কৰা হৈছে। কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰ (compact tractor)  আৰু ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰ (utility tractor)। যিবোৰ বিভিন্ন কামৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে। এই দুই ধৰণৰ ট্ৰেক্টৰ কেনেদৰে ইখনৰপৰা সিখন পৃথক আৰু কি উদ্দেশ্যৰ বাবে দুয়োটা ব্যৱহাৰ কৰা হয় জানো আহক-

(Difference between utility tractor and compact tractor in Assamese)

ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰ

পথাৰত হাল বোৱা আৰু সাৰ দিয়া আদি কামৰ বাবে ফ্ৰণ্ট এণ্ড লোডাৰসহ যিবোৰ ট্ৰেক্টৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় সেইবোৰক ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰৰ শ্ৰেণীত ৰখা হৈছে। এই ট্ৰেক্টৰখন খেতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো কাম কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰা হয়। ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰে শক্তিক আশ্চৰ্যকৰ বহুমুখিতাৰ সৈতে একত্ৰিত কৰে,  যাৰ প্ৰায় ৪০ এইচপিৰ পৰা ১০০এইচপি বা তাৰ ওপৰৰ অশ্বশক্তি থাকে।

ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰৰ দ্বাৰা আপুনি কৃষি সম্পৰ্কীয় সকলো কাম সহজে কৰিব পাৰে। লগতে, এই প্ৰকাৰৰ ট্ৰেক্টৰে বৰফ পৰা ঠাইবোৰৰ পৰা বৰফো সহজে পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে

ম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰ

কম্প্যাক্ট ট্ৰেক্টৰো ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰৰ দৰে একেই। এই ট্ৰেক্টৰ বৃহৎ পৰিমাণৰ কৃষি কাৰ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই ট্ৰেক্টৰবোৰত সাধাৰণতে ২৫ এইচপিৰ পৰা ৬০এইচপি অশ্বশক্তি থাকে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে প্ৰিমিয়াম কম্প্যাক্ট ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰবোৰ মূলতঃ অধিক কৰ্মক্ষম ইউটিলিটি ট্ৰেক্টৰ।

কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰৰ বহুতো সুবিধা আছে। সিহঁতৰ সৰু আকাৰৰ বাবে সেইবোৰ অধিক নিয়ন্ত্ৰণযোগ্য আৰু কম ব্যয়বহুল। লগতে, যিহেতু সেইবোৰ সৰু,  সেইবোৰ বিচাৰি পোৱাও সহজ।

কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰে অধিক কাম পৰিচালনা কৰিব পাৰে, কিয়নো সেইবোৰৰ সাধাৰণতে অধিক ওজনৰ আৰু অধিক শক্তিশালী ফ্ৰেম থাকে। ইয়াৰ উপৰি, কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰৰ ছাব-কম্প্যাক্ট ট্ৰেক্টৰতকৈ ভাল গ্ৰাউণ্ড ক্লিয়াৰেন্স আছে, যি সেইবোৰক অসম ভূখণ্ডত অধিক কাৰ্যকৰী কৰি তোলে। আপুনি কম্প্যাক্ট ট্ৰেক্টৰ ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ কামবোৰ সহজে আৰু দ্ৰুত গতিত সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে। এই মডেলবোৰত সৰ্বাধিক কাৰ্যক্ষমতাৰ বাবে ডাঙৰ বাকেট আৰু উচ্চ ক্ষমতা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।

লগতে পঢ়কঃ আপুনি ভেজাল বাচমতি চাউল খাই আছে নেকি? প্ৰকৃত বাচমতি কেনেকৈ চিনাক্ত কৰিব?

English Summary: Difference between utility tractor and compact tractor

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.