MFOI 2024 Road Show
  1. News

একেলগে ৫২,০০০০ মহিলাৰ বাবে চাকৰিৰ সুযোগ

KJ Staff
KJ Staff
Anganwadi workers
Anganwadi workers

চৰকাৰী চাকৰি বিচৰা মহিলাসকলক এটা ভাল সুযোগ প্ৰদান কৰা হৈছে। উত্তৰপ্ৰদেশৰ যোগী চৰকাৰে নতুন বছৰ উপলক্ষে মহিলাসকলক এটা ডাঙৰ উপহাৰ দি ৫২,০০০ অংগনৱাড়ী কৰ্মীক পোনপটীয়া নিযুক্তিৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিছে। অৱশ্যে, এই চাকৰিৰ বাবে আনুষ্ঠানিক অধিসূচনা এতিয়াও জাৰি কৰা হোৱা নাই। অৱশ্যে সোনকালেই এই অধিসূচনা মুকলি হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

উত্তৰ প্ৰদেশ অংগনৱাড়ী ভাৰতী ২০২৩ৰ বাবে খালী পদৰ বিৱৰণ

উত্তৰ প্ৰদেশত, উন্নয়ন পুষ্টি বিভাগে শীঘ্ৰেই অংগনৱাড়ী মহিলা কৰ্মীসকলৰ বাবে ৫২০০১ টা পদত নিযুক্তিৰ বাবে জাননী জাৰি কৰিব। আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ২০১২ চনৰ পৰা, ২০২৩ চনলৈকে ৰাজ্যখনত অংগনৱাড়ী কৰ্মীৰ পদৰ বাবে কোনো নিযুক্তি দিয়া হোৱা নাই। অৰ্থাৎ উত্তৰ প্ৰদেশৰ অংগনৱাড়ী কৰ্মীৰ পদত প্ৰায় ১১ বছৰ ধৰি নিযুক্তি দিয়া হোৱা নাই।

তথ্য অনুসৰি, ৰাজ্যখনৰ অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলৰ বাবে প্ৰায় ২ লাখ পদ অনুমোদিত, যাৰ ভিতৰত অৱসৰ বা আন যিকোনো কাৰণত প্ৰায় 52 হাজাৰ পদ খালী আছে। ইয়াৰ উপৰি, বহুলোকে চাকৰি এৰি যোৱাৰ বাবে বহুতো পদ খালী হৈ আছে। বহুতো জিলাত এগৰাকীহে মহিলা কৰ্মী আছে, বহু ঠাইত একেজন কৰ্মীৰ বহুতো অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰৰ দায়িত্ব আছে। এনে পৰিস্থিতিত, উত্তৰ প্ৰদেশৰ অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰসমূহত এই খালী পদসমূহত নিযুক্তিৰ বাবে শীঘ্ৰেই জাননী জাৰি কৰিব পাৰে।

যদি আমি অংগনৱাড়ী কৰ্মীৰ পদত নিযুক্তিৰ অৰ্হতাৰ কথা কওঁ, আগতে এই নিযুক্তিৰ বাবে শিক্ষাগত অৰ্হতা হাই স্কুল পাছ আছিল, কিন্তু যোৱা বছৰ ইয়াক সংশোধন কৰা হৈছিল আৰু এতিয়া ইয়াৰ বাবে শিক্ষাগত অৰ্হতা ইণ্টাৰপাছ কৰা হৈছে। অৰ্থাৎ, এতিয়া অংগনৱাড়ীত কাম কৰিবলৈ আপোনাৰ বাবে আন্তঃ-পাছ ডিগ্ৰী থকাটো বাধ্যতামূলক। আশা কৰা হৈছে যে শীঘ্ৰেই অংগনৱাড়ীত চাকৰিৰ বাবে চৰকাৰৰ পৰা অনুমোদন লাভ কৰাৰ বাবে জাননী জাৰি কৰা হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ এজোপা আপেল গছে বনাই দিব কোটিপতি! এটাৰ দাম ৬০০ টকা!

English Summary: Anganwadi recruitment

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.