MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

কৃষিত ব্যৱহৃত খেতিৰ সঁজুলিৰ ওপৰত কৃষকসকলে কেনেদৰে প্ৰাপ্ত কৰিব ঋণ ?

KJ Staff
KJ Staff
Loan for agriculture machinery
Loan for agriculture machinery

আজিৰ আধুনিক সময়ত উন্নত আৰু নতুন প্ৰযুক্তিৰ খেতিৰ বাবে কৃষি যন্ত্ৰৰ সহায়ৰ প্ৰয়োজন । এই কৃষি যন্ত্ৰৰ আগমনৰ লগে লগে কৃষি আৰু উদ্যানশস্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো কাম সহজ হৈ পৰিছে । এই যন্ত্ৰৰ সহায়ত কম সময়ত অধিক কাম কৰিব পাৰি । ই খেতিৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰে আৰু ভাল লাভলাভ প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে ।

কৃষকসকলৰ এই কথাবোৰ মনত ৰাখি চৰকাৰে বৃহৎ আৰু গধুৰ কৃষি সঁজুলিৰ ওপৰত ৰাজসাহায্যও দিয়ে, যাতে দেশৰ কৃষকসকলে কৃষি সঁজুলি ক্ৰয় কৰিব পাৰে । এই প্ৰবন্ধটোত কৃষি সঁজুলিৰ ঋণৰ বিষয়ে কিছু কথা আলোচনা কৰো-

ড্ৰোন ক্ৰয় কৰিবলৈ ৰাজসাহায্য (Subsidy to buy Drones)

ড্ৰোনৰ ব্যৱহাৰে কৃষকৰ ক্ষেত্ৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ নতুন প্ৰযুক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে । ইয়াক ক্ৰয় কৰিবলৈ, কৃষকসকলক কৃষি যন্ত্ৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু পৰীক্ষা প্ৰতিষ্ঠান, আইচিএআৰ প্ৰতিষ্ঠান, কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যিক কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা ব্যয়ৰ  ১০০ শতাংশ বা ১০ লাখ টকালৈকে অনুদান প্ৰদান কৰা হয় । যাতে কৃষকসকলে ইয়াক ক্ৰয় কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ পথাৰত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে ।

ইয়াৰ উপৰিও, কাষ্টম হায়াৰিং চেণ্টাৰৰ পৰা ড্ৰোনটো ক্ৰয় কৰিবলৈ প্ৰায় ৪০ শতাংশ বা ৪ লাখ টকালৈকে অনুদান দিয়া হয়।

ট্ৰেক্টৰ কিনিবলৈ ঋণ (Loan to buy Tractor)

ট্ৰেক্টৰ কৃষিৰ বাবে অতি উপযোগী কৃষি যন্ত্ৰ । কৃষক ভাতৃসকলক ট্ৰেক্টৰ কিনিবলৈ ঋণও দিয়া হয় । যদি আপুনি ট্ৰেক্টৰৰ বাবে ঋণ ল'ব বিচাৰে, আপুনি ওচৰৰ যিকোনো বেঙ্ক শাখালৈ যাব পাৰে আৰু ট্ৰেক্টৰ ঋণৰ বিষয়ে সকলো তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে । ট্ৰেক্টৰ ঋণৰ সূতৰ হাৰ বেংকৰ পৰা বেংকলৈ পৃথক হয়।

যদি আপুনি এজন কৃষক, আপুনি চৰকাৰে প্ৰস্তুত কৰা আঁচনিৰ জৰিয়তে খেতিৰ সঁজুলিও ক্ৰয় কৰিব পাৰে । তাৰে এটা আচঁনি হ'ল ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি বিকাশ যোজনা ।  কৃষকসকলে ৪ শতাংশ বাৰ্ষিক বিকাশ হাৰত খেতিৰ সজুঁলি ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি চৰকাৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য সুৰক্ষা মিছন আঁচনিৰ অধীনত ফাৰ্ম ৰ সঁজুলিবোৰ সহজে ক্ৰয় কৰিব পাৰে । এই আঁচনিৰ অধীনত ১৫ লাখতকৈও অধিক উন্নত কৃষি সঁজুলি বিতৰণ কৰা হৈছে ।

লগতে পঢ়কঃ হোলীৰ আগত মুকলি হ’ব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ ১১ তম কিস্তি! সম্পূৰ্ণ কৰক ইকেৱাইচি

English Summary: Loan for agriculture machinery

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.