MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

লং খেতিৰে লাখ টকা উপাৰ্জনৰ সুযোগ, কেনেদৰে কৰিব ইয়াৰ খেতি?

KJ Staff
KJ Staff
লং খেতি এক লাভজনক  ব্যৱসায়
লং খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়

লং হৈছে এক চিৰসেউজীয়া গছ আৰু অনুকূল জলবায়ুত ই 8 মিটাৰতকৈ ওখ হয়। লং গছৰ কাণ্ডত সেউজীয়া আৰু হালধীয়া সুগন্ধি পাতৰ সৈতে মসৃণ বাকলি থাকে। ই এক লেহেম-বৰ্ধিত কিন্তু দীৰ্ঘম্যাদী গছ আৰু ই সহজে ১০০ বছৰলৈকে জীয়াই থাকিব পাৰে।

কেনেদৰে খেতি কৰিব লাগে

লং খেতি কৰাৰ বাবে আৰ্দ্ৰ ক্ৰান্তীয় বা উপ-ক্ৰান্তীয় জলবায়ুৰ প্ৰয়োজন। লং গছ গজাৰ সৰ্বোত্তম তাপমাত্ৰা হৈছে প্ৰায় 70-85 ফাৰেনহিট (20-30 চেণ্টিগ্ৰেড)। আপুনি ঠাণ্ডা বতৰত ইয়াক বাহিৰত বৃদ্ধি কৰিব নোৱাৰে। অৱশ্যে, শীতকালত সঠিক যত্নেৰে পাত্ৰত লং গছ গজা সম্ভৱ।

লং গজাৰ স্থান

স্বাস্থ্যকৰ আৰু শক্তিশালী বিকাশৰ বাবে, ইয়াক এক ক্ৰান্তীয় জলবায়ুৰ প্ৰয়োজন। লং জালুকৰ দৰে অৰ্ধ-ছাঁযুক্ত সংস্পৰ্শপছন্দ কৰে। ই ৩২ ফাৰেনূটৰ তলৰ শীতৰ তাপমাত্ৰা সহ্য কৰিব নোৱাৰে।

গজাৰ বাবে মাটি

মাটি ভাল নিষ্কাশন আৰু বহুতো জৈৱিক পদাৰ্থৰ সৈতে সমৃদ্ধ আৰু ঘৃণাপূৰ্ণ হ'ব লাগে।

গজাৰ বাবে পানী

লং গছ সেমেকা ক্ৰান্তীয় অঞ্চলত গজি উঠে। ইয়াক নিয়মীয়াকৈ পানী দিয়া প্ৰয়োজন, বিশেষকৈ যেতিয়া উদ্ভিদটো সৰু হয়(প্ৰথম 3-4 বছৰ)।

গজাৰ বাবে সাৰ

উদ্ভিদৰ (লং) চাৰিওফালে প্ৰতি বছৰে 2-4 কিলোগ্ৰাম সাৰ ৰাখক। সাধাৰণতে বৰষুণৰ বতৰৰ আৰম্ভণিতে লং খেতি কৰা এলেকাত জৈৱিক সাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। উদ্ভিদটো বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, এম.ও.পি.-ৰ পৰিৱৰ্তে 40 গ্ৰাম ইউৰিয়া, 110 গ্ৰাম চুপাৰফছফেট আৰু 80 গ্ৰাম এম.ও.পি. প্ৰয়োগ কৰিব, আপুনি পটাছিয়াম ছালফেটও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আৰু পৰিপক্ক আৰু 15 বছৰতকৈ অধিক পুৰণি গছৰ বাবে, প্ৰতি বছৰে 600 গ্ৰাম ইউৰিয়া, 1560 গ্ৰাম চুপাৰফছফেট আৰু 1250 গ্ৰাম এম.ও.পি. প্ৰয়োগ কৰক। গ্ৰীষ্মকাল শেষ হোৱাৰ পিছত উদ্ভিদৰ চাৰিওফালে খন্দা অগভীৰ খাদবোৰত সাৰক সমান পৰিমাণত বিভক্ত কৰিব লাগে।

লং কীট আৰু ৰোগ

ৰোগত লং গছ পুলি মৰিযোৱা, পাত পচি যোৱা, পাতৰ দাগ আৰু কলি হেৰুওৱাত ভোগে। ষ্টেম-ব্ৰেকাৰ, স্কেল আৰু মাইলবাগ হৈছে পোক-পতংগ যি ইয়াক আক্ৰমণ কৰে

ঙে কেতিয়া শস্য দিয়ে?

ৰোপণৰ 6 বছৰ পিছত অনুকূল পৰিস্থিতিত খেতি কৰাৰ পিছত লং গছ ফুলিবলৈ আৰম্ভ কৰে। অৱশ্যে, সম্পূৰ্ণ প্ৰভাৱিত পৰ্যায়ত উপনীত হ'বলৈ কমেও 15-20 বছৰ সময় লাগে।

ঙৰ গুণাগুণ আৰু লাভালাভ

প্ৰাচীন চীনা ঔষধ আৰু পৰম্পৰাগত আয়ুৰ্বেদিক ঔষধত ইয়াৰ এণ্টিচেপ্টিক আৰু এণ্টি-কিণ্বন গুণাগুণৰ বাবে লং ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

মুখৰ গহ্বৰ আৰু দাঁতত লং বীজাণুনাশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। লবঙ্গৰ কাৰ্যই ভাইৰাছ, বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰকে ধৰি অণুজীৱবোৰ কভাৰ কৰে। ইয়াৰ এনালজেচিক বা এনাস্থেটিক গুণাগুণো আছে।

ইয়াৰ উপৰিও, ই ডায়েৰিয়া, স্পেষ্টিক উৎপত্তিৰ পেটৰ বিষ, ফুলা আৰু বদহজমৰ দৰে হজম বিকাৰৰ চিকিৎসা কৰে। যিহেতু ই এণ্টিচেপ্টিক, ইয়াক ডিঙিৰ বিষতো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

লঙৰ অন্যান্য ব্যৱহাৰ

ইয়াৰ এণ্টিচেপ্টিক গুণাগুণৰ বাবে, টুথপেষ্ট, চাবোন, ডিটাৰ্জেণ্ট, ক্ৰীম, পাৰফিউম আৰু মাউথৱাছ প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে ইয়াৰ গোন্ধ আৰু অত্যাৱশ্যকীয় তেল বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ সুগন্ধি আৰু সংৰক্ষক গুণাগুণৰ বাবে, ইয়াক সুৰাযুক্ত পানীয়, কোমল পানীয়ৰ লগতে মাংস, সুস্বাদু ব্যঞ্জন আৰু বিভিন্ন চছৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইণ্ডোনেছিয়াত, ইয়াক ধপাত, লবঙ্গ আৰু পুদিনামিশ্ৰণৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা ইণ্ডোনেচিয়ান চিগাৰেট তৈয়াৰ কৰাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

লগতে পঢ়কঃ Flower Cultivation: আধুনিক পদ্ধতিত কেনেদৰে কৰিব ৰজনীগন্ধা ফুলৰ খেতি?

English Summary: How to do Clove Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.