MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

দ্ৰুততাৰে মাটি সমৃদ্ধ কৰাত কেনেদৰে সহায় কৰে কেঁচুবোৰে ?

KJ Staff
KJ Staff
Earthworm Farmers Friend
Earthworm Farmers Friend

কৃষকসকলে বিভিন্ন ধৰণে কেঁচুৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা সেৱাৰ পৰা লাভান্বিত হয় । কেঁচুবোৰ উৎকৃষ্ট "মাটি অভিযন্তা।" কেঁচুবোৰে মাটিঢিলা কৰে আৰু ইয়াৰ মাজেৰে যোৱাৰ লগে লগে মিহলি কৰে, যাৰ ফলত ইয়াক পুনৰাবৃত্তি আৰু নিষ্কাশন কৰিব পাৰি । ই মাটিৰ পৃষ্ঠলৈ পুষ্টি অনাৰ লগতে মাটি উৰ্বৰ কৰি তোলে আৰু বানপানী আৰু খহনীয়া প্ৰতিহত কৰে ।

পৰিৱেশৰ পৰা জীৱিত জীৱলৈ আৰু পৰিৱেশলৈ পুষ্টিৰ চলাচলক Nutrient cycle  বুলি কোৱা হয় । মাটিৰ পচনকাৰী যেনে কেঁচুৰ দ্বাৰা পুষ্টি চাইকোল চলোৱা সাধাৰণতে ক্ৰমান্বয়ে আৰু একত্ৰিত হয় ।

গৱেষণা অন্তৰ্দৃষ্টি (Research Insights)

গৱেষকসকলে প্ৰদৰ্শন কৰিছে যে নাইট্ৰজেন আৰু কাৰ্বন কেঁচুৰ পৰা উদ্ভিদ আৰু তৃণভোজী লৈ দ্ৰুতগতিত স্থানান্তৰিত হ'ব পাৰে ।

তেওঁলোকে দুটা পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিছিল, এটা পৰীক্ষাগাৰত আৰু আনটো পথাৰত । কেঁচুৰ পৰা মাটিলৈ পুষ্টিৰ প্ৰবাহ, উদ্ভিদৰ পুলি, আৰু ৰস চুষা পোক ৰখাৰ বাবে ৰাসায়নিক ট্ৰেচাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল ।

পৰীক্ষাগাৰত মাত্ৰ দুই ঘণ্টাৰ পিছত কেঁচুৰ পৰা নাইট্ৰজেন আৰু কাৰ্বন আহৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল, আৰু পথাৰত 24 ঘণ্টাৰ পিছত নাইট্ৰজেন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল ।

গৱেষকসকলে বিশ্বাস কৰে যে তৃণভোজী প্ৰাণীৰ দ্ৰুত উদ্ভৱৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি কেঁচুৰ দ্বাৰা নিষ্কাশিত এমিনো এচিড অণু এটা জড়িত থাকিব পাৰে । ফলাফলবোৰে আগতে অজ্ঞাত নাইট্ৰজেন আৰু কাৰ্বন চাইকেল চৰ্টকাটলৈ আঙুলিয়াই দিয়ে ।

বহনক্ষম কৃষিত সহায় কৰে (Helps in Sustainable Agriculture)

কেঁচু হৈছে মাটিৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰাণীবোৰৰ ভিতৰত এটা, যি মাটিৰ উৰ্বৰতা বজাই ৰাখিবলৈ সক্ষম আৰু স্থিৰতাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে । কেঁচু আৰু জীৱাণুবোৰে পচন ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰে কিয়নো কেঁচুৰ অৱস্থা, এৰেট, টুকুৰা, আৰু জীৱাণুৰ কাৰ্যৰ বাবে জৈৱিক পদাৰ্থৰ পৃষ্ঠৰ এলেকা বৃদ্ধি কৰে ।

এইবোৰে জৈৱ-পচনশীল সামগ্ৰী আৰু জৈৱিক আৱৰ্জনাক পুষ্টি সমৃদ্ধ সামগ্ৰীলৈ ৰূপান্তৰ কৰি মাটিৰ ফাইচিকোকেমিকেল গুণাগুণ সংৰক্ষণ কৰে যি বোৰৰ বিলৰ পৰা ওলাই পৃষ্ঠত শৌচ পদাৰ্থ  (Vermicast) জমা কৰে ।

এই ভাৰ্মিকাষ্টে বাফাৰ হিচাপে কাম কৰে কিয়নো ইয়াত যথেষ্ট কম উদ্বায়ী গোটা আৰু উচ্চ পৰিমাণৰ এন, পি, আৰু কে থাকে, যিবোৰ উদ্ভিদৰ বাবে সহজে উপলব্ধ । ভেৰ্মিকাষ্টত হুমিক এচিড আৰু উদ্ভিদৰ বিকাশ হৰমন পোৱা যায় যি প্ৰাকৃতিক আৰু পৰিচালিত দুয়োটা পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত উদ্ভিদৰ বিকাশ আৰু শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে ।

লগতে পঢ়কঃ জৈৱিক কপাহ (Organic Cotton)ৰ উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত এম.পি. আৰু উৰিষ্যা শীৰ্ষত

English Summary: Farmer's friend earthworms can enrich the soil more quickly

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.