1. News

মাত্ৰ এটা ফোন কলতে সমাধান হ’ব কৃষকৰ সকলো সমস্যা, মুকলি হ’ল দেশৰ প্ৰথমটো FPO কল চেণ্টাৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
IAS Dr Vijaya Lakshmi Nadendla inaugurates India's first FPO call Centre by cutting ribbon
IAS Dr Vijaya Lakshmi Nadendla inaugurates India's first FPO call Centre by cutting ribbon

নতুন দিল্লীস্হিত কৃষি জাগৰণৰ মুখ্য কাৰ্যলয়ত মঙলবাৰে কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব ড০ বিজয়া লক্ষ্মী নান্দেদলাই মুকলি কৰে দেশৰ প্ৰথমটো FPO কল চেণ্টাৰ। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত আইএএছ ড০ বিজয়া লক্ষ্মীৰ উপৰিও মাছাৰ ভেলাপুৰথ (এএফচি ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ এমডি), এম চি ডমিনিক (কৃষি জাগৰণ আৰু কৃষি জগতৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু অধ্যক্ষ) আৰু শাইনী ডমিনিক (কৃষি জাগৰণ আৰু কৃষি জগতৰ পৰিচালনা সঞ্চালক) উপস্থিত আছিল। ইয়াৰ লগতে কৃষি খণ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহু বিশেষজ্ঞইও এই কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে।

কৃষক উৎপাদক সংগঠন (FPO) কি?

কৃষক উৎপাদক সংগঠন (FPO) হৈছে কৃষকসকলৰ এক স্ব-সহায়ক গোট। এফ.পি.ও.-ৰ জৰিয়তে, কৃষকসকলে ইজনে সিজনৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিছে, তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে এক সমাধান প্ৰদান কৰিছে। কোৱা হয় যে মুঠিত যথেষ্ট শক্তি আছে, একেদৰে কৃষকসকলে এফপিঅ'ত যোগদান কৰে আৰু তেওঁলোকে একেলগে সকলো কাম কৰে। চৰকাৰেও এফপিঅ'সকলক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছে। এফপিঅ' আৰু অত্যাৱশ্যকীয় কৃষি সঁজুলিৰ পৰিচালনাৰ বাবে চৰকাৰে ৰাজসাহায্যও প্ৰদান কৰিছে। যদিও নিম্ন উপাৰ্জন গোটৰ কৃষকসকলৰ ট্ৰেক্টৰ ক্ৰয় কৰাৰ ক্ষমতা থাকিব নোৱাৰিলে, এতিয়া এফপিঅ'ৰ সকলো কৃষকেও কম দামত যন্ত্ৰ ক্ৰয় কৰি আছে। ক্ষুদ্ৰ আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল কৃষকসকলে এফপিঅ'ৰ পৰা আটাইতকৈ বেছি লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিছে।

এফপিঅ' কল চেণ্টাৰ গঠনৰ উদ্দেশ্য (Purpose of FPO Call Centre)

এই প্ৰকল্পৰ জৰিয়তে, কৃষি জাগৰণ আৰু এ.এফ.চি.-য়ে এফ.পি.ও.-সকলক তেওঁলোকৰ সংগঠনবোৰৰ মসৃণ কাৰ্যকলাপৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাধান বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। যদি কৃষকসকলে এফ.পি.ও. সম্পৰ্কীয় যিকোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়, তেনেহ'লে কৃষি জাগৰণৰ এই কল চেণ্টাৰৰ জৰিয়তে ইয়াক পুনৰ সজ্জিত কৰা হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, এফ.পি.ও.-ৰ বাবে চলি থকা চৰকাৰী আঁচনিৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ ইয়াত দিয়া হ'ব।

এফপিঅ' কল চেণ্টাৰে কেনেদৰে কাম কৰে? (How FPO Call Centre Works)

  • এফপিঅ' কল চেণ্টাৰটো টোল-ফ্ৰী নম্বৰ-1800 889 0459-ৰ সৈতে সংযোজিত আৰু এফপিঅ'ৰ পৰা অহা সকলো কল প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে।

  • এফপিঅ'/ফেডাৰেচন/সহযোগিতাৰ দ্বাৰা নম্বৰটো ডায়েল কৰাৰ পিছত, কলটো সেই অঞ্চল বা কলাৰৰ দ্বাৰা পছন্দ কৰা ভাষালৈ সলনি কৰা হ'ব। ইয়াৰ লগতে, কলটো উপযুক্ত বিশেষজ্ঞলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

  • যদি আপোনাৰ সোধা প্ৰশ্নটো এতিয়াও অমীমাংসিত, সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাধান প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰশ্ন সংকল্প সমিতিৰ সদস্যসকলৰ দ্বাৰা আপোনাক এ.এফ.চি. আৰু এছ.এ.ইউ.-ৰ দ্বাৰা যোগাযোগ কৰা হ'ব।

  • এফপিঅ' কল চেণ্টাৰ সুবিধাটো ইংৰাজী, হিন্দী, মালায়ালম, কানাড়া, অসমীয়া, তেলেগু, তামিল, মাৰাঠী, গুজৰাটী, পাঞ্জাৱী, বঙালী আৰু ওড়িয়াকে ধৰি 12 টা ভাষাত সমগ্ৰ ভাৰতত উপলব্ধ।

কৃষি জাগৰণৰ বিষয়ে (About Krishi Jagran)

কৃষকসকলক সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰদান কৰা আৰু তেওঁলোকৰ কাম সহজ কৰাৰ লক্ষ্যৰে কৃষি জাগৰণ যোৱা ২৬ বছৰ ধৰি কৃষিৰ প্ৰতি সমৰ্পিত হৈ আহিছে। সংগঠনটোৱে সময়ে সময়ে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে 'ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নালিষ্ট' (এফটিজে), ভাৰতীয় কৃষি সাংবাদিক সংস্থা (এজেএআই), 'মিলেটৰ ওপৰত বিশেষ সংস্কৰণ' ইত্যাদি। এই ক্ৰমটো আগুৱাই লৈ কৃষি জাগৰণে 24 জানুৱাৰী 2023 তাৰিখে ভাৰতৰ প্ৰথম এফপিঅ' কল চেণ্টাৰ উদ্বোধন কৰিছে। এই এফপিঅ' কল চেণ্টাৰবোৰ কৃষকসকলৰ বাবে এফপিঅ'ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো দিশ বুজি পোৱাৰ এক উত্তম উপায় হ'ব।

লগতেঃ চৰাইদেউত RKVYআৰু APART ৰ অধীনত কৰা খেতি পৰিদৰ্শন কৃষি বিভাগৰ

English Summary: First FPO Call Centre in Delhi

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.