Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

e-Shram Card: ৮.২ লাখ শ্ৰমিকে পাব ই শ্ৰম কাৰ্ড, জানক সবিশেষ

Tuesday, 04 January 2022 02:20 PM
e Sharm Card

e Sharm Card

ভাৰত চৰকাৰে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক বিশেষ পৰ্টেলৰ ব্যৱস্হা কৰিছে যাৰ নাম ই-শ্ৰম পৰ্টেল (e-Shram Portal) । শ্ৰমিকসকলৰ তথ্য এই পৰ্টেলৰ জৰিয়তে সংগ্ৰহ কৰা হয় ।

দেশৰ অসংগঠিত শ্ৰমিকসকলে এই পৰ্টেলত গৈ নিজকে পঞ্জীয়ণ কৰিব পাৰে । এইটো আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযুক্ত । ইয়াৰ জৰিয়তে শ্ৰমিকসকলে চৰকাৰী আঁচনিৰ লাভালাভ সহজে লাভ কৰিব পাৰে ।

এই সন্দৰ্ভত ৰাজস্থানৰ ই-শ্ৰম পৰ্টেল (e-Shram Portal) সম্পৰ্কীয় এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বাতৰি আছে । দৰাচলতে, সহকাৰী শ্ৰম আয়ুক্ত ৰামচন্দ্ৰ গড়বীৰে কৈছে যে ৰাজস্থানৰ বাৰমেৰ জিলাত ৮ লাখ ৫২  হাজাৰ ৪২৯  ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড প্ৰদানৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে ।

ই-শ্ৰম পৰ্টেল কি (What is E-Shram Portal)

ভাৰত চৰকাৰৰ শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে ই-শ্ৰম পৰ্টেল (e-Shram Portal) বিকশিত কৰিছে । ইয়াৰ জৰিয়তে, অসংগঠিত শ্ৰমিকৰ এক ৰাষ্ট্ৰীয় ডাটাবেচ সৃষ্টি কৰা হ’ব । ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে আধাৰ নম্বৰ, নাম, ব্যৱসায়, ঠিকনা, শিক্ষাগত অৰ্হতা, দক্ষতাৰ বিন্যাস আৰু পৰিয়াল আদিৰ বিৱৰণ । ই শ্ৰমিকসকলক নিযুক্তিৰ সম্ভাৱনাৰ সঠিক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব । একে সময়তে, বিভিন্ন সামাজিক সুৰক্ষা আঁচনিৰ লাভালাভ তেওঁলোকৰ বাবে সহজে উপলব্ধ হ'ব পাৰে । এই আঁচনিখনৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ মোবাইল নম্বৰ, আধাৰ কাৰ্ড, বেঙ্ক একাউণ্ট নম্বৰ প্ৰয়োজন।

কোনে ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ সুবিধা লাভ কৰিব (Who will get the benefit of e-Shram Card)

ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ (e-Shram Portal) অধীনত, ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষক, কৃষি শ্ৰমিক, বিতৰণ খেতি কৰা কৃষক, গৰু পালক, মাছমৰীয়া, বিড়ি নিৰ্মাণ কৰ্মী, সমতল আৰু পেকেজিং শ্ৰমিক, নিৰ্মাণ শ্ৰমিক, শিপিনী, কাঠকাটাৰ, খোৱা শ্ৰমিক, নিমখ কাৰখানাত কাম কৰা শ্ৰমিক,  ইটাভাটা আৰু শিল কটা, চপোৱা আৰু শস্য চপোৱা কলৰ ওপৰত কাম কৰা শ্ৰমিকসকল অন্তৰ্ভুক্ত ।

ইয়াৰ উপৰিও, ঘৰুৱা সহায়ক বা দাসী, নাপিত, ঘৰুৱা কৰ্মী, পাচলি আৰু ফল বিক্ৰেতা, বাতৰি কাকত বিক্ৰেতা, থাদি বিক্ৰেতা এনআৰইজিএ কৰ্মী, ব্যক্তিগত সুৰক্ষা কৰ্মী, চামৰা ব্যৱসায় সম্পৰ্কীয় কৰ্মী, ই-মিত্ৰ কেন্দ্ৰ অপাৰেটৰ, আশা কৰ্মী, ভূমিহীন কৃষক, পথ বিক্ৰেতা, ৰিক্সা চালক, ঘৰুৱা কৰ্মচাৰী, অটো চালক, কুলি, ৱাছাৰমেন, মুচি, ৰিক্সা চালক, অটো ড্ৰাইভাৰ মধ্যাহ্ন ভোজন কৰ্মী,  অনলাইন কুৰিয়াৰ সেৱা, অংগনৱাড়ী কৰ্মী, ৰান্ধনী-তথা-সহায়ক আদি অন্তৰ্ভুক্ত থাকে ।

ই-শ্ৰম পৰ্টেলত পঞ্জীয়ন (Registration in e Shram Portal)

উক্ত শ্ৰমিকসকলৰ হৈ পঞ্জীয়ন তেওঁলোকৰ নিজা স্তৰত বা সাধাৰণ সেৱা কেন্দ্ৰ (CSC) আৰু ই-মিত্ৰৰ জৰিয়তে কৰিব পাৰে ।

লগতে পঢ়কঃ ক’ভিড-১৯ (Covid-19) ত আক্ৰান্ত হ’ল অৰবিন্দ কেজৰিৱাল

How to Register in e Shram Card Unorganized empolyee Rural Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.