MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

Aeroponics Potato Farming: মাটি অবিহনে বতাহতে আলু খেতি কৰি ১০ গুণ বেছি উপাৰ্জন কৰক

KJ Staff
KJ Staff
Aeroponic potato farming
Aeroponic potato farming

এৰোপনিক্স হৈছে এক আধুনিক কৃষি পদ্ধতি। এই কৌশলটো পাচলি উৎপাদনৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। এৰোপনিক্স প্ৰযুক্তিৰে আলু খেতি কৰিবলৈ, এৰোপনিক্স ইউনিটটো মাটিৰ পৃষ্ঠৰ পৰা কেই ইঞ্চিমান উচ্চতাত নিৰ্মাণ কৰা হয়। ইয়াত, উদ্ভিদবোৰ সৰু সৰু কম্পাৰ্টমেণ্টত ৰখা হয় আৰু মাটিৰ পৃষ্ঠৰ পৰা কিছু উচ্চতাত ওলোমাই ৰখা হয়, তাৰ পিছত উদ্ভিদবোৰত সাৰ, পানী আৰু অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি যোগ দিয়া হয়। এই পদ্ধতিত, ৰোপণৰ আগতে বিশেষজ্ঞসকলে পৰামৰ্শ দিয়া ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ দ্বাৰা উদ্ভিদৰ শিপাৰ ট্ৰিটমেণ্ট কৰা হয়, যাতে ৰোপণ কৰাৰ পাছত ৰোগ হোৱাৰ কোনো আশংকা নাথাকে। এই কৌশলটোৰ বিশেষ কথাটো হ'ল পৰম্পৰাগত আলু খেতিৰ তুলনাত, আলু সময়ৰ আগতে উতপাদন কৰা হয় আৰু সেইবোৰৰ মানদণ্ডও ভাল।

আলু হৈছে বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ কৃষিজাত শস্য, যাৰ চাহিদা অনাগত সময়ত আৰু অধিক বৃদ্ধি হ'ব। গতিকে আপুনি কেনেদৰে বতাহতে আলু খেতি কৰিব পাৰে জানো আহক (Aeroponics Potato Farming)।

এৰোপনিক্স আলু খেতি কি?

এৰোপনিক্স খেতি হৈছে এক মাটিহীন পদ্ধতি য'ত উদ্ভিদৰ খেতি কৰা হয়। এই পদ্ধতিৰ অধীনত, উদ্ভিদৰ বাবে পানীত মিহলি কৰা পুষ্টিৰ দ্ৰৱণ সময়ে সময়ে বাকচটোত সুমুৱাই দিয়া হয়, যাতে উদ্ভিদবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

এৰোপনিক্স আলু খেতি কিয় কৰিব লাগে?

বতাহত খেতি কৰা কাৰ্যক এৰোপনিক্স কৃষি বুলি কোৱা হয়।আহিবলগীয়া সময়ত হাইড্ৰ'পনিক্স আৰু এৰোপনিক্স কৃষিৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাব। সেয়েহে, কৃষকসকলে যিমান সোনকালে এনে কৃষি গ্ৰহণ কৰিব, সিমানেই তেওঁলোকৰ বাবে ভাল।

এৰোপনিক্স আলু খেতি (Aeroponics Potato Farming)

পানীত মিহলি কৰা পুষ্টিদ্ৰৱণটো সময়ে সময়ে বাকচটোত ঢালি দিয়া হয় আৰু ওলমি থকা শিপাবোৰত প্ৰয়োগ কৰা হয়। ইয়াৰ ফলত শিপাবোৰ হাইড্ৰেটেড হৈ থাকে আৰু মাটি বা পানীৰপৰা অবিৰতভাৱে পুষ্টি শোষণ কৰে।

কিছুমান প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পৰম্পৰাগত কৃষিতকৈ এৰোপনিক্স আলু খেতিৰ উৎপাদন যথেষ্ট বেছি হৈছে। গৱেষকসকলে দাবী কৰিছে যে আলু খেতি কৰোঁতে এৰোপনিক্স খেতিৰ ফলত ১০ গুণ অধিক উৎপাদন হয়, লগতে আলু গছ অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয়। আপোনাৰ এই প্ৰকাৰৰ কৃষিত পানীও কমকৈ লাগে। এৰোপনিক্স খেতিত প্ৰথম শস্য চপাবলৈ ৭০-৮০ দিন লাগে। যাৰ পাছত ই সম্পূৰ্ণৰূপে খোৱাৰ উপযোগী হয়। ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সুবিধাটো হ'ল যে এই কৃযি পদ্ধতিত বেছি ঠাইৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু শ্ৰমও কম লাগে। এৰোপনিক্স পদ্ধতিত আলু খেতি কৰিলে এৰোপনিক্স ফাৰ্মিঙত আলু খেতি কৰাৰ পৰা দহ গুণ লাভ হয়।

লগতে পঢ়কঃ Komal Rice: নৰন্ধাকৈ খাব পৰা অসমৰ যাদুকৰী চাউল- কোমল চাউল

English Summary: Aeroponics Potato Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.