Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

নিম্ন সূতৰ হাৰত ৫ লাখ টকালৈকে কৃষকে পাব লোন, শীঘ্ৰেই কৰক আবেদন

Thursday, 06 January 2022 05:38 PM
Kisan Credit Card for Farmer

Kisan Credit Card for Farmer

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড আঁচনিৰ (Kisan Credit Card Scheme) অধীনত কৃষকসকলক ঋণ প্ৰদান কৰা হয় । ইয়াৰ জৰিয়তে কৃষকসকলে কৃষি খণ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যিকোনো কাম কৰিব পাৰে । যিসকল কৃষকে শস্য, সাৰ, বীজ আদি ৰোৱাৰ বাবে ঋণ ল'ব বিচাৰে, তেওঁলোকে প্ৰথমে পিএম কেচিচি যোজনাৰ বাবে আবেদন কৰি কেচিচি (Kisan Credit Card) বনাব লাগিব । তেতিয়াহে তেওঁলোকে এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে ।

এই কাৰ্ডখনত, কৃষকসকলে গেৰাণ্টি অবিহনে 3 লাখৰ পৰা 5 লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব । কৃষকসকলে ইয়াৰ জৰিয়তে মাত্ৰ ৪ শতাংশ সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব । কৃষকসকলে ইমান কম হাৰত এই সুবিধা আন কোনো ঠাইত নাপাব । এনে পৰিস্থিতিত, যিসকল কৃষকে এতিয়ালৈকে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড বনোৱা নাই তেওঁলোকে সোনকালেই ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰক, তেতিয়াহে এই সুবিধা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব ।

আপুনি কিমান ৰেহাই পাব?

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড (Kisan Credit Card )ত চৰকাৰে 2% লৈকে ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰে । যদি ঋণৰ পৰিমাণ হিতাধিকাৰী কৃষকে সময়মতে পৰিশোধ কৰে তেনে ক্ষেত্ৰত চৰকাৰে কৃষকসকলক ৩ শতাংশলৈকে ৰেহাই দিয়ে । আপোনাক কওঁক যে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডত ঋণৰ পৰিমাণৰ ওপৰত মাত্ৰ ৪% সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব । যদি এজন হিতাধিকাৰী কৃষকে ঋণৰ পৰিমাণ সময়মতে পৰিশোধ নকৰে তেনেহ'লে শেষত সেই হিতাধিকাৰী কৃষকে ৩% ৰেহাইৰ সুবিধা নাপায় । কেৱল সেয়াই নহয়, কৃষকে ৭% হাৰত সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব

কি কি নথি পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কৃষকসকলক কিছুমান প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব । ইয়াৰ বাবে কৃষকৰ  প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিত একাউণ্ট থকাটো বাধ্যতামূলক হ'ব । নথিপত্ৰৰ তালিকা তলত দিয়া হৈছে-

  • পৰিচয় পত্ৰ
  • ঠিকনাৰ প্ৰমাণ
  • ম'বাইল নম্বৰ

পিএম কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বাবে নিম্নলিখিত ধৰণে আবেদন কৰক

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বাবে যদি আপুনি অনলাইন আবেদন কৰিববলৈ কৃষক হ’ব লাগিব । তেওঁলোকে অফিচিয়েল ৱেবছাইট pmkisan.gov.in লৈ গৈ নিম্নলিখিত ধৰণে আবেদন কৰিব পাৰে

  • প্ৰথমে অফিচিয়েল ৱেবছাইটচাওক
  • প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰক
  • প্ৰপত্ৰখন প্ৰিণ্ট আউট কৰক
  • প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰক আৰু প্ৰপত্ৰখনৰ সৈতে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ যোগ দিয়ক
  • তাৰ পিছত আপোনাৰ একাউণ্ট থকা বেঙ্কত প্ৰপত্ৰখন জমা দিব
  • এনেদৰে আপোনাৰ পিএম কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড লাভ কৰিব

লগতে পঢ়কঃ Vidhwa Pension Yojna 2022: কেনেকৈ কৰিব আবেদন, জানক সবিশেষ

Benefits of Kisan Credit Card Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.