MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

বায়’ফ্লক (Bio floc) পদ্ধতিত মৎস উৎপাদনেৰে দুগুণ বৃদ্ধি কৰক উপাৰ্জন!

KJ Staff
KJ Staff
Bio Flock Fish Farming
Bio Flock Fish Farming

বায়’ফ্লক প্ৰযুক্তিক "নীলা বিপ্লৱ" হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ই হৈছে এক পৰিৱেশ-অনুকূল জলজ পালন প্ৰযুক্তি যি ইন-চিটু অণুজীৱৰ উৎপাদনৰ ওপৰত আধাৰিত। বায়’ফ্লক হৈছে পুখুৰী/পুখুৰীত স্থগিত কৰা বিকাশ, যি হৈছে মৃত আৰু জীৱিত জৈৱিক পদাৰ্থ, ফাইটোপ্লাঙ্কটন, বেক্টেৰিয়াৰ প্ৰকাৰৰ একত্ৰিত। ই জীৱৰ খেতিৰ বাবে খাদ্য সম্পদ প্ৰদান কৰিবলৈ আৰু একে সময়তে, পানী শোধনৰ প্ৰতিকাৰ হিচাপে পুখুৰী/টেংকত জীৱাণুপ্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰে। মাছ খেতিৰ এই লাভজনক পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰি কম সম্পদ ব্যৱহাৰ কৰি অধিক সামুদ্ৰিক খাদ্য উৎপাদন কৰিব পাৰি।

বায়ফ্লক মাছ খেতি কি ?

বায়’ফ্লক হৈছে মাছ খেতিৰ এক লাভজনক পদ্ধতি। পুখুৰী মাছ খেতি খোলাৰ বিকল্প হিচাপে এই পদ্ধতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। ই হৈছে এক কম ব্যয়ৰ উপায় য'ত মাছ যেনে এমোনিয়া, নাইট্ৰেট, আৰু নাইট্ৰাইটৰ বাবে বিষাক্ত সামগ্ৰী খাদ্যলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰি। এই কৌশলৰ নীতি হৈছে পুষ্টিৰ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা। বায়’ফ্লকে মাছৰ সংস্কৃতিৰ পানী পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু অতিৰিক্ত খাদ্যৰ উৎস দিয়ে। ই এক বহনক্ষম আৰু পৰিৱেশ-অনুকূল প্ৰক্ৰিয়া।

বায়ফ্লক প্ৰণালীয়ে কেনেদৰে কাম কৰে?

মাছ খেতিৰ এই লাভজনক পদ্ধতিটো বিভিন্ন আকাৰত অহা টেংকত প্ৰচলিত। আটাইতকৈ সচৰাচৰ আকাৰ ৪ ব্যাসৰ। বায়’ফ্লক প্ৰযুক্তিয়ে এক সংস্কৃতি প্ৰণালীত অব্যৱহৃত খাদ্য আৰু একুৱা জন্তুৰ মলক খাদ্যলৈ ৰূপান্তৰ কৰে আৰু সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে আৰু এক প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ জীৱন্ত খাদ্য সৃষ্টি কৰে। অতিৰিক্তক পুনৰ খাদ্যলৈ ৰূপান্তৰ কৰি, খোৱাৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰে।

হেটেৰোট্ৰফিক বেক্টেৰিয়া হৈছে বায়’ফ্লকৰ মুখ্য উপাদান। ই মাছৰ দ্বাৰা উৎপাদিত এমোনিয়া আৰু নাইট্ৰাইট হ্ৰাস কৰে। এই হেটেৰোট্ৰফিক বেক্টেৰিয়াই এমোনিয়া গ্ৰহণ কৰে আৰু ইয়াক প্ৰ'টিনলৈ ৰূপান্তৰ কৰে।

বায়ফ্লক মাছ খেতিৰ লাভালাভ

এই পদ্ধতিত অণুজীৱবোৰ কমি যোৱাৰ লগতে পানীৰ মানদণ্ড উন্নত কৰে আৰু বিষাক্ত নাইট্ৰজেন ঠিক কৰিব পাৰে। পৰম্পৰাগত জলজ পালন কৌশলৰ তুলনাত, কৃষকসকলে বায়’ফ্লক প্ৰণালীটোক উচ্চ প্ৰদৰ্শন সূচকত ৰাখিছে । বাইফ'লকৰ উৎপাদনে মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে, লাৰ্ভা বিকাশ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে ।

বাইফ'লক প্ৰযুক্তিৰ আন এটা মুখ্য সুবিধা হ'ল ভূমি আৰু পানীৰ ব্যৱহাৰৰ হাৰৰ উন্নতি। যিহেতু প্ৰণালীটো সীমিত পানীৰ বিনিময়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, সামগ্ৰিক পৰিৱেশৰ ওপৰত উৎপাদনৰ প্ৰভাৱ অতি কম। হ্ৰাস হোৱা পানীৰ ইনলেটে প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰে আৰু উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত জৈৱিক সুৰক্ষা উন্নত কৰে।

বায়ফ্লক প্ৰণালীয়ে সঞ্চয়ত কেনেদৰে সহায় কৰে আৰু আপোনাৰ উপাৰ্জন দুগুণ কৰিব পাৰে?

মাছ খেতি বা বায়’ফ্লক কৃষিৰ এই লাভজনক পদ্ধতিয়ে সকলো মুখ্য ব্যয় হ্ৰাস কৰে। কেইবাটাও কাৰক যেনে বৃহৎ কাৰ্যকৰী ব্যয়, বিশাল ভূমিৰ ব্যয়, খোৱাৰ উচ্চ ব্যয়, নিষ্কাশন আৰু আৱৰ্জনা ৰখাৰ সমস্যা নহ'ব যেতিয়া আপুনি এই পদ্ধতিটো বাছনি কৰে।

জলজ পালনত, মুখ্য ব্যয় হৈছে মাছৰ বাবে খোৱা উপাদান। যেতিয়া মাছবোৰক উচ্চ প্ৰ'টিন আহাৰ প্ৰদান কৰা হয়, ইয়াৰ প্ৰায় 70%  নাইট্ৰজেনৰ ৰূপত চাৰিওফালৰ পানীত আৱৰ্জনা হিচাপে নিষ্কাশন কৰা হয়। বায়’ফ্লক দ্বাৰা, আমি এই আৱৰ্জনাবোৰ পুনৰ খাদ্যলৈ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰোঁ যাৰ ফলত উচ্চ প্ৰ'টিন খাদ্যৰ ব্যয় হ্ৰাস হয়। বায়’ফ্লক প্ৰণালীয়ে বীজাণুৰ বিস্তাৰ হ্ৰাস কৰে আৰু লগতে মাছৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে।

লগতে পঢ়কঃ স্ব-নিয়োজনৰ সম্ভাৱনীয় ক্ষেত্র-মৎস্য উৎপাদন

English Summary: Earn Double Income from Bio Floc Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.