MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

টেঞ্জেৰিন বনাম কমলা: পাৰ্থক্য আৰু সাদৃশ্যবোৰ জানক

KJ Staff
KJ Staff
Tangerine Vs. Orange
Tangerine Vs. Orange

কমলা (Citrus X Sine sis) হৈছে চাইট্ৰাছ নামৰ গছৰ প্ৰজাতিৰ ফল ।  দৃশ্যমান বৰ্ণালীত  ই ৰঙা আৰু কমলাৰ মাজত হয় । সাধাৰণতে খোৱা কমলা প্ৰজাতিটোক মিঠা কমলা বুলি কোৱা হয়, যি হৈছে পমেলো (Citrus Maxima) আৰু মাণ্ডাৰিন (Citrus reticulate) ৰ মাজত এক হাইব্ৰিড । খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩১৪ চনৰ প্ৰাচীন চীনা সাহিত্যতো কমলাৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে ।

টেঞ্জেৰিনা (Citrus Tangerina or Citrus X Tangerina) হৈছে এক প্ৰকাৰৰ কমলা । ইয়াক সম্পূৰ্ণ পৃথক প্ৰজাতি হিচাপে গণ্য কৰা হয় যি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ মাণ্ডাৰিনৰ পৰা উৎপন্ন হয় । এইবোৰ সাধাৰণতে কমলা বা কমলা ৰঙৰ গাঢ় ৰঙত হয় । ১৮৪৩ চনত মেজৰ এটৱেৰ দ্বাৰা আমেৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে টেঞ্জেৰিন খেতি কৰা হৈছিল ।

শাৰীৰিক পাৰ্থক্য: কিহে তেওঁলোকক এটাৰ পৰা আনটো পৰা পৃথক কৰে?

কমলা আৰু টেঞ্জেৰিনৰ মাজৰ মুখ্য পাৰ্থক্য হৈছে আকাৰ । টেঞ্জেৰিনবোৰ সৰু, কম ঘূৰণীয়া, আৰু দেখাত কমলাতকৈ অলপ সমতল । সেইবোৰৰ ৰঙা-কমলা ৰং অধিক । টেঞ্জেৰিনবোৰ নিয়মীয়া কমলাতকৈ বহুত মিঠা বুলি কোৱা হয়। ৰিপড টেঞ্জেৰিনবোৰ স্পৰ্শ কৰিবলৈ কোমল হয়, আনহাতে কমলা বোৰ পকা হ'লে অলপ দৃঢ় আৰু গধুৰ হয় ।  বিভিন্নতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি টেঞ্জেৰিন আৰু কমলা দুয়োটা বীজবিহীন হ'ব পাৰে । টেঞ্জেৰিন আৰু কমলা দুয়োটাৰ ৰিণ্ডবোৰ পাতল । অৱশ্যে, কমলাৰ ৰিণ্ড অধিক টান হয় যাৰ ফলত সেইবোৰ বাকলি উলিওৱা অলপ কঠিন হয় ।

আনহাতে, টেঞ্জেৰিনৰ সাধাৰণতে ঢিলা আৰু পাতল ছাল থাকে যি সোনকালে ওলাই আহে। লগতে, বহুতো টেঞ্জেৰিন তেওঁলোকৰ জিপাৰ ছালৰ বাবে জনাজাত ।

পুষ্টিগত পাৰ্থক্য (Nutritional Distinctions)

যেতিয়া টেঞ্জেৰিন আৰু কমলাৰ পুষ্টিগত মূল্যৰ কথা আহে, তেওঁলোক দুয়োৰে কিছুমান বস্তুৰ বাহিৰে প্ৰায় একে ধৰণৰ  । টেঞ্জেৰিনৰ প্ৰায় ৪ গ্ৰাম কাৰ্বৰ সৈতে ৮৫% পানী থাকে আৰু প্ৰায় চৰ্বি নাই । একেদৰে, কমলা ৰঙৰ পানীৰ পৰিমাণ প্ৰায় ৮৭% আৰু প্ৰায় ৪ গ্ৰাম কাৰ্ব আৰু চৰ্বি নাই । দুয়োটাৰ মাজত এটা উল্লেখযোগ্য পাৰ্থক্য হ'ল কমলাত  ভিটামিন চিৰ পৰিমাণ প্ৰায় দুগুণ । এটা সম্পূৰ্ণ কমলাই আপোনাক আপোনাৰ দৈনিক মূল্যৰ ৮৯% প্ৰদান কৰে, আনহাতে এটা সম্পূৰ্ণ টেঞ্জাৰিনে আপোনাক ইয়াৰ ৪৪% প্ৰদান কৰে ।

কমলাৰ আঁহৰ পৰিমাণ টেঞ্জেৰিনতকৈ অধিক, যি তেওঁলোকক এই উপকাৰী কাৰ্বোহাইড্ৰেটৰ এক ভাল উৎস কৰি তোলে। কমলাৰ ভিটামিন এ টেনজাৰিনতকৈ বেছি। 

লগতে পঢ়কঃ বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ Vertical Farm বিকশিত কৰিব UAE য়ে

English Summary: Tangerine Vs. Orange: Know the Difference & Similarities

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.