MFOI 2024 Road Show
  1. News

Cow monitor system: এতিয়া ঘৰতে বহি পথাৰত চৰাব পাৰিব গৰু

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Cow monitor
Cow monitor

আজিৰ আধুনিক যুগত সকলো কাম প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত কৰা হয়। কিছুমান গেজেট আহিছে, যি কেইমুহূৰ্তমানৰ ভিতৰতে বহু ঘণ্টাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে। নতুন প্ৰযুক্তিয়ে চহৰৰ পৰা গাঁৱলৈকে প্ৰায় প্ৰতিটো কাম সহজ কৰি তুলিছে। কৃষিকৰ্মকো বহুগুণে বেছি সুবিধাজনক কৰি তুলিছে। কৃষকৰ ধন, পানী আৰু সময় ৰাহি কৰা সকলো কৌশল আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে। সেইবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে পৰিৱেশ অনুকূল। এতিয়া বতৰৰ কোনো চিন্তা নাই বা পতংগৰ ৰোগৰো ভয় নাই। শেহতীয়াকৈ বিজ্ঞানীসকলে পশুপালন সহজ কৰাৰ বাবে এটা কৌশল আৱিষ্কাৰ কৰিছে। ইয়াৰ নাম হৈছে কাউ মনিটৰ চিষ্টেম, যাক ইণ্ডিয়ান ডেইৰী মেচিনেৰী কোম্পানীয়ে (আইডিএমচি) আৱিষ্কাৰ কৰিছে।

Cow মনিটৰ প্ৰণালী কি?

এটা বেল্টসদৃশ ডিভাইচ গৰুৰ ডিঙিত পিন্ধোৱা হয়। এই প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত পশুপালকে কেৱল তেওঁলোকৰ পোহনীয়া জন্তুৰ অৱস্থান জানিব পৰাই নহয়, পশুটোৰ ভৰিৰ খোজ আৰু কাৰ্যকলাপৰ জৰিয়তে আহিবলগীয়া ৰোগবোৰ চিনাক্ত কৰি সময়মতে সমাধান কৰিব পাৰে। ই গো পালকসকলক মহামাৰীৰ দৰে দুৰ্ঘটনা পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰিব। উল্লেখ্য যে, এই কাৰিকৰী সঁজুলিটো ভাৰতীয় দুগ্ধ যন্ত্ৰ কোম্পানী অৰ্থাৎ আইডিএমচিয়ে বিকশিত কৰিছে, যি ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ অধীনত কাম কৰে।

ইয়াক কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব?

সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আইডিএমচিৰ গৰু নিৰীক্ষণ প্ৰণালী হৈছে এক বেল্টসদৃশ সঁজুলি, যাক গৰু বা ম'হৰ ডিঙিত পিন্ধাব পাৰি। এই বেল্টত জিপিএছ ও ইনষ্টল কৰা হৈছে। এতিয়া যদি আপোনাৰ পোহনীয়া জন্তুটো চৰি ফুৰাৰ সময়ত বহু দূৰলৈ যায়, আপুনি ইয়াৰ ডিঙিত পিন্ধা বেল্টৰ সৈতে সংযোজিত এটা সঁজুলিৰে ইয়াক ট্ৰেক কৰিব পাৰে। এই প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত, ১০ কিলোমিটাৰ ব্যাসাৰ্ধৰ ভিতৰত জীৱ-জন্তুৰ অৱস্থান অনুসৰণ কৰিব পাৰি।

বিশেষত্বসমূহ

ভাৰতীয় দুগ্ধ যন্ত্ৰ কোম্পানীৰ গৰু নিৰীক্ষণ প্ৰণালীৰ বেটাৰী জীৱনকাল হৈছে ৩ৰ পৰা ৫ বছৰ, যাৰ মূল্য ৪,০০০ ৰ পৰা ৫০০০ টকা। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই বেল্টডাল ৩ৰ পৰা ৪মাহৰ ভিতৰত গো পালক সকলৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ অসমীয়া মানুহৰ আনৰ খেতি নষ্ট কৰা, তাঁত কটা, পুখুৰীত বিহ দিয়া স্বভাৱবোৰ কেতিয়া যাব

English Summary: Cow monitor system

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.