MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

হালধিৰ বিভিন্ন ভেষজ গুণ তথা স্বাস্হ্য উপকাৰিতা

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Turmeric Benefit
Turmeric Benefit

হালধিৰ (Turmeric) আন এটা নাম হৈছে বৰ্ণৱতী। হালধিক বিভিন্ন নামেৰে জনা যায়, যেনে কাঞ্চনী, পিতা, বৰভাৰ্নিলি, ইয়োশিতপ্ৰিয়া আৰু বৰ্ণবিধাইনি ইত্যাদি। ই তেজ পৰিষ্কাৰক, লগতে কফ, আৰ্থ্ৰাইটিছ, পিত্ত, ব্রণ, ডাৰ্মাটাইটিছ, এডিমা, পাণ্ডু, কীট, প্ৰমেহ, অসন্তুষ্টি, উদাৰী আৰু বিষ উপশম কৰাৰ ক্ষমতা আছে। ইয়াক প্ৰাচীন কালৰ পৰাই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু ভাৰতৰ আয়ুৰ্বেদ আৰু হোমিঅ’ত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বনৌষধিৰ উপৰিও, ই ৰং, সোৱাদ আৰু উজ্জ্বলতাৰ বাবেও উপকাৰী বুলি জনা যায়। ইয়াৰ ভেষজ ব্যৱহাৰবোৰ হৈছে:

পেটৰ বায়ু আৰু পুৰণি ডায়েৰিয়া

যদি পাকস্থলীত গেছ থাকে আৰু পুৰণি ডায়েৰিয়া হয়, পানীৰ সৈতে হালধি গুৰি বা ৰস খোৱাটো অতি উপকাৰী।

পেটৰ বিষ

পাকস্থলীৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ হালধি অতি কাৰ্যকৰী। মাখন বা গাখীৰৰ সৈতে হালধিগুৰি মিহলি কৰাটো উপকাৰী।

কৃমি

কেঁচা হালধিৰ ৰস অলপ নিমখৰ সৈতে মিহলি কৰি ৰাতিপুৱা খালী পেটত 15-20 টোপাল ৰস খাব লাগে। কৃমি দমন কৰাৰ বাবে ই এক কাৰ্যকৰী ঔষধ, সেয়েহে ইয়াক কীট বা পলু বুলিও কোৱা হয়।

যকৃতৰ দোষ

যদি আপুনি বুজি পায় যে জণ্ডিচ ৰোগত ছালৰ ৰং শেঁতা হৈ পৰিছে, তেনেহ'লে 5 ৰ পৰা 10 টোপাল হালধিৰ ৰসৰ পৰা 1 চামুচ মৌ মিহলি কৰাৰ ব্যৱস্থা দীৰ্ঘদিন খালে উপকাৰী।আকৌ, ইয়াৰ দুগুণ দৈৰ সৈতে মিহলি কৰা অলপ হালধি ৰস খালে যকৃতৰ ত্ৰুটি আৰু জণ্ডিচ নিৰাময় কৰে। মৌৰ সৈতে হালধি খোৱাৰ বিশেষ লাভালাভ আছে।

তোতলা

যিসকল ল’ৰা ছোৱালী শৈশৱত তোতলা অথবা কথা কোৱাত অসুবিধা, তেনে ক্ষেত্ৰত, হালধি গুৰি (কেঁচা হালধি শুকুৱাব লাগে আৰু গুৰি কৰিব লাগে), ইয়াক অলপ ঘিউত দুইৰ পৰা তিনি গ্ৰাম মিহলি কৰি দুবাৰ বা তিনিবাৰ খুৱাব লাগিব। ই তোতলামি হ্ৰাস কৰে।

হেম জ্বৰ

ক) এই জ্বৰত কেঁচা হালধি শুকুৱাই তিতা গাঁঠি পাতৰ ৰস আৰু তাৰ সৈতে অলপ মৌ মিহলি কৰি গুৰি কৰা হয়।

খ) হালধিৰ শিপা বোৰ ৰ'দত শুকুৱাই গুৰি কৰা হয় আৰু এক চামুচ মৌ আৰু তিতা গাৰ্ড পাতৰ ৰসৰ সৈতে মিহলি কৰা হয়।

পুৰণি হুইজিং জ্বৰ, কোষ্ঠকাঠিন্য, হজমত দুৰ্বলতা, পুৰণি কাহ হালধি গুৰিৰ সৈতে মৌ মিহলি কৰিলে এই সকলো বোৰ ৰোগত বিশেষ লাভালাভ প্ৰদান কৰে।

এলাৰ্জি

বহুলোকৰ শৰীৰত খজুৱাই, চকলা বান্ধি ৰঙা পৰি উঠে। এই ক্ষেত্ৰত নিম পাতৰ গুৰিৰ এটা অংশ, কেঁচা হালধি শুকুৱাই দুটা ভাগত গুৰি কৰা আৰু শুকান আমলা গুৰি এক গ্ৰাম হাৰত একেলগে মিহলি কৰি, ইয়াক ৰাতিপুৱা কেইবাদিনো খালী পেটত খাব লাগিব।

কফ আৰু ঠাণ্ডা

গাখীৰত হালধি উতলাওক আৰু চেনী মিহলি কৰি খালে ঠাণ্ডা আৰোগ্য হয়। 30 মিলি গৰম গাখীৰত আধা চামুচ হালধি গুৰি মিহলি কৰাটো পুৰণি কফৰোগ, ডিঙি ফুলা আৰু ডিঙিজ্বলাৰ বাবে অতি উপকাৰী।

কাঁহ

যদি অত্যাধিক কাহৰ প্ৰৱণতা থাকে, একাপ গৰম পানীত এক চিমুটি হালধি মিহলি কৰক আৰু কাহৰ পৰা সকাহ পাবলৈ লাহে লাহে খাওক।

ঠাণ্ডা জ্বৰ

গৰম গাখীৰত হালধি গুৰি আৰু জালুকৰ গুৰি মিহলি কৰিলে ঠাণ্ডা জ্বৰ হ্ৰাস হয়।

উৎস: বিকাশপেডিআপৰা অনুবাদ কৰা প্ৰবন্ধ

লগতে পঢ়ক-স্বাস্থ্যৰ বাবে আটাইতকৈ উপযোগী ফল- আপেল নে কল?

English Summary: Turmeric Benefit

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.