1. News

কৃষকৰ সুবিধাৰ্থে মুকলি হ’ব দেশৰ প্ৰথমটো FPO কল চেণ্টাৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
India's First FPO Call Centre Launched
India's First FPO Call Centre Launched

বিগত ২৬ বছৰ ধৰি কৃষকসকলক সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰদান কৰা আৰু তেওঁলোকৰ কাম সহজ কৰাৰ লক্ষ্যৰে কৃষি জাগৰণ কৃষিৰ প্ৰতি সমৰ্পিত হৈ আহিছে। কৃষকৰ সুবিধাৰ্থে প্ৰতিষ্ঠানটোৱে সময়ে সময়ে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে 'ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নালিষ্ট' (FTJ), ভাৰতীয় কৃষি সাংবাদিক সংস্থা (AJAI), 'মিলেটৰ ওপৰত বিশেষ সংস্কৰণ' আলোচনী ইত্যাদি। একে ক্ৰম আগবঢ়াই লৈ কৃষি জাগৰণে ২৪ জানুৱাৰী ২০২৩ তাৰিখে ভাৰতৰ প্ৰথমএফপিঅ' কল চেণ্টাৰ (FPO Call Centre) উদ্বোধন কৰিবলৈ গৈ আছে।  কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব (Marketing) ড০ বিজয়া লক্ষ্মী নাদেন্দলাই উদ্বোধন কৰিব ভাৰতৰ প্ৰথমটো এই এফপিঅ' কল চেণ্টাৰ। ইয়াৰ উপৰিও অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি হিচাপে থাকিব এ.এফ.চি. ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ এম.ডি  মাছাৰ ভেলাপুৰথো উপস্হিত থাকিব।

অন্যান্য বিশিষ্ট অতিথি

কৃষি জাগৰণ আৰু কৃষি জগতৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু সভাপতি এম চি ডমিনিক আৰু কৃষি জাগৰণ আৰু কৃষি জগতৰ পৰিচালনা সঞ্চালক শ্বাইনি ডমিনিকৰ লগতে কেভি সোমানি চিএমডি, সোমানি কনক বীজ আৰু দেহাতৰ ভিপি নিউ ইনিশিয়েটিভ ড০ দিনেশ চৌহান উপস্থিত থাকিব। ইয়াৰ উপৰিও এফপিঅ'ৰ সৈতে জড়িত কিছুমান কৃষকো এই কাৰ্যসূচীত উপস্থিত থাকিব, যাৰ ভিতৰত আছে ইউপি এফপিঅ' এছ'চিয়েশ্যনৰ সভাপতি দয়া শংকৰ সিং, এমডি তাফাৰী এফপিচিএল অতুল কৃষ্ণ অৱস্থী, নিলোকেৰী কৃষক পিচিএল ড০ চৰ্দাৰ সিং, পৃষ্ঠপোষক এফপিচিএল ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধান, মনীষ পেটেল ফুড গুড এফপিঅ' সাগৰ, ড০ ৰঞ্জিত চৌহান,  হিতেশ চৌধুৰী ব্লক জৈৱ শক্তি কৃষক পিচিএল, প্ৰীতম সিং বায়ো এনাৰ্জি এফপিঅ' বুলন্দচহৰ, সৌৰভ শ্ৰীবাস্তৱ এফপিঅ' প্ৰকল্প সমন্বয়ক এনজিঅ'-ছাৰ চৈয়দ ট্ৰাষ্ট ইত্যাদি।

কৃষক উৎপাদক সংগঠন (FPO) কি?

কৃষক উৎপাদক সংগঠন (FPO) হৈছে কৃষকসকলৰ এক স্ব-সহায়ক গোট। এফ.পি.ও.-ৰ জৰিয়তে, কৃষকসকলে ইজনে সিজনৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিছে, তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে এক সমাধান প্ৰদান কৰিছে। কোৱা হয় যে মুঠিত যথেষ্ট শক্তি আছে, একেদৰে কৃষকসকলে এফপিঅ'ত যোগদান কৰে আৰু তেওঁলোকে একেলগে সকলো কাম কৰে। চৰকাৰেও এফপিঅ'সকলক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছে। এফপিঅ' আৰু অত্যাৱশ্যকীয় কৃষি সঁজুলিৰ পৰিচালনাৰ বাবে চৰকাৰে ৰাজসাহায্যও প্ৰদান কৰিছে। যদিও নিম্ন উপাৰ্জন গোটৰ কৃষকসকলৰ ট্ৰেক্টৰ ক্ৰয় কৰাৰ ক্ষমতা থাকিব নোৱাৰিলে, এতিয়া এফপিঅ'ৰ সকলো কৃষকেও কম দামত যন্ত্ৰ ক্ৰয় কৰি আছে। ক্ষুদ্ৰ আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল কৃষকসকলে এফপিঅ'ৰ পৰা আটাইতকৈ বেছি লাভালাভ লাভ কৰিছে।

কল চেণ্টাৰ গঠনৰ উদ্দেশ্য (Purpose of Call Centre)

এই প্ৰকল্পৰ জৰিয়তে, কৃষি জাগৰণ আৰু এ.এফ.চি.-য়ে FPO-সকলক তেওঁলোকৰ সংগঠনবোৰৰ মসৃণ কাৰ্যকলাপৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাধান বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰিব। যদি কৃষকসকলে FPO সম্পৰ্কীয় যিকোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়, তেনেহ'লে কৃষি জাগৰণৰ এই কল চেণ্টাৰৰ জৰিয়তে ইয়াক পুনৰ সজ্জিত কৰা হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, FPO-ৰ বাবে চলি থকা চৰকাৰী আঁচনিৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ ইয়াত দিয়া হ'ব।

এফপিঅ' কল চেণ্টাৰে কেনেদৰে কাম কৰে?

  • এফপিঅ' কল চেণ্টাৰটো টোল-ফ্ৰী নম্বৰ-1800 889 0459-ৰ সৈতে সংযোজিত আৰু এফপিঅ'ৰ পৰা অহা সকলো কল প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে।

  • এফপিঅ'/ফেডাৰেচন/সহযোগিতাৰ দ্বাৰা নম্বৰটো ডায়েল কৰাৰ পিছত, কলটো সেই অঞ্চল বা কলাৰৰ দ্বাৰা পছন্দ কৰা ভাষালৈ সলনি কৰা হ'ব। ইয়াৰ লগতে, কলটো উপযুক্ত বিশেষজ্ঞলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

  • যদি আপোনাৰ সোধা প্ৰশ্নটো এতিয়াও অমীমাংসিত, সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাধান প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰশ্ন সংকল্প সমিতিৰ সদস্যসকলৰ দ্বাৰা আপোনাক এ.এফ.চি. আৰু এছ.এ.ইউ.-ৰ দ্বাৰা যোগাযোগ কৰা হ'ব।

  • এফপিঅ' কল চেণ্টাৰ সুবিধাটো ইংৰাজী, হিন্দী, মালায়ালম, কানাড়া, অসমীয়া, তেলেগু, তামিল, মাৰাঠী, গুজৰাটী, পাঞ্জাৱী, বঙালী আৰু ওড়িয়াকে ধৰি 12 টা ভাষাত সমগ্ৰ ভাৰতত উপলব্ধ।

লগতে পঢ়ক-চৰাইদেউত RKVYআৰু APART ৰ অধীনত কৰা খেতি পৰিদৰ্শন কৃষি বিভাগৰ

English Summary: India's First FPO Call Centre Launched

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.