MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

স্বাস্থ্যৰ বাবে আটাইতকৈ উপযোগী ফল- আপেল নে কল?

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
apple and banana
apple and banana

ফলৰ ৰজা আম। তাৰ পাছতেই আহে আপেল আৰু কলৰ নাম। বছৰটোৰ বাৰমাহে উপলব্ধ কল আৰু আপেলৰ সমাদৰ বিশ্বৰ সকলো প্ৰান্ততে আছে। দুয়োবিধেই সুমিষ্ট, পুষ্টিকৰ ফল। কিন্তু আপেল আৰু কলৰ মাজত যদি বাছনি কৰিবলৈ দিয়া হয়, আপুনি কোনবিধ ফল খোৱাটো পচন্দ কৰিব? নিৰ্বাচন কৰা কঠিন নহয়নে?  প্ৰকৃততে আপেল আৰু কল দুয়োবিধ ফলৰ পুষ্টিকৰ উপাদানসমূহ কিছু বেলেগ বেলেগ। আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে কোনবিধ ফল অধিক উপযোগী জানিবলৈ এই তথ্যসমূহ বিবেচনা কৰক।

মধ্য এছিয়াৰপৰা উৎপত্তি হোৱা আপেল এতিয়া সমগ্ৰ বিশ্বতে পোৱা যায়। বৰ্তমান সমগ্ৰ বিশ্বতে ৭৫০০ প্ৰকাৰৰ আপেলৰ খেতি চলি আছে। আনহাতে কলক বিশ্বজুৰি আটাইতকৈ বেছি হোৱা ফলৰ ভিতৰত অন্যতম বুলি গণ্য কৰা হয়। ভাৰত আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ থলুৱা কলৰ এতিয়া সমগ্ৰ বিশ্বতে খেতি চলি আছে।

আপেল কেঁচাকৈ সেৱন কৰাৰ লগতে ৰন্ধা-বঢ়া কৰাত, কম্পোষ্ট বনোৱাত, এপল চাইডাৰ ভিনেগাৰ বনোৱাত, এপল চাইডাৰৰ মদ্যপান কৰা আদিত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। আপেলৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত প্ৰকাৰটো হ'ল "ৰঙা সুস্বাদু", যিটো পূৰ্ণ সোৱাদযুক্ত আৰু মিঠা।সাধাৰণতে ইয়াক ফল হিচাপে সেৱন কৰা হয়।কিছুমান প্ৰকাৰৰ আপেল আপেল চাইডাৰ বনাবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কল বিভিন্ন ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কেঁচাকৈ খাব পাৰি, ঘোল বনাব পাৰি, আনকি বেকিঙৰ বাবে উপাদান হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

 

আজিৰ দিনত খেতি কৰা কলবোৰ বনৰীয়া কলতকৈ পৃথক। বনৰীয়া কলৰ আকাৰ বহুত সৰু আছিল আৰু তাত বীজ আছিল। প্ৰাৰম্ভিক শতিকাবোৰত বনৰীয়া প্ৰকাৰৰ কলৰ সংশোধন কৰি বৰ্তমানৰ খেতি কৰা কল তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

 

আপেলত কলতকৈ অলপ বেছি আঁহ থাকে, যিটো পুষ্টিকৰ উপাদানে আন্ত্ৰিক স্বাস্থ্যক সহায় কৰে আৰু তৃপ্তি বৃদ্ধি কৰে। আপেলত ভিটামিন চিৰ এক উত্তম উৎসও আছে, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক সহায় কৰে। ভাল কলেষ্টেৰল বজাই ৰখাতো সহায় কৰিব পাৰে।

কল আঁহজাতীয় খাদ্যৰ আন এটা ভাল উৎস আৰু আপেলৰ তুলনাত ইয়াত অলপ বেছি প্ৰ’টিন থাকে। ইয়াত প্ৰতিৰোধী ষ্টাৰ্ছ থাকে, যিটো শৰীৰে হজম কৰিব নোৱাৰে আৰু তাৰ পৰিৱৰ্তে বৃহদান্ত্ৰত প্ৰভাৱ পেলায়। ই সুস্থ আন্ত্ৰিক বেক্টেৰিয়াক প্ৰসাৰিত কৰাত সহায় কৰে আৰু হজম ক্ৰিয়া লেহেমীয়া কৰি তৃপ্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। কলত পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম, মেংগানিজ আদিও পোৱা যায়।

উপসংহাৰ

আপেল আৰু কল দুয়োটা ভাল জলপান। যদি আপুনি শৰীৰৰ শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব বিচাৰিছে,  ভোক আৰু তেজৰ শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব বিচাৰিছে তেন্তে আপেল উত্তম ফল।

আৰু পঢ়কঃ মধুৰিআম পাতৰ উপকাৰিতা

English Summary: Apples Or Bananas: Which is Healthier?

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.