MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

১০,০০০ কৃষকক সৌৰ-শক্তিচালিত আইপি ছেট প্ৰদান কৰিব চৰকাৰে

KJ Staff
KJ Staff
১০,০০০ কৃষককলৈ সৌৰ-শক্তিচালিত আইপি ছেট
১০,০০০ কৃষককলৈ সৌৰ-শক্তিচালিত আইপি ছেট

কৰ্ণাটক কেবিনেটে 11 মাৰ্চ 2022 তাৰিখে কেন্দ্ৰীয় পৃষ্ঠপোষকতাত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ উৰ্জা সুৰক্ষা ইভাম উৎথান মহাঅভিযান-বি (PM KUSUM-B) আঁচনি ৰূপায়ণত অনুমোদন জনাইছে যাৰ অধীনত ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলক সৌৰ শক্তিচালিত জলসিঞ্চন পাম্প ছেট প্ৰদান কৰা হ'ব ।

প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি কৰ্ণাটকৰ প্ৰায় ১০,০০০ কৃষকে প্ৰধানমন্ত্ৰী কুসুম যোজনাৰ সুবিধা লাভ কৰিব যি তেওঁলোকক কৃষিকৰ্মৰ বাবে গ্ৰিড-সংযোজিত শক্তিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ চিন্তাৰ পৰা মুক্ত কৰিব । তদুপৰি, সৌৰ পেনেলবোৰ খেতিয়কৰ ক্ষেত্ৰত স্থাপন কৰা হ'ব আৰু ইয়ে তেওঁলোকৰ আইপি ছেটৰ বাবে শক্তি উৎপাদন কৰাত সহায় কৰিব ।

কৃষকসকলে বেংক ঋণৰ ৰূপত ব্যয়ৰ ৪০% পৰিশোধ কৰিব লাগিব আৰু কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যই সৌৰশক্তিচালিত আইপি ছেটৰ ৩০% ব্যয় বহন কৰিব লাগিব ।

প্ৰকল্পটোৰ মুঠ ব্যয় হ'ব প্ৰায় ৩০,৭২৩ কোটি টকা, ৰাজ্যখনে ১০,৬৯৭ কোটি টকা অৰিহণা যোগাব আৰু বাকী ব্যয় কেন্দ্ৰই বহন কৰিব । সৌৰ শক্তি কেৱল নতুন আইপি ছেটবোৰক দিয়া হ'ব আৰু যিসকলে ইতিমধ্যে তেওঁলোকৰ আইপি ছেটবোৰশক্তি প্ৰদান কৰিছে তেওঁলোকক নহয় ।

মন কৰিকৰিব লাগিব যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কুসুম আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰীসকলক কৰ্ণাটক ৰিনিউৱেবল এনাৰ্জি ডেভেলপমেণ্ট কৰ্পোৰেচন লিমিটেডে (KPCL) অনলাইন পদ্ধতিৰ জৰিয়তে বাছনি কৰিব ।

এই আঁচনিখন কৃষকৰ লগতে এস্কম দুয়োৰে বাবে এক লাভজনক পৰিকল্পনা হিচাপে দেখা গৈছে । যদিও কৃষকসকলে কৃষি খণ্ডলৈ যোগান হ্ৰাস কৰা এস্কমৰ যোগানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰাকৈ তেওঁলোকৰ আইপি ছেট চলাব পাৰে, এছকমবোৰক বিদ্যুতৰ বোজা আৰু কৃষকৰ ক্ষেত্ৰলৈকে ইয়াৰ বিদ্যুৎ নেটৱৰ্ক সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে হোৱা ব্যয়ৰ পৰা অব্যাহতি দিয়া হ'ব । ই চৰকাৰৰ বাবে ৰাজসাহায্যৰ ওপৰত হোৱা ব্যয়ো ৰাহি কৰিব ।

ইয়াৰ উপৰিও ৰাজ্যিক কেবিনেটে কেপিচিএলক বেংক বা বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ পৰা ২,৫০০ কোটি টকা ধাৰ লোৱাৰ গেৰাণ্টি দিবলৈও সন্মত হয় ।

ই কেন্দ্ৰৰ জলজীৱন মিছনৰ অধীনত শিৱমোগা, চিকবাল্লাপুৰ আৰু বেলাগাভি ৰ ৩ খন জিলাৰ বিভিন্ন গাওঁলৈ পাইপযোগে খোৱা পানী যোগান ধৰাৰ বাবে ৩টা প্ৰস্তাৱও মঞ্জুৰ কৰে ।

লগতে পঢ়কঃ কৃষিত ব্যৱহৃত খেতিৰ সঁজুলিৰ ওপৰত কৃষকসকলে কেনেদৰে প্ৰাপ্ত কৰিব ঋণ ?

English Summary: PM Kusum Update

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.