MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

মুকলি হ’ব পাৰে আপোনাৰো ভাগ্য! পালন কৰক এইসমূহ কুকুৰাৰ জাত

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Poultry Varieties
Poultry Varieties

সম্প্ৰতি  গ্ৰাম্য অঞ্চলত কুকুৰা পালন অতি জনপ্ৰিয়। কম ব্যয়, কম স্থান আৰু বৃহৎ লাভ ইয়াৰ মূল কাৰণ। কেন্দ্ৰ চৰকাৰৰ পৰা ৰাজ্য চৰকাৰলৈকে, কৃষক আৰু সাধাৰণ লোকক কুকুৰা পালনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ বহু ক্ষেত্ৰত সজাগ কৰি তোলা দেখিবলৈ। যুৱ চামক পশুধন পালনৰ জৰিয়তে জীৱিকাৰ পথ মুকলোৱাৰ প্ৰতি আকৃষ্ট কৰিবলৈ সৌ সিদিনা গুৱাহাটীৰ খানাপাৰত তিনিদিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে পশুধন মেলা অনুষ্ঠিত কৰা হৈছিল য’ত  পশুধনৰ লগতে উন্নত জাত হাঁহ কুকুৰাও প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল।

হাঁহ কুকুৰা ব্যৱসাৰ বাবে চৰকাৰে ৰাজসাহায্যও প্ৰদান কৰে। এইকাৰণেই আজিকালি কৃষকসকলে দূৰৱৰ্তী গ্ৰামীন অঞ্চলতো ভাল লাভৰ বাবে খেতি কৰাৰ উপৰিও কুকুৰা পালনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছে। অৱশ্যে, বহুসময়ত কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ কুকুৰা ফাৰ্মৰ বাবে সঠিক প্ৰকাৰৰ কুকুৰা বাছনি কৰিব নোৱাৰে আৰু ইয়াক হেৰুৱাব পাৰে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে কেতিয়াবা লোকচানৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। সঠিক মুৰ্গীৰ প্ৰকাৰ বাছনি কৰা আৰু কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰাৰ আগতে সঠিক পৰিকল্পনা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনে পৰিস্থিতিত, এই প্ৰবন্ধটোত কুকুৰা পালন আৰম্ভ কৰিবলৈ কোনবোৰ প্ৰকাৰৰ কুকুৰা বাছনি কৰিলে অধিক লাভবান হ’ব পাৰিব-

প্ৰতাপধনী

এই প্ৰকাৰৰ কুকুৰাবোৰে মুগা কণী দিয়ে, যাৰ প্ৰতিটোৰ ওজন ৫০ গ্ৰাম। এই প্ৰজাতিৰ জাতটোৱে বছৰত ১৫০ ৰ পৰা ১৬০ টা কণী পাৰে।

ব্ৰইলাৰ কুকুৰা

ব্ৰইলাৰ কুকুৰাৰ বিকাশ ইমান দ্ৰুত হয় যে এই প্ৰকাৰৰ কুকুৰাবোৰ 8 সপ্তাহত সম্পূৰ্ণৰূপে বিকশিত হয়। এই কুকুৰাবোৰত মাংস উচ্চ পৰিমাণত পোৱা যায়।

উপকাৰিক প্ৰজাতিৰ কুকুৰা

এই প্ৰকাৰৰ কুকুৰাবোৰৰ ওজন ১.২ ৰ পৰা ১.৬ কিলোগ্ৰাম। এই প্ৰকাৰবোৰৰ প্ৰতিটো কুকুৰাৰ বছৰি ১৬০ ৰ পৰা ১৮০ টা কণী দিয়াৰ ক্ষমতা আছে। কেৱল এয়াই নহয়, এই প্ৰকাৰৰ কিছুমান প্ৰজাতিৰ বছৰি ২৯৮ টা কণী দিয়াৰ ক্ষমতা আছে।

লেয়াৰ কুকুৰা

লেয়াৰ কুকুৰাবোৰ ১৮ৰ পৰা ১৯  সপ্তাহলৈ কণী দিবলৈ সাজু আৰু ৭২ ৰ পৰা ৭৮ সপ্তাহৰ বাবে কণী দিব পাৰে। এই প্ৰকাৰৰ কুকুৰাবোৰৰ বছৰি ২৫০ তকৈ অধিক কণী দিয়াৰ ক্ষমতা আছে।

লগতে পঢ়ক-Manure from chicken Feces: কুকুৰাৰ বিষ্ঠাৰ পৰা সাৰ প্ৰস্তুত

English Summary: Beneficial poultry varieties

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.