MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

ভাল উৎপাদন পাবলৈ হ’লে এইদৰে কৰক পটল খেতি

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Pointed Gourd Farming
Pointed Gourd Farming

পটল হৈছে এক জনপ্ৰিয় গ্ৰীষ্মকালীন পাচলি। ই কুকুৰ্বিটেচিয়া পৰিয়ালৰ এটা পাচলি যাৰ ইংৰাজী নাম Pointed gourd আৰু বৈজ্ঞানিক নাম Trichosanthes dioica। গ্ৰীষ্ম আৰু বৰষুণৰ বতৰত পাচলিৰ অভাৱ হ'লে পটলে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পাচলি হিচাপে কাম কৰে। পটলৰ উৎপাদন প্ৰতি হেক্টৰত ৪ টনৰ পৰা ১৫ টনলৈকে হয়। ইয়াৰ উপৰিও, বজাৰত এই পাচলিবিধৰ উচ্চ চাহিদাৰ বাবে, কৃষকসকলে পটল খেতিৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হয়।

অঞ্চলভেদে পটলৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰ দেখিবলৈ পোৱা যায়। উদাহৰণ স্বৰূপে, ওখ আৰু তৈলাক্ত, চুটি আৰু মোটা, গাঢ় সেউজীয়াৰ পৰা পাতল সেউজীয়া। ফিটা আৰু ফিটা কটা অবিহনে, ডাঠ ছালৰ পৰা পাতল ছাল।

মাটি আৰু জলবায়ু:

গৰম আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ু আলু খেতিৰ বাবে উপযুক্ত। অধিক তাপ আৰু সূৰ্যৰ পোহৰৰ প্ৰয়োজন। বানমুক্ত আৰু পানী জমা নকৰা বালিময় দো-আনশ মাটি পটল খেতিৰ বাবে আদৰ্শ।

খেতিৰ সময়:

আগষ্টমাহত, পলিবেগত গছ পুলি তৈয়াৰ কৰা হয়। যাতে ইয়াক ডিচেম্বৰত বজাৰত বিক্ৰী কৰিব পৰা যায়। ইয়াৰ উপৰিও, অক্টোবৰৰ পৰা নৱেম্বৰ বা ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা মাৰ্চ মাহবোৰ হৈছে পাত্ৰ ৰোপণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়। যদি আপুনি পটল খেতিৰ কথা ভাবে, তেন্তে মাটিখিনি অক্টোবৰ মাহৰ আগতে প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। যদি মাটিত পৰ্যাপ্ত আৰ্দ্ৰতা নাথাকে, ডালৰ কলম শুকাই যায় আৰু মৰি যায়। এই ক্ষেত্ৰত, পলিবেগত ডাল কলম প্ৰয়োগ কৰি গছপুলি ৰোপণ কৰি এই সমস্যা সমাধান কৰা সম্ভৱ।

ভূমি প্ৰস্তুত কৰা:

প্ৰথমতে, আপুনি মাটি ভালদৰে চহাই লব লাগিব। মাটিখিনি 4-5 টা লেণ্ডস্কেপ খেতি কৰিব লাগিব আৰু মৈয়াই লৈ সমতল কৰিব লাগিব। বিচনা পদ্ধতিত পটল খেতি কৰাটো উৎপাদনৰ বাবে ভাল আৰু বৰষুণৰ বতৰত পথাৰখন নষ্ট নহয়। সাধাৰণতে, বিচনা এখন 1.0-1.5 মিটাৰ বহল হয়। বিচনাখনৰ মাজত, 1 মিটাৰৰ পৰা 1.5 মিটাৰলৈ বা 2 হাতৰ পৰা 3 হাতলৈ, পুলিবোৰ 3 খন হাতৰ পিছত ৰোপণ কৰিব লাগে। 1 খন বিচনা আৰু 1 খন বিচনাৰ মাজত 75 চেমি।

সাৰৰ প্ৰয়োগ:

পটল হৈছে এক দীৰ্ঘম্যাদী শস্য। এই কাৰণে, জুনৰ পৰা শস্য চপোৱালৈকে প্ৰতি মাহে এবাৰকৈ, 75 গ্ৰাম ইউৰিয়া, 100 গ্ৰাম টি.এছ.পি. আৰু 60 গ্ৰাম এম.ও.পি. সাৰ বিচনাখনৰ মাটিত ছটিয়াই দিয়া হয় আৰু জলসিঞ্চন উন্নত হয় আৰু উৎপাদন বৃদ্ধি হয়।

ৰোগ ব্যৱস্থাপনা প্ৰণালী:

মাখি:

ফলৰ মাখিবোৰে ফলত ফুটা কৰে আৰু কণী দিয়ে। এইবোৰে ফলৰ কোমল অংশ খায় আৰু পূৰ্ণ-ডাঙৰ পোক-পতংগবোৰ ওলাই আহে।

ৰঙা মকৰা:

প্ৰভাৱিত পাতবোৰ কঠিন ছালৰ দৰে আৰু পাতবোৰ ম্লান হৈ যায় আৰু লাহে লাহে শুকাই যায়। ৰঙা মকৰাবোৰ আকাৰত অত্যন্ত সৰু। তেওঁলোকে পৃষ্ঠাৰ তললৈ চালে। তেওঁলোকৰ আক্ৰমণত, পাতবোৰ কঠিন ছালৰ দৰে হৈ পৰে আৰু পাক খায়। প্ৰচণ্ড আক্ৰমণৰ ফলস্বৰূপে, গোটেই পাতটোৱে হালধীয়া আৰু মুগা ৰং লয় আৰু লাহে লাহে শুকাই যায়। ফলস্বৰূপে, গছৰ বিকাশ হ্ৰাস হয় আৰু উৎপাদন যথেষ্ট হ্ৰাস হয়।

প্ৰতিকাৰ:

পথাৰখন পৰিষ্কাৰ ৰাখিব লাগে। 1 কিলোগ্ৰাম অৰ্ধ-ভঙা নিম বীজ 10 লিটাৰ পানীত 12 ঘণ্টাৰ বাবে তিয়াই ৰাখিব লাগে আৰু পাতৰ তলফালে স্প্ৰে কৰিব লাগে। যদি আক্ৰমণৰ হাৰ অধিক হয়, অমাইট বা টলষ্টাৰ (প্ৰতি লিটাৰ পানীত 2 মিলি মিহলি) মিহলি কৰক, আইবামেক্টিন গোটৰ ভাৰ্টিমেক 1.2 মিলি/লিটাৰ বা একামাইট 2 মিলি/লিটাৰ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰিব লাগে আৰু 7-10 দিনৰ পিছত স্প্ৰে কৰিব লাগে।

লগতে পঢ়ক-নাৰিকল খেতিৰ বাবে কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব আপোনাৰ বাৰীখন?

English Summary: Know About Pointed Gourd Farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.