MFOI 2024 Road Show
  1. News

চৰকাৰে ১০ লাখ ৰেচন কাৰ্ড বাতিল কৰিব!

Pranita Chutia
Pranita Chutia
১০ লাখ ৰেচন কাৰ্ড বাতিল কৰিব চৰকাৰে
১০ লাখ ৰেচন কাৰ্ড বাতিল কৰিব চৰকাৰে

সকলো ৰেচন কাৰ্ড ধাৰকে এতিয়া নাপাব বিনামূলীয়া চাউল, দাইল ইত্যাদি খাদ্য। চৰকাৰে খাদ্য বিতৰণ কৰা বন্ধ কৰিব ৰেচন কাৰ্ডত ভুল তথ্য দিয়া লোকসকলৰ। বৰ্তমান, চৰকাৰে এনে প্ৰায় 10 লাখ ৰেচন কাৰ্ড বাতিল কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যাক বিভাগটোৱে সমগ্ৰ দেশৰ পৰা চিনাক্ত কৰিছে। পৰ্যালোচনা প্ৰক্ৰিয়া এতিয়ালৈকে চলি আছে সেয়েহে অনাগত দিনবোৰত সংখ্যাটো বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

 

80 কোটিতকৈও অধিক ভাৰতীয় নাগৰিকে বৰ্তমান ৰেচন কাৰ্ড ধাৰক হোৱাৰ সুবিধা উপভোগ কৰি আছে, যাৰ ভিতৰত এক কোটিৰো অধিক হিতাধিকাৰী আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্য নহয় বুলি কোৱা হয়।

এতিয়ালৈকে চৰকাৰে চিনাক্ত কৰা 10 লাখ হিতাধিকাৰীয়ে বিনামূলীয়া ঘেঁহু, গ্ৰাম আৰু চাউল প্ৰাপ্ত নকৰিব। চৰকাৰে স্থানীয় ৰেচন ব্যৱসায়ীসকললৈ অযোগ্য ৰেচন কাৰ্ড ধাৰকৰ এখন তালিকা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশনা দিছে যিয়ে প্ৰৱঞ্চনাহিতাধিকাৰীসকলৰ নাম চিহ্নিত কৰিব আৰু এনে কাৰ্ডধাৰকৰ প্ৰতিবেদন জিলা সদৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিব। তথ্যবোৰ পৰ্যালোচনা কৰাৰ পিছত, বিভাগটোৱে এনে হিতাধিকাৰীসকলৰ ৰেচন কাৰ্ড বাতিল কৰিব। 

এন.এফ.এছ.এ.-ৰ মতে, যিসকলে আয়কৰ পৰিশোধ কৰে তেওঁলোকক ৰেচন কাৰ্ডৰ মালিকীস্বত্বৰ পৰা আঁতৰোৱা হ'ব। ইয়াৰ বাহিৰেও, 10 বিঘাতকৈ অধিক ভূমি থকা লোকসকলে ৰেচন কাৰ্ডৰ সুবিধা নাপাব।

চৰকাৰে কেইজনমান লোককো চিনাক্ত কৰিছে যিসকলে বিনামূলীয়া ৰেচন বিক্ৰী কৰি অবৈধ ব্যৱসায় চলাই আছে। তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধেও ব্যৱস্থা লোৱা হ'ব।  সূত্ৰসমূহে জনাইছে যে উত্তৰ প্ৰদেশত সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰেচন কাৰ্ডৰ অপব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ইফালে, কেৰালাত শেহতীয়াকৈ খাদ্য আৰু অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি হোৱা স্বত্বেও, চৰকাৰে প্ৰয়োজনহোৱা ৰেচন কাৰ্ড থকা লোকসকলক বিনামূলীয়া বিতৰণৰ বাবে আৱণ্টন কৰা ১৩,০০০ টন চাউল বিতৰণ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰিব কল্যাণ এন যোজনাৰ অধীনত, প্ৰাথমিকতা হালধীয়া আৰু গুলপীয়া ৰেচন কাৰ্ড ধাৰকসকলে প্ৰতি মাহে বিনামূলীয়াকৈ পাঁচ কিলোগ্ৰাম চাউল প্ৰাপ্ত কৰিব।

অৱশ্যে, ছেপ্টেম্বৰত প্ৰায় 5,000 টন আৰু অক্টোবৰত 8,000 টনতকৈও অধিক অভাৱ আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল। খাদ্য আৰু অসামৰিক যোগান বিভাগৰ মুৰব্বীয়ে এই ব্যৱধানটো প্ৰকাশ কৰিছিল। ২৭ লাখ কাৰ্ডধাৰকে পৰ্যাপ্ত চাউল পাব পাৰিলেহেঁতেন যদি ইয়াক এই পৰিমাণত বিতৰণ কৰা হ'লহেঁতেন।

1.54 কোটি সদস্যৰ সৈতে, কেৰালাৰ হালধীয়া আৰু গুলপীয়া শ্ৰেণীত 41 লাখ কাৰ্ড আছে। ছেপ্টেম্বৰ আৰু অক্টোবৰত বিভাগৰ অধীনৰ এন.এফ.এছ.এ. গুদামৰ পৰা ৰেচন দোকানলৈ চাউল পৰিবহন কৰাত পলম হোৱাৰ বাবে, বহুতো কাৰ্ডধাৰকে তেওঁলোকৰ সম্পূৰ্ণ চাউল আৱণ্টন পোৱা নাছিল। ফলস্বৰূপে, কাৰ্ডধাৰকসকলে দোকানত মজুত থকা চাউল প্ৰাপ্ত কৰিছিল।

কাৰ্ডধাৰকসকলে অক্টোবৰত বাকী অংশ প্ৰাপ্ত কৰিব বুলি আশা কৰিছিল, কিন্তু ৰাজ্যিক খাদ্য আৰু অসামৰিক যোগান বিভাগে আগতে কোনো চাউল নোপোৱা ব্যক্তিসকলক কেৱল আগৰ অংশটো বিতৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

লগতে পঢ়কঃ ৰাজ্যত নতুনকৈ দিয়া হ'ব ৫২ লাখ ৰেচন কাৰ্ড। ভাৰাতীয়াসকলেও ভাৰাঘৰৰ কাষতে লাভ কৰিব ৰেচনৰ সুবিধা

English Summary: Government to Cancel 10 Lakh Ration Cards!

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.