MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

নাৰিকল (Coconut) গছত ফল নধৰিলে অবলম্বন কৰক এই পদ্ধতি

KJ Staff
KJ Staff
নাৰিকল গছত ফল নধৰিলে কি কৰিব আপুনি?
নাৰিকল গছত ফল নধৰিলে কি কৰিব আপুনি?

সমগ্ৰ ভাৰততে নাৰিকলৰ খেতি কৰা হয়। বর্তমান সকলো নাৰিকল খেতিয়কে সন্মুখীন হোৱা সমস্যাটো হৈছে ভাল উৎপাদন পদ্ধতিৰ অভাৱ। বহুক্ষেত্রত খেতিয়কবোৰে অভিযোগ কৰে যে নাৰিকলবোৰে ফল দিয়া নাই, এই সমস্যাত আমাৰ অসমৰ কৃষক সকলেও ভূগে। ইয়াৰ বহুতো কাৰণ আছে,কিন্তু ইয়াৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হৈছে কেলচিয়ামৰ অভাৱ। অৱশ্যে ইয়াত এটা সমাধান আছে। মাছৰ এমিনো এচিড, যাক আমি সকলোৱে ঘৰত তৈয়াৰ কৰোঁ বা দোকানৰ পৰা ক্ৰয় কৰোঁ, নাৰিকলৰ ফলবোৰ মৰি যোৱা প্ৰতিহত কৰাৰ একমাত্ৰ সমাধান। কিন্তু ইয়াক আপুনি সঠিক মাত্রাত সঠিক পদ্ধতিত ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰয়োজন।

সাৰ কেনেদৰে প্ৰয়োগ কৰিব লাগে

প্ৰথমে, নাৰিকল গছৰ গুৰিৰ পৰা প্ৰায় দুই ফুট দূৰত এটা সৰু গাঁত বনাওক। গাতটো এনেদৰে হ'ব লাগে যাতে বাহিৰৰ পৰা নাৰিকলৰ শিপা দেখা যায়। এই মূলতে আমাৰ সাৰ প্ৰয়োগ কৰা হয়। গাত খনন কৰোঁতে সদায় মনত ৰাখিব লগা একমাত্ৰ কথা টো হ'ল শিপাটো অলপ দীঘল হ'ব লাগে। খন্দা নাৰিকলৰ শিপাৰ এটা সৰু অংশ কাটি দিয়ক। তাৰ পিছত ২০০ গ্ৰাম ডাঠ প্লাষ্টিকৰ আৱৰণ এটা লওক। মাত্ৰ আমাৰ নিয়মীয়া দোকানৰ পৰা কম হাৰৰ প্লাষ্টিকৰ আৱৰণ লওঁক

এই আৱৰণত 100ml পানী আৰু 20ml মাছৰ এমিনো এচিড ঢালি দিয়ক। অতি নিষ্ফল নাৰিকলৰ বাবে প্ৰায় 20ml পৰ্যাপ্ত। দুয়োটা ভালদৰে মিহলি কৰক। তাৰ পিছত কটা শিপাটো এই আৱৰণত আধাকৈ ৰাখক। শিপাবোৰ আৱৰণৰ ভিতৰত ৰাখিব লাগে আৰু এটা সূতাৰে টানকৈ বান্ধি বনাব লাগে। গাতটো মাটি ঢাকিবলৈ যথেষ্ট গভীৰ হ'ব লাগে।

 তাৰ পিছত ওপৰৰ মাটি প্লাষ্টিকৰ আৱৰণৰ ওপৰত দিয়ক। ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে আৱৰা হ'ব নালাগে। দুমাহৰ ভিতৰত, শিপাটোৱে এমিনো এচিড মিশ্ৰণ শোষণ কৰে আৰু অধিক ফল প্ৰস্তুত কৰে। এনে কৰিলে প্ৰায় 2-3 মাহত, নাৰিকলফল বোৰ মৰি যোৱা নাইকিয়া হ'ব আৰু অধিক উৎপাদন দিব। নাৰিকলত সাৰ প্ৰয়োগ কৰোঁতে, আপুনি এনেদৰে কৰা উচিত।

লগতে পঢ়কঃ আপুনি জানেনে মগু খেতিত ধানতকৈ অধিক লাভ আছে

English Summary: about coconut farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.