1. অন্যান্য

Expensive Oil: এই ফুলৰপৰা প্ৰস্তুত কৰা ১ লিটাৰ তেলৰ মূল্য ৪.৫ লাখ টকা

KJ Staff
KJ Staff
Kewda
Kewda

উৰিষ্যাৰ গঞ্জাম জিলাৰ উপকূলীয় অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলে যোৱা কেইবা বছৰ ধৰি সুগন্ধি কেওৰাৰ খেতি কৰি জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰি আহিছে। এই তেলেৰে বহু প্ৰকাৰৰ খাদ্য আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰা হয়। কেওৰাক ভাৰত চৰকাৰে ভৌগোলিক সূচক (পঞ্জীয়ন আৰু সুৰক্ষা) আইন, ১৯৯৯-ৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰিছে। বিশেষ কথাটো হ'ল যে ইয়াক উৰিষ্যাৰ প্ৰায় ৫০০০ হেক্টৰ ভূমিত খেতি কৰা হয়। গঞ্জাম, ছত্ৰপুৰ, চিকিটি আৰু ৰেঞ্জলুণ্ডাত কেওৰাৰ কেঁচা ফুলৰ পৰা তেল প্ৰস্তুত কৰা হয়।

চিকিটিৰ কেওৰা ফুলৰ তেল উৎপাদক নৰেন্দ্ৰ চাহুৱে প্ৰকাশ কৰা মতে জিলাখনৰ ২২০ খন গাঁৱত বাস কৰা প্ৰায় ২,০০,০০০ লোকৰ বাবে ই হৈছে উপাৰ্জনৰ মুখ্য উৎস। ছত্ৰপুৰৰ কেওৰা ফুল সংগ্ৰাহক দণ্ডপানী চাহুৱে কৈছিল যে কৃষক আৰু সংগ্ৰাহকসকলে গাঞ্জামৰ তেল প্ৰস্তুতকৰ্তাসকলৰপৰা অগ্ৰগতি লাভ কৰে, যিসকলে জুনৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ লৈকে তেওঁলোকৰ পৰা ফুল ক্ৰয় কৰে।

প্ৰায় ৫০-৬০ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰক

কেওৰা তেল প্ৰস্তুতকাৰীসকলে কনৌজ, আগ্ৰা, কানপুৰ, নতুন দিল্লী, মুম্বাই আৰু অন্যান্য স্থানত প্ৰতি লিটাৰত প্ৰায় ৫ লাখ টকাত তেল বিক্ৰী কৰে। প্ৰতি বছৰে বঢ়মপুৰ, গঞ্জামৰ কেওৰা কৃষক, ফুল বিক্ৰেতা আৰু তেল নিৰ্মাতা সকলে কেন্দ্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত প্ৰায় ৫০-৬০ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰে।

উৎপাদক গোটৰপৰা পোনপটীয়াকৈ ফুল ক্ৰয় কৰা

যোৱা বছৰ কেওৰা তেলৰ প্ৰতি লিটাৰৰ মূল্য আছিল ৪.৫ লাখ টকা। কেওৰা তেলৰ বৰ্ধিত মূল্যই কৃষক আৰু তেল নিৰ্মাতাসকলৰ মুখত হাঁহি বিৰিঙযাইছে। আগতে পৰ্যাপ্ত বিপণন সুবিধাৰ অভাৱত কৃষকসকলে মধ্যস্থতাকাৰীসকলক ফুল বিক্ৰী কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। মধ্যস্থতাকাৰীৰ ভূমিকা নাইকিয়া কৰিবলৈ আৰু সঠিক বিপণন সুবিধা প্ৰদান কৰিবলৈ তেওঁলোকে ফুল খেতিয়ক গোট গঠন কৰে আৰু ফুলৰ মূল্য ১০-১২ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰে।

এক লিটাৰ কেওৰা তেল আহৰণ কৰিবলৈ ৩০,০০০ ফুলৰ প্ৰয়োজন

এফএফডিচিয়ে তেল নিৰ্মাতাসকলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি আছে আৰু চৰকাৰ-পৰিচালিত জিলা উদ্যোগ কেন্দ্ৰৰ জৰিয়তে ডিষ্টিলিং ইউনিট আৰম্ভ কৰিবলৈ তেওঁলোকক আধুনিক সঁজুলি ক্ৰয় কৰাত সহায় কৰিছে। বৰ্তমান জিলাখনত প্ৰায় ১৬০ টা ডিষ্টিলিং ইউনিট আছে। জিলা উদ্যোগ কেন্দ্ৰই স্থানীয় লোকসকলক ডিষ্টিলিং ইউনিট স্থাপনৰ বাবে ২৫-৩০ লাখ টকাৰ ঋণ প্ৰদান কৰে। ৰাওৰ মতে, এজন তেল নিৰ্মাতাক এক লিটাৰ কেওৰা তেল আহৰণ কৰিবলৈ ৩০,০০০ ফুলৰ প্ৰয়োজন।

লগতে পঢ়কঃ Lobia cultivation পাঞ্জাবৰ কৃষকে কোটি টকা ঘটিছে: কেনেকৈ কৰিব লুবিয়া মাহৰ খেতি?

English Summary: 1 litter oil produced from this flower costs 4.5 lakh rupees

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.