MFOI 2024 Road Show
  1. কৃষি সঁজুলি

কৃষকসকলৰ বাবে আটাইতকৈ সুবিধাজনক ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ৪ খন ইলেকট্ৰ'নিক ট্ৰেক্টৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Top Electric Tractor of India
Top Electric Tractor of India

বৈদ্যুতিক ট্ৰেক্টৰ হৈছে কৃষি প্ৰযুক্তিৰ এক নতুন যুগৰ আৰম্ভণি। কৃষকসকলে সদায় খেতি সহজ বা কম ব্যয়বহুল কৰাৰ উপায় বিচাৰি থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, বেটাৰী চালিত ট্ৰেক্টৰে এই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পাৰে। কিয়নো ই ইন্ধন ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰে। একে সময়তে, ই কৃষিৰ কাম সহজ আৰু কম ব্যয়বহুল কৰি তোলে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি বৈদ্যুতিক ট্ৰেক্টৰৰ বিষয়ে কথা পাতিম যিবোৰ ইতিমধ্যে ভাৰতীয় বজাৰত মুকলি কৰা হৈছে।

সোণালিকা টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ (Sonalika Tiger Electric Tractor)

দেশৰ আগশাৰীৰ ট্ৰেক্টৰ নিৰ্মাতা সোণালিকা টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰে আগবঢ়াইছে সোণালিকা টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ। এয়া হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম খন ক্ষেত্ৰ-সাজু বৈদ্যুতিক ট্ৰেক্টৰ। সুবিধাবোৰৰ ভিতৰত যেনে প্ৰদূষণ-মুক্ত, শূন্য তত্বাৱধান ব্যয়, ডিজেল হিচাপে এক চতুৰ্থাংশ হিচাপে চলমান ব্যয়, শব্দবিহীন প্ৰদৰ্শন, দ্ৰুত কভাৰেজে ইয়াক অনন্য কৰি তোলে। টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰে খেতিপথাৰত ৩ টা মুখ্য সুবিধা প্ৰদান কৰে যিবোৰ ব্যয়, উৎপাদনশীলতা আৰু আৰামদায়ক। এনে পৰিস্থিতিত, ইয়াৰ বিশেষত্বসহ সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য জনা উচিত।

আধুনিক 35 এইচপি, আইপি67 বন্ধুত্বপূৰ্ণ আৰু 25.5 কিলোৱাট ইণ্টিগ্ৰেটেড কুলিং বেটাৰীয়ে সোণালিকা টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰক শক্তি প্ৰদান কৰে। সাধাৰণ হোম চাৰ্জিং ষ্টেচনত 10 ঘণ্টাত উচ্চ-মানদণ্ডৰ বেটাৰী এটা সম্পূৰ্ণৰূপে চাৰ্জ কৰিব পাৰি। একে সময়তে, কোম্পানীৰ দ্ৰুত চাৰ্জিং বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰি টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক মাত্ৰ চাৰি ঘণ্টাৰ ভিতৰত চাৰ্জ কৰিব পাৰি। ডিজেল আৰু পেট্ৰ'ল ইঞ্জিনৰ তুলনাত ই পৰিৱেশ অনুকূল আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে সকাহ প্ৰাপ্ত, কিয়নো ই কৃষকসকলৰ পৰিচালনা ব্যয় প্ৰায় 75% হ্ৰাস কৰে। 24.93 কিমি/ঘণ্টাৰ শীৰ্ষ গতি আৰু 8 ঘণ্টাৰ বেটাৰী কেচ্ছ প্ৰতিলিপি, জাৰ্মান-চালিত এট্ৰেক ইঞ্জিন আৰু ব্যতিক্ৰমী শক্তিঘনত্ব আৰু উচ্চ টৰ্ক প্ৰদান কৰে।

এই ট্ৰেক্টৰে 5 বছৰ অথবা পাঁচ হাজাৰ ঘণ্টাৰ ৱাৰেণ্টি দিয়ে। ট্ৰেক্টৰবোৰ সোণালিকাৰ প্ৰমাণিত ট্ৰেক্টৰ প্লেটফৰ্মৰ ওপৰত আধাৰিত, যাৰ ফলত কৃষকসকলৰ বাবে ইয়াক সহজ কৰি তোলে আৰু সকলো সময়তে সৰ্বাধিক প্ৰদৰ্শন প্ৰদান কৰে। সোণালিকা টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ ভাৰতত 5,99,000 টকাৰ প্ৰাৰম্ভিক মূল্যত বুকিংৰ বাবে উপলব্ধ।

এছকৰ্ট ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ ফাৰ্মট্ৰেক, 26(Escort Electric Tractor Framtrac 26 E)

চেল্ফ-ড্ৰাইভিং ট্ৰেক্টৰৰ শক্তি 21 এইচপিৰ পৰা 30 এইচপিলৈকে হয়। ইয়াত অটো-ষ্টিয়েৰিং, স্মাৰ্ট সঁজুলি আৰু স্প্ৰে, স্বয়ংক্ৰিয় ধাতু নিয়ন্ত্ৰণ, প্ৰকৃত জিপিএছ ট্ৰেকিং সঁজুলি, জিঅ'-ফেঞ্চিং আৰু স্বয়ংক্ৰিয় আৰু মেনুৱেল ট্ৰেন্সমিচন প্ৰগ্ৰামসহ উন্নত সুবিধা আছে।

তেল-সিক্ত বন্ধনী, পাৱাৰ কণ্ট্ৰোল চুইচ আৰু ডিজাইন, শূন্য গতিত উচ্চ কম্পনাঙ্ক নেটৱৰ্ক  আৰু মানক শক্তি সংলগ্নৰ সহায়ত কৃষিজাত বাহনখন ঘৰত সহজে চাৰ্জ কৰিব পাৰি। স্বয়ংক্ৰিয় ষ্টিয়েৰিং শক্তিয়ে খেতিপথাৰৰ বাহনখন ট্ৰেঞ্চ আৰু হাল চলোৱাৰ সময়ত সুশৃংখলভাৱে চলাবলৈ সহায় কৰিব। ই শস্য আৰু সামগ্ৰীৰ দক্ষতা 10 ৰ পৰা 15% বৃদ্ধি কৰিব আৰু পৰিচালনা ব্যয় 35% হ্ৰাস কৰিব।

Escort Electric Tractor Framtrac 26 E
Escort Electric Tractor Framtrac 26 E

এছকৰ্টে সেৱা বাহনখনৰ মূল্য প্ৰকাশ কৰা নাই। বৰ্তমান, কোম্পানীটোৱে ভাৰতীয় বজাৰত এই স্বতন্ত্ৰ ট্ৰেক্টৰটো আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

চোলেক্ট্ৰেক ই 25 কম্প্যাক্ট ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ  (Solectrac e25 Compact Electric Tractor)

চোলেক্ট্ক ই 25 কম্প্যাক্ট ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ, 25 এইচপি শ্ৰেণী ই25 4ডব্লিউডি ট্ৰেক্টৰ হবি ফাৰ্ম, গল্ফ কোৰ্চ, খেলপথাৰ, অশ্বাৰোহী কেন্দ্ৰ আৰু পৌৰসভাৰ বাবে আদৰ্শ।

এই ট্ৰেক্টৰত 3 টায়াৰ বিকল্প আছে (ঔদ্যোগিক টায়াৰ, টাৰ্ফ টায়াৰ আৰু এজি টায়াৰ)। এই ট্ৰেক্টৰখন লোডৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি 3-6 ঘণ্টা চলিব পাৰে। বেটাৰিটো 220-ভল্ট, 30-এম্পলী আউটলেট বা 120-ভল্ট, 15-এম্পি আউটলেট ব্যৱহাৰ কৰি 12 ঘণ্টাত চাৰ্জ কৰিব পাৰি। ই সকলো শ্ৰেণী 1এন/1 540 পিটিঅ' ডিভাইচ গ্ৰহণ কৰে। টাৰ্ফ আৰু ঔদ্যোগিক টায়াৰ বিকল্প হিচাপে ১৩০০ পাউণ্ড ক্ষমতাৰ এটা সন্মুখৰ লোডাৰ আছে।

Celestial 27 HP Electric Tractor
Celestial 27 HP Electric Tractor

চেলেষ্টিয়াল 27 এইচপি বৈদ্যুতিক ট্ৰেক্টৰ (Celestial 27 HP Electric Tractor)

চেলেষ্টিয়েল 27 এইচপি হৈছে চেলেষ্টিয়েল ইমোবিলিটি ব্ৰেণ্ডৰ এক দক্ষ উচ্চ-প্ৰদৰ্শন ট্ৰেক্টৰ। ই হৈছে প্ৰথম ভাৰতীয় নিৰ্মিত বৈদ্যুতিক ট্ৰেক্টৰ যি স্থিৰতা আৰু দক্ষতা প্ৰদান কৰে। পৰম্পৰাগত ডিজেল ট্ৰেক্টৰৰ বিপৰীতে, এই ট্ৰেক্টৰে ইন্ধন ৰাহি কৰে আৰু কম তত্বাৱধানৰ প্ৰয়োজন হয়। চেলেষ্টিয়েলটো 27 এইচপি অদল-বদল কৰিব পৰা, ৰিচাৰ্জেবল বেটাৰিৰ সৈতে ইনষ্টল কৰা হৈছে যাক মাত্ৰ 2 ঘণ্টাৰ ভিতৰত চাৰ্জ কৰিব পাৰি।

লগতে পঢ়ক-

ইউটিলিটী আৰু কম্পেক্ট ট্ৰেক্টৰৰ পাৰ্থক্যঃ খেতিপথাৰৰ বাবে কোনবিধ বেছি উপযোগী?

English Summary: Top Electric Tractor of India

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.