MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

অমিতা খেতিৰ জৰিয়তে ক’ম সময়তে কেনেকৈ কৰিব অধিক উপাৰ্জন? জানিবলৈ পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff
অমিতা খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়
অমিতা খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়

ভাৰতত, লোকসকল কৃষিৰ প্ৰতি ইমান সচেতন হৈ পৰিছে যে বহু লোকে ওতিয়া চাকৰি এৰি খেতিলৈ গৈ আছে। এনে পৰিস্থিতিত, আমি আপোনাক ইয়াত এটা ফলৰ খেতিৰ বিষয়ে অৱগত কৰিম, যিটো বিশ্বৰ ভিতৰতে ভাৰতত সৰ্বাধিক উৎপাদন কৰা হয়।

দেশৰ বাণিজ্যিকভাৱে কৰা শস্যবোৰৰ ভিতৰত অমিতাও গুৰুত্বপূৰ্ণ । এই ফলটোৰ বাণিজ্যিক গুৰুত্ব কেৱল ইয়াৰ উচ্চ ঔষধি আৰু পুষ্টিগত গুৰুত্বৰ বাবে।

আমি আপোনাক কওঁ যে বিশ্বত অমিতাৰ খেতি দক্ষিণ মেক্সিকো আৰু কোষ্টা ৰিকাৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল, কিন্তু আজি আমাৰ দেশ ভাৰত বিশ্বৰ মুঠ অমিতা উৎপাদনৰ শীৰ্ষত আছে। সেইকাৰণে ভাৰতক সৰ্ববৃহৎ অমিতা উৎপাদক দেশ বুলি কোৱা হয়।

আন এক সমীক্ষা অনুসৰি ভাৰতে বিশ্বৰ মুঠ অমিতা উৎপাদনৰ ৪৬ শতাংশ অৰিহণা যোগায়, অৱশ্যে, আমোদজনক ভাৱে, ভাৰতে ইয়াৰ ঘৰুৱা উৎপাদনৰ মাত্ৰ ০.০৮ শতাংশ অমিতা ৰপ্তানি কৰে, কিয়নো বাকীখিনি নিজৰ দেশত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। দেশৰ মুখ্য ৰাজ্যবোৰত, গোটেই বছৰটো বজাৰত অমিতা উপলব্ধ। গতিকে এই প্ৰবন্ধটোত আজি আমি আলোচনা কৰিম কেতিয়া আৰু কেনেকৈ অমিতা খেতি কৰি কৃষকসকলে সহজে লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে...

কেতিয়া অমিতাৰ বীজ ৰোপণ কৰিব? (When to Cultivate Papaya)

যদিও গোটেই বছৰটো অমিতা ফল ৰোপণ কৰিব পাৰি, কিন্তু ইয়াৰ মানদণ্ড আৰু উচ্চ উৎপাদনৰ বাবে, আপুনি জুলাই আৰু ছেপ্টেম্বৰ আৰু ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চৰ ভিতৰত ইয়াৰ বীজ ৰোপণ কৰিব লাগে, কিয়নো গৰম জলবায়ু ইয়াৰ খেতিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। ঠাণ্ডা বতৰত হিমৰ ওপৰত ইয়াৰ অধিক প্ৰভাৱ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত, গৰম বতৰত ইয়াৰ বীজ বোৰ যথেষ্ট ভাল দেখায়।

ইতিমধ্যে স্বাস্থ্যৱান অমিতা গছৰ পৰা আৰু ভাল আৰু মিঠা অমিতাৰ পৰা ওলাই অহা গছৰ পৰা সদায় অমিতাৰ গুটি লওঁক।

ইয়াক খেতি কৰোঁতে হিম, তীব্ৰ বতাহ, সাৰ আৰু পানীৰ স্থবিৰতাৰ প্ৰতি যথেষ্ট মনোযোগ দিব লাগিব। গভীৰ, ভালদৰে নিষ্কাশিত বালিময় মাটি ইয়াৰ খেতিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়।

গ্ৰীষ্মকালত অৰ্থাৎ মে-জুন মাহ চলিলে, প্ৰতি সপ্তাহত অমিতা গছবোৰ জলসিঞ্চন কৰিব লাগে। তেতিয়া ইয়াৰ উৎপাদন ক্ষমতা বৃদ্ধি পায়।

অমিতা খেতিৰ পৰা আপুনি কিমান উপাৰ্জন কৰিব? (How much will you earn from papaya cultivation?)

যদি আপুনি সকলো বোৰ কথা মনত ৰাখি আৰু সকলো বোৰৰ যত্ন লৈ অমিতাৰ খেতি কৰিছে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে প্ৰতিটো গছৰ পৰা উৎপাদন ভাল হ'ব। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰতিটো গছৰ পৰা আপুনি সহজে ৫০ কিলোগ্ৰাম লৈকে অমিতা ফল পাব পাৰে।

যিটো আপুনি বজাৰত বিক্ৰী কৰি সহজে লাখ লাখ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। ভিটামিন-এ আৰু ভিটামিন-চি সমৃদ্ধ অমিতাৰ চাহিদা সদায় বজাৰত থাকে, ডাঙৰ চহৰবোৰত, ইয়াৰ মূল্য কেতিয়াবা আপেলৰ মূল্যৰ তুলনাত হয়। 

লগতে পঢ়ক-অর্থলাভৰ সহজ উপায় নেমু খেতি, কম মাটীতে অধিক উপার্জন দিব ইয়াৰ খেতিয়ে

English Summary: Papaya Farming a Profitable Business in Assam

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.