MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

ডাউনলোড কৰক এইটো এপ্প! ঘৰত বহি আপুনি লাভ কৰিব ২,০০০ টকা

KJ Staff
KJ Staff
পিএম কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা
পিএম কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা

মোডী চৰকাৰে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ পূৰণ কৰিবলৈ কৃষকসকলৰ কাষত থিয় দি আহিছে। কৃষকসকলক লাভান্বিত কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক অৱস্থা উন্নত কৰা লক্ষ্যৰে সময়ে সময়ে চৰকাৰে বহুতো নতুন আঁচনিৰ ওপৰত কাম কৰি আছে । এই সকলোবোৰ মনত ৰাখি মোডী চৰকাৰে এতিয়া কৃষক ভাতৃসকলৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আঁচনি পিএম কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ জৰিয়তে প্ৰতি তিনি মাহত ২,০০০ টকা কৈ কৃষকসকলৰ একাউণ্টত পোনপতীয়াকৈ হস্তান্তৰ কৰিছে ।

এতিয়া কৃষকসকলে এই আঁচনিৰ অধীনত বছৰি চৰকাৰৰ পৰা বিনামূলীয়াকৈ প্ৰায় ৬ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব। আমি আপোনাক কওঁ যে এই পৰিমাণটো চৰকাৰে কৃষকসকলৰ একাউণ্টলৈ পোনপটীয়াকৈ প্ৰেৰণ কৰে। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, হোলীৰ পিছতহে, চৰকাৰে এই আঁচনিৰ ওপৰত কাম কৰিব। যাৰ অধীনত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ একাদশ কিস্তিৰ ধন তেওঁলোকৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ ভাৰত মোবাইল এপৰ সুবিধাসমূহ

এতিয়ালৈকে, এই আঁচনিৰ লাভালাভ দেশৰ ১২ কোটিৰো অধিক কৃষকক দিয়া হৈছে। কিন্তু কিছুমান কৃষকে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল'বলৈ বহুতো অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে, যদি আপুনি এই আঁচনিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কোনো তথ্য বা ঘৰত বহি থকা আঁচনিখনৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে চৰকাৰে কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ বাবে এটা এপ ও মুকলি কৰা হৈছে। যাৰ জৰিয়তে দেশৰ কৃষকসকলে এই আঁচনি অৰ্থাৎ প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ পঞ্জীয়ন সহজে লাভ কৰিব পাৰে।

এই এপটোৰ নাম হৈছে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ ভাৰত মোবাইল এপ। এই এপ্পটো প্লে ষ্টোৰত সহজে পোৱা যাব আৰু ইয়াক পঞ্জীয়ন কৰাটোও অতি সহজ ।

ইয়াৰ বাবে, আপুনি প্ৰথমে এপ্পৰ নতুন কৃষক পঞ্জীয়নত ক্লিক কৰিব লাগিব।

  • তাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ আৰু কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব।

  • ইয়াৰ পিছত, প্ৰপত্ৰখনত সোধা সকলো তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব।

  • অৱশেষত আপুনি চাবমিট বুটামত ক্লিক কৰিব লাগিব।

  • এনেদৰে, আপোনাৰ সহজে পঞ্জীয়ন কৰা হ'ব।

এই এপ বা আঁচনিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অধিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, পিএম কিষাণৰ হেল্পলাইন নম্বৰ 155261/4 বা আপুনি 011-24300606-ৰ সৈতেও যোগাযোগ কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ প্ৰতিগৰাকী কন্যালৈ বিনামূলীয়া চেনিটাৰী পেড, মহিলাসকলৈ ২০,০০০ টকা, সবিশেষ জানিবলৈ পঢ়ক

English Summary: PM Kisan News

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.