1. Government Schemes

সময়সীমা ৩১ জানুৱাৰী: আদৰ্শ কৃষক বঁটাৰ বাবে কেনেকৈ কৰিব আবেদন?

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Farmer
Farmer

কৃষি খণ্ডত প্ৰতিদিনেই নতুন নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলি আছে। পৰম্পৰাগত কৃষিৰ উপৰি পৰীক্ষামূলকভাৱে নতুন শস্যৰ খেতি কৰা হৈছে। এনে কিছুমান কৃষি আছে য’ত ব্যয় হ্ৰাস হয়, শ্ৰম হ্ৰাস হয়, কিন্তু লাভ অধিক হয়। বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিয়ে কৃষিৰ কাম আগৰ তুলনাত সহজ আৰু সৰল কৰি তুলিছে। নতুন যন্ত্ৰ, নতুন ধাৰণা, নতুন কৌশলৰ সৈতে, কৃষিৰ কাম আগতকৈ অধিক অৰ্থনৈতিকভাৱে লাভজনক হৈ উঠিছে। সেয়ে কেৱল কৃষকেই নহয়, আন বহুতো বৃত্তিৰ সৈতে জড়িত লোকসকলেও খেতিৰ ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন প্ৰচেষ্টা চলাই আছে আৰু সফলো হৈছে।

যদি আপুনি কৃষিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাম কৰে আৰু আপুনি এই ক্ষেত্ৰত কোনোধৰণৰ অনন্য কাম কৰি আছে যি বাকী কৃষকসকলকো অনুপ্ৰাণিত কৰিছে, যদি আপোনাৰ ধাৰণাবোৰে কৃষি ক্ষেত্ৰত নতুন উদ্ভাৱন কৰিছে, তেন্তে সাজু হওক- কিয়নো আপোনাকো সন্মানিত কৰা হ'ব বঁটাৰে। আপোনাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম এতিয়া পৃথিৱীয়ে দেখা পাব। আপোনাৰ পৰিশ্ৰম আৰু অৱদানক এতিয়া প্ৰদান কৰা হ’ব স্বীকৃত।

ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান (Indian Agricultural Research Institute )এ এতিয়া এনে কৃষকসকলক পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰিব যিসকলে কৃষি খণ্ডত কিবা নতুন, কিবা অনন্য কাম কৰি আছে। যদি আপুনি ভাবে যে আপুনিও কৃষি ক্ষেত্ৰত কোনো অনবদ্য অৱদান আগবঢ়াইছে, তেন্তে আপুনি এই সন্মানৰ বাবে যোগ্য হ'ব। ইয়াৰ বাবে আপুনি কেৱল পুচা ইনষ্টিটিউটৰ অভিনৱ কৃষক বঁটা ২০২৩ আৰু ফেলো ফাৰ্মাৰ এৱাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। পুচা ইনষ্টিটিউটে সমগ্ৰ দেশৰ পৰা ২৫ জন কৃষক বিচাৰি আছে যিয়ে কৃষি বৃত্তিত অনবদ্য কাম কৰি আছে। কেৱল খেতি কৰাই নহয়, পশুপালন, কৃষি সঁজুলি বাকৃষিৰ সৈতে জড়িত  কাৰিকৰী কামৰ সৈতে জড়িত লোকসকলকো পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰা হ'ব।

কৃষক বঁটাৰ বাবে কেনেকৈ কৰিব আবেদন?

আবেদন কৰাৰ প্ৰথম চৰ্তটো হ'ল আবেদনকাৰী জন ভাৰতৰ বাসিন্দা হ'ব লাগিব। আপোনাৰ কামৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্য দিবলৈ আপুনি কেৱল আপোনাৰ পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো এখন প্ৰ-পত্ৰৰ লগত গাঁঠি দিব লাগিব। আপুনি কেনেদৰে কৃষি, যন্ত্ৰপাতি, পশুপালন, কুকুৰা পালনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাম কৰি আছে সেই বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিব লাগিব। কিমান লাভ হৈছে সেয়াও জনাব লাগিব। আপুনি এই বঁটা কিয় পাব লাগে তাৰ কি কাৰণ আছে সেয়া জনাব লাগিব।

আপুনি কৰি থকা কামৰ ভৱিষ্যত কি, ভৱিষ্যতে ব্যয় আৰু লাভ কি হ'ব লিখিবলৈ নাপাহৰিব। তাৰ পাছত ইয়াক পশুপালন, কৃষি বা উদ্যানপালন বিষয়াৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত কৰিব লাগিব আৰু ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ যুটীয়া সঞ্চালকলৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। আপুনি কৃষিক্ষেত্ৰত জড়িত বৃত্তিটোৰ বিষয়ে বিষয়াজনে অলপ প্ৰশংসাসূচক মন্তব্য লিখিব লাগে। মনত ৰাখিব যে ৩১ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত, আপুনি আপোনাৰ প্ৰ-পত্ৰ যুটীয়া সঞ্চালকলৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। প্ৰ-পত্ৰখন প্ৰেৰণ কৰাৰ এইটো অন্তিম তাৰিখ। যদি আপুনি বিচাৰে, প্ৰ-পত্ৰখন পোষ্ট কৰাৰ পাছত ইয়াৰ প্ৰতিলিপিটো ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ যুটীয়া সঞ্চালকৰ (প্ৰচাৰ) ই-মেইল আইডি jd_extn@iari.res.in। লৈ স্কেন কৰি প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ অসমত মিলেট উৎপাদনৰ বাবে কৃষকক বিচক্ষণতাৰে বেংকৰ ঋণ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আহ্বান নাবাৰ্ডৰ

English Summary: Apply for farmer award before 31st january

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.