MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

দেশী গৰু আৰু জাৰ্চী গৰুৰ মাজৰ পাৰ্থক্য? সম্পূৰ্ণ তথ্য পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff
Desi Cow Vs Jersey Cow
Desi Cow Vs Jersey Cow

দেশৰ বেছিভাগ গৰখীয়া ভাতৃ সকলে দুগ্ধ উৎপাদনৰ বাবে পশুপালন কৰে য’ত আটাইতকৈ বেছি গৰু পালন কৰা হয়। কাৰণ গো-পালকৰ উপাৰ্জন গৰু পালন কৰি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায় ।

তথ্যৰ বাবে আমি আপোনাক জনাওঁ যে, আমাৰ দেশত বহুতো প্ৰজাতিৰ গৰু পোৱা যায়। যাৰ জৰিয়তে গৰখীয়াসকলে সেইবোৰ প্ৰতিপালন কৰি ভাল লাভ কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে, কোন প্ৰজাতিৰ গৰু আছে যিয়ে ভাল পৰিমাণৰ গাখীৰেৰে বজাৰত ভাল লাভলাভ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে আৰু কোন প্ৰজাতিৰ গৰুৱে আটাইতকৈ বেছি গাখীৰ দিয়ে?

দেশী গৰু (Desi Cow)

দেশী গৰু যেনে এই গৰুটোৰ নামটোৱে বুজায় যে এই গৰুটো ভাৰতীয়। হয়, ই হৈছে এটা ভাৰতীয় প্ৰজাতিৰ গৰু, যি ইণ্ডিকাছৰ শ্ৰেণীত পৰে।

যদি আমি এই গৰুটোৰ পৰিচয়ৰ কথা কওঁ, তেন্তে ইয়াৰ শিংবোৰ দীঘল আৰু ডাঙৰ কুঁজৰ দৰে। এই গৰুটোৰ বিশেষত্ব হৈছে যে এই গৰুটোৱে গৰম তাপমাত্ৰাও সহজে সহ্য কৰিব পাৰে। সেয়েহে, এই গৰুটো উত্তৰ ভাৰতত পোৱা যায়।

দেশী গৰুৱে এটা সময়ত প্ৰায় ৩ ৰ পৰা ৪ লিটাৰ গাখীৰ দিয়ে আৰু এই গৰুটোৰ পোৱালি জন্ম দিবলৈ প্ৰায় ৩০ ৰ পৰা ৩৬ মাহ সময় লাগে।

জাৰ্চি গৰু (Jersey Cow)

জাৰ্চি গৰু এটা সৰু প্ৰজাতিৰ গৰু। যিশু কান পশুখাদ্য আৰু শস্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে। গৰখীয়াসকলেও ইয়াক পালন কৰে কাৰণ এই গৰুটোৰ প্ৰজনন অতি সহজ। জাৰ্চি গৰুৱে এটা সময়ত প্ৰায় ১২ ৰ পৰা ১৪ লিটাৰ গাখীৰ দিয়ে। সন্তান জন্ম দিবলৈ প্ৰায় ১৮ ৰ পৰা ২৪ মাহ সময় লাগে।

মন কৰিবলগীয়া যে, জাৰ্চী গৰুৰ গাখীৰত মসৃণতা অধিক পোৱা যায়। সেয়েহে ইয়াৰ গাখীৰৰ পৰা বজাৰত আইচক্ৰীম, খোয়া আৰু পনীৰ আদি তৈয়াৰ কৰা হয়।

লগতে পঢ়কঃ কিচমিছ খোৱাৰ উপকাৰিকা সম্পৰ্কে জানেন আপুনি? পঢ়ক এই প্ৰবন্ধ-

English Summary: Difference Between Desi Cow And Jersey Cow

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.