MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

নিৰ্দিষ্ট সময় মূৰে মূৰে পুখুৰীত জাল চলালে উপকৃত হয় মীন পালকসকল!

KJ Staff
KJ Staff
Net Running in  Pond
Net Running in Pond

আজিকালি কৃষক সকলে কৃষি কাৰ্যৰ উুপৰিও পশুপালনৰ জৰিয়তে যথেষ্ট ভাল ধন উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে । পশুপালনৰ বাবে কৃষকসকলৰ এটা প্ৰধান বিকল্প হৈছে মীন পালন(Fish farming) ।  ই নিযুক্তিৰ ভাল উৎস ।

বিশেষকৈ যুৱসকল মীন পালনৰ প্ৰতি অধিক আগ্ৰহী । মাছৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ এই ক্ষেত্ৰৰ বিকাশৰ বাবে নতুন প্ৰযুক্তিও বিকশিত কৰা হৈছে । কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰেও মাছ খেতিয়কসকলক এই খণ্ডটোৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰি আছে ।

কৃষকসকলক মীন উৎপাদনৰ প্ৰতি উৎসাহিত কৰিবলৈ চৰকাৰে বহুপ্ৰকাৰৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে । বহু ক্ষেত্ৰত এই আঁচনিবোৰৰ জৰিয়তে মাছ খেতিয়কসকল উপকৃত হৈছে । কিন্তু উন্নত উৎপাদন লাভ কৰিবলৈ খেতিয়কসকলৰ ওচৰত ইয়াৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য আছে নে নাই সেই বিষয়টো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ।

বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে মীন পালনৰ বাবে পুখুৰীৰ মানদণ্ড  বজাই ৰাখিব লাগে । একে সময়তে, পুখুৰীৰ পানী পৰীক্ষা কৰাটো জৰুৰী। ইয়াৰ উপৰিও, পুখুৰীটোত সময়ে সময়ে জাল চলাব লাগে ।

প্ৰায়ে বহুতো কৃষকে ইয়াৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ নিদিয়ে । ফলস্বৰূপে ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকে বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। সেয়েহে, আপুনি জানিব লাগিব যে মীন পালনৰ অধীনত সময়ে সময়ে পুখুৰীত জাল চলোৱা আৰু পুখুৰীৰ মানদণ্ড বজাই ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ । যদি আপুনি মীন পালন কৰি আছে তলত উল্লেখিত বিষয়কেইটাৰ ওপৰত বিশেষভাৱে গুৰুত্ব দিয়ক-

মীন পালকসকলৰ বাবে জাল চলোৱাৰ বিষয়ে তথ্য (Information about running Net for Fish Farmers)

মই আপোনাক কওঁ যে মাছবোৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ এটা থ্ৰোয়িং নেট চলোৱা হয় । ইয়াৰ বাবে ২ প্ৰকাৰৰ জাল ব্যৱহাৰ কৰা হয় ।

প্ৰথম নাইলন জাল - এই জাল মহৰ জাল (আঠুঁৱা)ৰ দৰে । ইয়াক চেট ট্ৰেপ বুলিও কোৱা হয় । এই জালৰ সমস্যাটো হ'ল ইয়াৰ ছিদ্ৰবোৰ সৰু । টানিবলৈ অধিক পৰিশ্ৰম তথা অধিক লোকৰ প্ৰয়োজন।

দ্বিতীয়টা টানি অনা জাল বা ৱাৰ্প মেছ - এই জালৰ ছিদ্ৰবোৰ ডাঙৰ সেয়েহে ইয়াক সহজে চলাব পাৰি ।

নেট চলোৱাৰ আগৰ প্ৰক্ৰিয়া  (Pre Net work process)

যদি আপুনি এটা পুখুৰীত নেট চলাব বিচাৰে, ইয়াত কোনো সমস্যা নাই, কিন্তু যদি জালবোৰ আন এটা পুখুৰীতো চলে, ইয়াৰ ফলত পুখুৰী বা পোক-পতংগৰ কণীসংক্ৰমণ হ'ব পাৰে । এইটোৱে পুখুৰীটোৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিব পাৰে । এনে পৰিস্থিতিত, নেট চলোৱাৰ আগতে নিমখ বা পটাছিয়াম পাৰমেগনেটৰ দ্ৰৱণত নিমখ বা পটাছিয়াম পাৰমেগনেটৰ দ্ৰৱণত নিমজ্জিত কৰিব লাগে। ই সংক্ৰমণৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰিব ।

নেট বা জাল চলোৱাৰ লাভালাভ (Benefit of Running Net)

  • ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সুবিধা হৈছে যে ই মাছবোৰক পুখুৰীৰ ভিতৰত দৌৰিবলৈ দিয়ে, যাতে সিহঁতৰ হজম সঠিকভাৱে হয়।

  • মাছৰ স্বাস্থ্য আৰু সিহঁতৰ বিকাশ ভাল হয় ।

  • জাল চলাই, পুখুৰীত সংৰক্ষণ কৰা মাছৰ প্ৰজাতিটো পুখুৰীত আছে নে নাই সেয়া নিশ্চিত কৰিব পাৰি।

  • ইয়াৰ লগতে মাছৰ সংক্ৰমণ চিনাক্ত কৰিব পাৰি

  • ইয়াৰ জৰিয়তে পুখুৰীটো পৰিষ্কাৰ কৰা হয়

লগতে পঢ়কঃ ‘Cat Fish Farming’ কৃষকৰ বাবে এক লাভজনক ব্যৱসায়

English Summary: Net Running in pond

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.