1. উদ্য়ানশস্য়

ৰোগমুক্ত বেঙেনাৰ বীজৰ বিকাশ: ১০০ টা বেঙেনা উৎপাদন কৰিলে ৯৭ টায়ে হ’ব বিক্ৰীযোগ্য

KJ Staff
KJ Staff
Brinjal
Brinjal

শাক-পাচলিৰ খেতিয়কসকলৰ বাবে এটা ভাল খবৰ আছে। মহাৰাষ্ট্ৰস্থিত কোম্পানী বেজো শীতল বীজ প্ৰাইভেট লিমিটেডে জনক আৰু বিএছএছ-793 নামৰ প্ৰথম ফিলিয়াল প্ৰজন্মৰ হাইব্ৰিড বেঙেনাৰ প্ৰকাৰ বিকশিত কৰিছে। এতিয়া এই কোম্পানীটোৱে কৰ্ণাটকৰ এখন বিশ্ববিদ্যালয়ক এই বেঙেনাৰ প্ৰকাৰৰ জৈৱ সুৰক্ষা পৰীক্ষা কৰাৰ দাবী জনাইছে। আনুবংশিকভাৱে পৰিৱৰ্তিত (জিএম) সৰিয়হে কেন্দ্ৰৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক অনুমোদন লাভ কৰাৰ ঠিক পিছতে এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে।

বেজো শীতলৰ সঞ্চালক নন্দকুমাৰ কুঞ্চে দাবী কৰা মতে বেঙেনাৰ প্ৰকাৰবোৰ শস্য প্ৰজনন কৌশলৰ জৰিয়তে বিকশিত কৰা হয় আৰু উন্নত মানদণ্ড, একতা আৰু উৎপাদনৰ সৈতে সেইবোৰে প্ৰাকৃতিক প্ৰকাৰতকৈ ভাল প্ৰদৰ্শন দিয়ে। আমোদজনক ভাৱে, ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান (আইএআৰআই)ৰ দ্বাৰা বিকশিত ট্ৰেন্সজেনিক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি জনক আৰু বিএছএছ-793 ৰ বিটি প্ৰকাৰ বিকশিত কৰা হৈছে। ই বিটি জিন, ক্ৰি1 এফ.এ.1 জিন ব্যৱহাৰ কৰে, যাক আই.এ.আৰ.আই.-ৰ দ্বাৰা পেটেন্ট কৰা হৈছে।

জানিব পৰা মতে, কোম্পানীটোৱে কৰ্ণাটকৰ বাগালকোটৰ হৰ্টিকালচাৰেল চাইন্সেছ বিশ্ববিদ্যালয়ক পৰীক্ষণটো পৰিচালনা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে। পৰিচালকজনে কৈছিল যে বেজো শীতলে ২০০৫ চনত প্ৰযুক্তিৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ লাভ কৰিছিল। ইয়াক বিশেষকৈ শ্বুট আৰু ফ্ৰুট ব'ৰাৰ লিউচিণ্ডাছ বাবোনালিছৰ দৰে কীটৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধৰ বাবে বিকশিত কৰা হৈছে। এই প্ৰকাৰবোৰত প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ৯৭ শতাংশলৈকে হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে যদি আপুনি ১০০ টা ফল উতপাদন কৰে,  ৯৭ টা কোনো লোকচান নোহোৱাকৈ বিপণনযোগ্য হ’ব।

ইয়াৰ ব্যয় প্ৰতি হেক্টৰত গড়ে কেৱল ৩৫,০০০ টকা

তেওঁ কয় যে, কাণ্ড বিন্ধা কীটবোৰে ৮৮ শতাংশতকৈও অধিক শস্য ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে, যি বৰষুণৰ বতৰত ৯৫ শতাংশত উপনীত হ'ব পাৰে। সাধাৰণতে, লোকচান হৈছে উৎপাদনৰ ১১-৯৩ শতাংশ। নন্দকুমাৰ কুঞ্চে কৈছিল যে জিএম প্ৰকাৰৰ প্ৰৱৰ্তনে ২৩-১৪০ ৰ পৰা প্ৰয়োজনীয় স্প্ৰেৰ সংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব, যি হৈছে উৎপাদন ব্যয়ৰ ৩৫-৪০ শতাংশতকৈ অধিক।

গ্ৰাহকসকলক কীটনাশকৰ অৱশিষ্টৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব

কুঞ্চে দাবী কৰিছিল যে, হাইব্ৰিড প্ৰকাৰবোৰে গ্ৰাহকসকলক কীটনাশকৰ অৱশিষ্টাংশৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব। ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা পৰিষদৰ মতে, "ভাৰতত প্ৰায় ১৪ শতাংশ কীটনাশক পাচলি শস্য আৰু বেঙেনাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ৪.৬ কিলোগ্ৰাম কীটনাশক প্ৰতি হেক্টৰত সক্ৰিয় উপাদান বুলি জনা গৈছে। এইবোৰ ক্ষতিকাৰক আৰু কৰ্কট ৰোগৰ দৰে বহুতো দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ সৃষ্টি কৰে। বিটি বেঙেনা প্ৰকাৰে এনে বিষাক্ত ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰিব।

বীজৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুমান কৰা হ'

যদি হাইব্ৰিড বেঙেনাৰ প্ৰকাৰ পৰীক্ষা কৰাৰ অনুৰোধ গ্ৰহণ কৰা হয়, কোম্পানীটোৱে পৰীক্ষাৰ নিৰ্দেশনাৰ বাবে ভাৰতত জৈৱ প্ৰযুক্তি নিয়ন্ত্ৰক, আনুবংশিক অভিযান্ত্ৰিক মূল্যাঙ্কন সমিতিৰ (জিইএচি) কাষ চাপিব। যদি নিৰ্দেশনাবোৰ সময়মতে লাভ কৰা হয়, তেন্তে খৰিফ ঋতুত, বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা মনোনীত বিজ্ঞানী বা শস্য পালনকাৰীৰ তত্বাৱধানত এক হেক্টৰ এলেকা পৰীক্ষা কৰা হ'ব। গেকে পৰীক্ষাৰ পৰিকল্পনাঅনুমোদিত কৰাৰ পিছত বীজৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুমান কৰা হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ Expensive Oil: এই ফুলৰপৰা প্ৰস্তুত কৰা ১ লিটাৰ তেলৰ মূল্য ৪.৫ লাখ টকা

English Summary: New brinjal variety

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.