1. কৃষি সঁজুলি

উদ্ভাৱন হ’ল গৰুৰ গোবৰৰ সহায়ত চলা ট্ৰেক্টৰ

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Cow dung powered tractor
Cow dung powered tractor

ভাৰতত গৰুৰ গোবৰ আৰু গো-মূত্ৰক যথেষ্ট গুৰুত্ব দিয়া হয়। প্ৰাচীন কালৰ পৰাই গৰুৰ গোবৰ বিভিন্ন মাংগলিক কামত ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। তদুপৰি গো-মূত্ৰৰ পৰা বহু প্ৰকাৰৰ আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ প্ৰস্তুত কৰা হয়। কিন্তু, আধুনিক সময়ত গোবৰৰ ব্যৱহাৰ আৰু অধিক বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া দেৱালীত গোবৰৰ পৰা পৰিৱেশ-অনুকূল চাকিও তৈয়াৰ কৰা হয়। লগতে, বহুতো ৰাজ্যত গোবৰৰ পৰা প্ৰাকৃতিক ৰং তৈয়াৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, ভাৰতত গোবৰক সাৰ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু এই সকলোবোৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ খবৰটো হ'ল যে এতিয়া ট্ৰেক্টৰো গোবৰৰ সহায়ত চলিব।

এটা ব্ৰিটিছ কোম্পানীয়ে এতিয়া গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা মিথেন গেছৰ সহায়ত চলা থকা ট্ৰেক্টৰ এখন সাজি উলিয়াইছে। ২৭০ হৰ্ছ পাৱাৰৰ এই মিথেন চালিত ট্ৰেক্টৰখন ডিজেল চালিত ট্ৰেক্টৰৰ তুলনাত কম শক্তিশালী নহয়। আন ট্ৰেক্টৰৰ তুলনাত এই মিথেন চালিত ট্ৰেক্টৰে অতি কম প্ৰদূষণ নিৰ্গত কৰে। ই পৰিৱেশকো বিনষ্ট নকৰে। বিশেষ কথাটো হ'ল- ডিজেল ট্ৰেক্টৰৰ তুলনাত ইয়াক চলোৱাৰ ব্যয়ো কম।

কোম্পানীটোৱে বায়োমিথেন উৎপাদনৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে

গোবৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এই ট্ৰেক্টৰখন ব্ৰিটিছ কোম্পানী বেনামানে নিৰ্মাণ কৰিছে। কোম্পানীটোৱে এক দশকৰো অধিক সময় ধৰি বায়োমিথেন উৎপাদনৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে। সমগ্ৰ বিশ্বই এই ট্ৰেক্টৰখনলৈ অতি আশাৰে বাট চাই আছে, কিয়নো বিশ্বাস কৰা হয় যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সংকটৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত বায়োমিথেনৰ দ্বাৰা চালিত এই ট্ৰেক্টৰখন যথেষ্ট সহায়ক প্ৰমাণিত হ'ব।

ডিজেলৰ দৰে একে ড্ৰাইভিং শক্তি পায়

এখন ফাৰ্মত ১০০ টা গৰুৰ সৈতে বায়োমিথেন উৎপাদনৰ এটা গোট স্থাপন কৰা হৈছে। এই গোটটোত গোবৰ আৰু গো-মূত্ৰ সংগ্ৰহ কৰা হয়। এনেদৰেই বায়োমিথেন সৃষ্টি কৰা হৈছিল। এই বায়োমিথেনটো ক্ৰিওজেনিক টেংকত পাম্প কৰা হৈছিল। এই টেংকটো ট্ৰেক্টৰত লগোৱা হৈছিল। ক্ৰিওজেনিক টেংকটোৱে ১৬০ ডিগ্ৰী উষ্ণতাত তৰল মিথেন উৎপন্ন কৰে। ই ট্ৰেক্টৰখনক ডিজেলৰ দৰে একে ড্ৰাইভিং শক্তি প্ৰদান কৰে।

কাৰ্বন ডাই অক্সাইড নিৰ্গমন ৫০০ মেট্ৰিক টনলৈ হ্ৰাস

একে সময়তে, বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে বজাৰত এই ট্ৰেক্টৰৰ আগমনৰ লগে লগে কৃষকসকলে ডিজেলৰ ব্যয়ৰ পৰা যথেষ্ট সকাহ পাব। এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলে কৃষিত ডিজেলৰ ব্যয় আন কামত ব্যৱহাৰ কৰি ভাল উৎপাদন লাভ কৰিব পাৰে। তথ্য অনুসৰি, এই ট্ৰেক্টৰখনৰ সহায়ত দক্ষিণ-পশ্চিম ইংলেণ্ডৰ কৰ্ণৱাল কাউণ্টিৰ এখন পথাৰত হাল চলোৱা হৈছিল। পৰীক্ষাটোত তেতিয়া দেখা গৈছিল যে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড নিৰ্গমন মাত্ৰ এবছৰত ২৫০০ মেট্ৰিক টনৰ পৰা ৫০০ মেট্ৰিক টনলৈ হ্ৰাস পাইছিল।

লগতে পঢ়কঃ ৰাজ্যত ভোগালীৰ খদমদমঃ ৰেডীমেড মেজিৰে ভৰিছে নগৰ-মহানগৰৰ বজাৰ

English Summary: World's first cow dung powered tractor

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.