1. উদ্য়ানশস্য়

Tissue Culture: টিচু কালচাৰ পদ্ধতি প্ৰয়োগ কৰি লাভ কৰক উন্নত শস্য, অধিক উপাৰ্জন

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Tissue culture
Tissue culture

বহুলোকে টিচু কালচাৰ বিষয়ে শুনিব পাৰে, কিন্তু প্ৰতিজন কৃষক বা মালীয়ে এই বিষয়ে নাজানে। আজি আমি আপোনাক এই কৃষি পদ্ধতি কি আৰু আপুনি ইয়াৰ জৰিয়তে কেনেদৰে ভাল লাভ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে তাৰ বিষয়ে ক'বলৈ লৈছোঁ। এই পদ্ধতি প্ৰয়োগ কৰি, আপুনি আপোনাৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু একে সময়তে আপোনাৰ সামগ্ৰীৰ মানদণ্ড উন্নত কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

টিচু কালচাৰ প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা কৃষিৰ লাভালাভ

  • কৃষকসকলে সৰু সৰু উদ্ভিদ লাভ কৰে, যি যিকোনো ধৰণৰ কীট আৰু ৰোগৰ পৰা মুক্ত।
  • কৃষকসকলে এটাৰ পিছত আন এটা উদ্ভিদ গজাব পাৰে আৰু ই খেতিৰ ব্যয়ো হ্ৰাস কৰে।
  • সকলো উদ্ভিদৰ একে ধৰণে বিকাশ হয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে সকলো উদ্ভিদ সমান আৰু এইকাৰণেই উৎপাদন ভালদৰে বৃদ্ধি পায়।
  • কেৱল এয়াই নহয়, শস্য কম সময়ৰ ভিতৰত, প্ৰায় ৯ ৰ পৰা ১০ মাহৰ ভিতৰত সাজু হয়।
  • গোটেই বছৰটোত সৰু পুলি উপলব্ধ হোৱাৰ বাবে, গোটেই বছৰটো ৰোপণ কৰিব পাৰি।
  • কৃষকসকলে এই প্ৰযুক্তিৰ পৰা নতুন প্ৰকাৰবোৰো কম সময়ৰ ভিতৰত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

টিচু কালচাৰ প্ৰযুক্তিৰ প্ৰক্ৰিয়া কি?

উদ্ভিদৰ কোষকলাৰ এটা সৰু টুকুৰা ইয়াৰ বৰ্ধিত ওপৰৰ অংশৰ পৰা লোৱা হয়। এই কলাৰ টুকুৰাটো এটা জেলীত ৰখা হয় য'ত পুষ্টি আৰু উদ্ভিদৰ হৰমন থাকে। এই হৰমনবোৰে উদ্ভিদৰ কোষবোৰত কোষবোৰ দ্ৰুতগতিত বিভক্ত কৰে আৰু সেইবোৰৰ পৰা বহুতো কোষ সৃষ্টি হয়। এই সকলোবোৰ কোষ কেলাছ নামৰ এটা ঠাইত একেলগে একত্ৰিত কৰা হয়।

কেলাছটো বেলেগ ঠাইৰ জেলীলৈও স্থানান্তৰ কৰা হয়। ই জেলীত থকা উপযুক্ত উদ্ভিদৰ হৰমনবোৰ উদ্ভিদৰ শিপাত বিকশিত হ'বলৈ উদ্দীপিত কৰে। যেতিয়া কেলাছৰ শিপা বিকশিত হয়, ইয়াক আন এটা জেলীলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয় য'ত বহুতো হৰমন থাকে। এই হৰমনবোৰৰ ফলত উদ্ভিদৰ কাণ্ডৰ বিকাশ হয়। কেলাছ শিপা আৰু কাণ্ডৰ লগতে এটা সৰু উদ্ভিদৰ পৰা পৃথক কৰা হয়। পিছত, এনে ধৰণৰ আন উদ্ভিদবোৰো মাটিত সংৰোপণ কৰা হয়।

একেদৰে, কিছুমান দেশীয় উদ্ভিদৰ সহায়ত, টিচু কালচাৰৰ এই কৌশল গ্ৰহণ কৰি বহুতো সৰু উদ্ভিদ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি।

কোনবোৰ উদ্ভিদৰ বাবে টিচু কালচাৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি?

অৰ্কিড খেতি, ডালিয়া, কাৰনেচন, ক্ৰিচেন্থেমামৰ দৰে শোভাময় উদ্ভিদ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ উদ্যানশস্য টিচু কালচাৰ কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কল খেতিৰ ক্ষেত্ৰত টিচু কালচাৰ কৌশলযথেষ্ট লাভজনক।

লগতে পঢ়কঃ প্ৰথমে সৰিয়হ, তাৰ পাছত বড়ো ধানঃ ১৩ বিঘা মাটিত ১২ জন যুৱ কৃষকৰ মাৰাথন উৎপাদন

English Summary: Tissue culture technique for better farming

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.