Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

৭ লাখ কৃষকে উভতাই দিব লাগিব PM Kisan আচঁনিৰ ধন

Wednesday, 12 January 2022 03:03 PM
PM Kisan Yojna for Farmer

PM Kisan Yojna for Farmer

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা (PM Kisan Sanman Nidhi Yojna)ৰ অধীনত দেশৰ কোটি কোটি কৃষকক দশম কিস্তি মুকলি কৰা হৈছে । আনহাতে, একে কিছু তথ্য পোহৰলৈ আহিছে যে এনে বহুতো কৃষক আছে যাৰ একাউণ্ট আঁচনিৰ দশম কিস্তিৰ ধন জমা কৰা হৈছে, কিন্তু তেওঁলোক আঁচনিখনৰ সুবিধা ল'বলৈ যোগ্য নহয়।

দৰাচলতে, এক অনুসন্ধানত প্ৰকাশ পাইছে যে উত্তৰ প্ৰদেশত প্ৰায় ৭ লাখ লোক আছে যিয়ে চৰ্তাৱলী আৰু নিয়মাৱলী উলংঘা কৰি আঁচনিখনৰ দশম কিস্তিৰ সুবিধা লৈছে । সেয়েহে তেওঁলোকে হয়তো এতিয়া আঁচনিৰ পৰিমাণ ঘূৰাই দিব লাগিব ।

নতুন বছৰত দিয়া হৈছিল পি এম কিষাণ আচঁনিৰ ধন (PM Kisan 10th Installment Came 1st January)

২০২২ চনৰ ১ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে প্ৰধানমন্ত্ৰী-কিষাণ যোজনাৰ অধীনত দশম কিস্তি মুকলি কৰিছিল । হিতাধিকাৰী কৃষকসকললৈ তেওঁলোকৰ একাউণ্টত ২০,০০০ কোটি টকা প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল । প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৩৫১ খন কৃষক উৎপাদক সংগঠনক ১৪ কোটি টকা মুকলি কৰে । এইটোৱে ১.২৪ লাখ কৃষকক লাভান্বিত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে ।

PM Kisan Sanman Nidhi Yojna

PM Kisan Sanman Nidhi Yojna

প্ৰধানমন্ত্ৰী-কিষাণ যোজনাৰ বাবে কোন যোগ্য ? (Who is Eligible for PM Kisan Scheme)

প্ৰধানমন্ত্ৰী-কিষাণ যোজনাৰ অধীনত ভূমিধাৰক কৃষক পৰিয়ালবোৰক ২,০০০ টকাৰ তিনিটা কিস্তিৰ জৰিয়তে ৬,০০০ টকা বিতৰণ কৰা হয় । এই আঁচনিৰ অধীনত স্বামী, পত্নী আৰু এটা নাবালক সন্তানক পৰিয়াল হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই আঁচনিখন পৰিয়ালৰ বাবে, ব্যক্তিৰ বাবে নহয় । সেয়েহে এটা পৰিয়ালে ৬০০০ টকা পায় ।

উল্লেখ্য যে, আঁচনিখনৰ আৰম্ভণিতে কেৱল ২ হেক্টৰতকৈ কম ভূমি থকা পৰিয়ালহে যোগ্য আছিল । নিয়মটো ২০২৯ চনত সংশোধন কৰা হৈছিল আৰু সকলো কৃষক পৰিয়াললৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হৈছিল । প্ৰধানমন্ত্ৰী-কিষাণ যোজনাৰ বাবে

কোন যোগ্য নহয় ? ( Who is not eligible for PM Kisan Yojna)

যিসকল পৰিয়ালে আন উৎসৰ পৰা উপাৰ্জনৰ ওপৰত আয়কৰ পৰিশোধ কৰিছে তেওঁলোক আঁচনিখনৰ অধীনত যোগ্য নহয় । তদুপৰি, প্ৰতিষ্ঠানগত ভূমিধাৰক আৰু সাংবিধানিক পদ বা চৰকাৰী পদত অধিষ্ঠিত পৰিয়ালবোৰো প্ৰধানমন্ত্ৰী-কিষাণ আচঁনিৰ বাবে যোগ্য নহয়।

লগতে পঢ়কঃ নিম্ন সূতৰ হাৰত ৫ লাখ টকালৈকে কৃষকে পাব লোন, শীঘ্ৰেই কৰক আবেদন

PM KIsan Beneficiaries Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.