MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

বজাৰত বৃদ্ধি পাইছে ৰঙা কঁঠালৰ চাহিদা! কি এই ৰঙা কঠাঁলৰ জানেনে আপুনি ?

KJ Staff
KJ Staff
ৰঙা কঁঠাল
ৰঙা কঁঠাল

কঁঠাল এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ফল। যদিও এই ফলটো আমাৰ ৰাজ্যত বাণিজ্যিকভাৱে খেতি কৰা নহয়, এই মিঠা কঁঠালটো ৰাজ্যৰ সকলো ঠাইতে কম বেছি পৰিমাণে আছে । ই ডাঙৰ-সৰু সকলোৰে মাজত জনপ্ৰিয়। কিন্তু গ্ৰাম্য অসমত, আগৰ তুলনাত, এতিয়া বহুত কম কঠাল আছে। আনহাতে, কঁঠাল গছৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে কিন্তু চহৰাঞ্চলত ইয়াৰ চাহিদা দিনক দিনে বাঢ়ি আহিছে।

আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত আলোচনাৰ বিষয় হৈছে বৈচিত্ৰ্যময় দেশ ভিয়েটনামৰ ৰঙা কঁঠাল। দৰাচলতে, থাইলেণ্ড, মালয়েছিয়া আৰু ভিয়েটনামে কেইবাটাও বিকশিত প্ৰকাৰৰ কঁঠাল মুকলি কৰিছে। ইয়াৰ আন এটা মতামত হৈছে ভিয়েটনামী আঠাবিহীন ৰঙৰ কঁঠাল। অৱশ্যে, এই কঁঠালৰ আকাৰ অলপ সৰু।

এই প্ৰকাৰবোৰত কোনো আঠা, ভোঁতা বা বুট নাই। ফলটো সুস্বাদু, মিঠা আৰু ৰঙীন (গুলপীয়া, ৰঙা)। দাম সাধাৰণ মানদণ্ডৰ কঁঠালতকৈ তিনিৰ পৰা চাৰিগুণ বেছি। ইয়াৰ এটা সুবিধা হ'ল বাগিচাত এই ধৰণৰ কঠাঁলৰ ব্যয় কম আৰু অত্যন্ত লাভজনক। ইয়াৰ এটা বাৰোমাচি প্ৰকাৰো আছে। যদি ইয়াক ৰোপণ কৰা হয়, ইয়াক নিশ্চিত কৰিব পাৰি যে বাৰ মাহৰ ভিতৰত বহুতো ফল অধিক মূল্যত বিপণন কৰা হয়। উল্লেখ্য যে, প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত, কঁঠাল উৎপাদন কৰা দেশৰ ভিতৰত ভাৰত প্ৰথম স্থানত আছে। বাংলাদেশ দ্বিতীয় স্থানত আছে। থাইলেণ্ড, ইণ্ডোনেছিয়া আৰু নেপাল তৃতীয়, চতুৰ্থ আৰু পঞ্চম স্থানত আছে।

অসমতত  প্ৰাচীন কালৰ পৰা, খাজা, আদৰ্শ আৰু গালা নামত সাধাৰণতে তিনি প্ৰকাৰৰ কঁঠাল পোৱা যায়। কিন্তু ইয়াৰ বাহিৰেও, ভিয়েটনামৰ ৰঙা কঁঠাল গছ হৈছে বৰ্তমান বজাৰত উপলব্ধ বিভিন্ন হাইব্ৰিড প্ৰকাৰৰ ভিতৰত এটা। ইয়াৰ ইংৰাজী নাম Gac Baby Jackfruit। 

ৰঙা কঁঠাল ৰোপণৰ নিয়ম

বৰষুণৰ বতৰত বা বৰষুণৰ বতৰত পানী জমা নকৰা উচ্চ আৰু মজলীয়া ভালদৰে নিষ্কাশিত উৰ্বৰ ভূমি কঁঠালৰ বাবে উপযুক্ত। যদি আপুনি চাল বা ড্ৰামত কঁঠাল ৰোপণ কৰিব বিচাৰে, আপুনি মধ্যমৰ পৰা যথেষ্ট ডাঙৰ আকাৰৰ ড্ৰাম এটা বাছনি কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত, তাত মাটি ভৰ্তি কৰিব লাগে আৰু গছপুলি ৰোপণৰ বাবে মাটি প্ৰস্তুত কৰিব লাগে।

কঁঠালৰ পুলি বোৰ কঁঠালৰ গুটিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। কিন্তু কলমৰ পুলিবোৰত উৎপাদন ভাল। সৰু কলম, দাইল কলম, চকুৰ কলম, গছপুলি কলমৰ জৰিয়তেও পুলি বনাব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি বিভিন্ন নাৰ্চাৰীৰ পৰা ভিয়েনা ৰঙা কঁঠালৰ পুলিও কিনিব পাৰে। কিন্তু সেই ক্ষেত্ৰত, অৱশ্যে, আপুনি নিশ্চিত কৰিব যে দোকানীয়ে আপোনাক ভাল মানদণ্ডৰ কলমৰ পুলি দি আছে।

এই ৰঙা কাঠঘৰৰ চোতালত, বাণিজ্যিক বাগিচাত ৰোপণ কৰিব পাৰি। মধ্য-জিষ্ঠা মাহৰ পৰা মধ্য-শ্ৰাৱণলৈ স্বাস্থ্যৱান, শক্তিশালী আৰু ৰোগমুক্ত পুলি বা কলম ৰোপণ কৰিব লাগে। গছৰ পৰা গছৰ দূৰত্ব ১২ মিটাৰত ৰখাভাল। গছপুলি ৰোপণ কৰাৰ পিছত, নিয়মীয়াকৈ ইয়াৰ যত্ন লোৱাৰ বাহিৰে একো কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

গছ ফুলাৰ পিছত, মুচিৰ পৰা কঁঠাল বিকশিত হ'বলৈ ১২০-১৫০ দিন লাগে।

লগতে পঢ়ক-লাভ উপাৰ্জনৰ বাবে নাৰ্জী ফুলৰ খেতি কেনেদৰে কৰিব ?

English Summary: Red Jack Fruit in Market

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.