MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

গ্ৰীষ্মকালত কৰিবলগা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পাচলি খেতি

KJ Staff
KJ Staff
Vegetables to Grow in Summer Season
Vegetables to Grow in Summer Season

Vegetables to Grow in Summer Season: গ্ৰীষ্মকাল হৈছে বিভিন্ন ধৰণৰ বিভিন্ন পাচলি খেতি কৰাৰ উপযুক্ত সময় । এই সময়ছোৱাত বৰ্ধিত মাটিৰ উষ্ণতা আৰু তীব্ৰ সূৰ্যত ফল দিয়া পাচলিবোৰ জীৱিত হৈ উঠে । গ্ৰীষ্মকালত আপুনি আপোনাৰ পিছফালৰ বা পাকঘৰৰ বাগিচাত খেতি কৰিব পৰা পাচলিৰ এখন তালিকা ইয়াত দিয়া হৈছে-

তুলসী (Tulsi)

তুলসী সম্পূৰ্ণ ৰ'দত বিকশিত হয় আৰু এনে এক ঠাইত ৰোপণ কৰিব লাগে য'ত ই দৈনিক কমেও ৬-৮  ঘণ্টা ৰ'দ পাব পাৰে । ই ৬-৭.৫ পিএইচ স্তৰৰ সৈতে ভালদৰে শুকান মাটিত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বৃদ্ধি হয় ।

বীটৰুট (Beetroot)

বীটৰুট ঠাণ্ডা তাপমাত্ৰাত বৃদ্ধি হোৱাৰ চৰ্ত আছে যিয়ে মাৰ্চ বা গ্ৰীষ্মকালৰ শেষৰ ফালে বৃদ্ধি কৰিবলৈ ইয়াক এক উৎকৃষ্ট পাচলি কৰি তোলে । যেতিয়ালৈকে দিনৰ তাপমাত্ৰা  ২৪ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ অতিক্ৰম নকৰে, আপুনি গ্ৰীষ্মকালত একেৰাহে বীট ৰুট খেতি কৰিব পাৰে । বীটৰুটৰ বিকাশৰ বাবে, মাটি ভালদৰে নিষ্কাশিত আৰু উৰ্বৰ হ'ব লাগে, অৱশ্যে ই গড়মাটিৰ উৰ্বৰতাও সহ্য কৰিব পাৰে । শিপাটো সঠিকভাৱে বিকশিত হোৱাৰ বাবে মাটিশিল আৰু অন্যান্য বাধাৰ পৰাও মুক্ত হ'ব লাগে । বীটৰুট খেতিৰ বাবে সামান্য ক্ষাৰীয় মাটি সহনীয় কিন্তু ৬-৭ ৰ মাটিৰ পি.এইচ. উপযুক্ত ।

তিয়ঁহ (Cucumbers)

তিয়ঁহৰ গুটি ৰোপণ কৰাৰ আগতে মাটিৰ গাঁথনি উন্নত কৰিবলৈ মাটিত ২ ইঞ্চি গভীৰ জৈৱিক পদাৰ্থ যোগ দিয়ক । তাৰ পিছত, মই একেৰাহে মাটিত ইঞ্চি গভীৰভাৱে বীজ ৰোপণ কৰক আৰু নিশ্চিত কৰক যে বীজবোৰ ৬-১০ ইঞ্চি ব্যৱধানত ৰোপণ কৰা হয় । তাৰ ঠিক পিছতে সিঁচি থোৱা বীজখিনি পানী দিয়ক আৰু তাৰ পিছত ইয়াক নিয়মীয়াকৈ পানী দিয়ক।

লেডি ফিংগাৰ (Lady Finger)

বীজবোৰ ৰোপণ কৰাৰ আগতে গৰম পানীত ৰাতিটো তিয়াই ৰাখক যাতে গজাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো দ্ৰুত হয় । লেডিফিংগাৰ বীজবোৰ মাটিত ১-২ ইঞ্চি গভীৰতাত ৰোপণ কৰক । নিশ্চিত কৰিব যাতে বীজবোৰ এটাৰ পৰা আনটো ১ ৰ পৰা ২ ফুট ৰোপণ কৰা হয় । লেডিফিংগাৰ উদ্ভিদবোৰ ওখ হয় গতিকে নিশ্চিত কৰক যে শাৰীবোৰ ৩ৰ পৰা ৪ ফুট দুৰত্বত থাকে ।

ৰঙালাও (Pumpkin)

ৰঙালাও ঠাণ্ডা তাপমাত্ৰাৰ প্ৰতি সংবেদনশীল সেয়েহে নিশ্চিত কৰক যে তাপমাত্ৰা সিঁচিবলৈ সঠিক । গুটিবোৰ পোনপটীয়াকৈ মাটিত কলহৰ টিলাত ৰোপণ কৰা হয় । এই টিলাবোৰে মাটি গৰম কৰিব আৰু বীজবোৰ সোনকালে গজাবলৈ সঠিক অৱস্থা তৈয়াৰ কৰিব । বীজবোৰ মাটিত ১ ইঞ্চি গভীৰভাৱে ৰোপণ কৰিব লাগে । নিশ্চিত কৰিব যে টিলাবোৰ এটাৰ পৰা আনটো ৪-৮ ফুট দূৰত্বত থাকে।

সেউজীয়া জলকীয়া (Green Chillies)

সেউজীয়া জলকীয়াৰ বীজ বোৰ গজাবলৈ মাটিৰ আধা ইঞ্চি গভীৰ আৰু  ১৮-২৪ ইঞ্চি তলত ৰোপণ কৰা হয় । প্ৰতিটো বীজৰ মাজত ২৪-২৬ ইঞ্চি স্থান ৰখাৰ সৈতে বীজবোৰ শাৰীত ৰোপণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব । সফল গজালিৰ বাবে, প্ৰতিটো পাত্ৰত আৰু দুটা পাতল বীজ ৰোপণ কৰক।

লেটুচ (Lettuce)

লেটুছ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে, মাটিৰ সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা হৈছে  ১৫-২৬ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ । ইয়াৰ বাহিৰে, লেটুচ গজাবলৈ আটাইতকৈ সহজ কিয়নো আপুনি গোটেই গ্ৰীষ্মকালত সেইবোৰ কম প্ৰস্তুতি আৰু ৰোপণৰ বিষয়ে কম জ্ঞানেৰে গজাব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ আপোনাৰ পাকঘৰৰ বাগিচাত থাকিব লগা ৩ বিধ ভাৰতীয় বনৌষধি

English Summary: Vegetables to Grow in Summer Season

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.