MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

Watermelon Cultivation: সীমিত ব্যয়ৰে তৰমুজ খেতি কৰি উপাৰ্জন কৰক লাখ টকা!

KJ Staff
KJ Staff
Watermelon Cultivation a profitable business
Watermelon Cultivation a profitable business

তৰমুজ (Watermelon) হৈছে সেই ফলবোৰৰ ভিতৰত এটা য'ত ৯২ শতাংশ পানী থাকে । তৰমুজক আমাৰ শৰীৰক হাইড্ৰেট কৰাৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়, কিয়নো ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিনএছ এ, চি আৰু পটাছিয়াম, জিংক, চৰ্বি আৰু কেলৰি থাকে ।

তৰমুজত বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে, সেয়েহে ইয়াৰ খেতি অন্যান্য শস্যৰ খেতিৰ তুলনাত কৃষকসকলৰ বাবে যথেষ্ট লাভজনক । ভাৰতত তৰমুজৰ খেতি মুখ্যতঃ উত্তৰ প্ৰদেশ, কৰ্ণাটক, পঞ্জাৱ, হাৰিয়ানা আৰু ৰাজস্থানৰ দৰে ৰাজ্যত বহুলভাৱে কৰা হয় । অসমতো ঠাই বিশেষে কম বেছি পৰিমাণে তৰমুজৰ খেতি কৰা হয় । তৰমুজ খেতিৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বৈশিষ্ট্য টো হ'ল যে ইয়াক অন্যান্য ফলৰ শস্যতকৈ কম সময়, কম সাৰ আৰু কম পানীৰ প্ৰয়োজন । সেয়েহে, ইয়াৰ খেতিৰ পৰা লাখ লাখ লাভ কৰিব পাৰি ।

তৰমুজ খেতিৰ বাবে জলবায়ু আৰু উষ্ণতা

ক্ৰান্তীয় আৰু উপ-ক্ৰান্তীয় অঞ্চলবোৰ তৰমুজ খেতিৰ বাবে উপযুক্ত । শস্যৰ খেতিৰ বাবে যথেষ্ট সূৰ্যৰ পোহৰৰ প্ৰয়োজন । শস্য চপোৱা আৰু দীঘলীয়া দিনৰ খেতিৰ শুকান বতৰৰ বাবে তৰমুজ উপযুক্ত ।

অত্যাধিক আৰ্দ্ৰ পৰিস্থিতি ক্ষতিকাৰক, কিয়নো ইয়াৰ ফলত ভাইৰাছ, কীট আৰু মিল্ডুৰ দৰে ৰোগৰ আশংকা থাকিব পাৰে । উষ্ণতাৰ বিষয়ে ক'লে, শস্যৰ অংকুৰণৰ সময়ত কমেও 20° চেণ্টিগ্ৰেডৰ প্ৰয়োজন হয় আৰু প্ৰাৰম্ভিক বিকাশৰ বাবে তাপমাত্ৰা হ'ব লাগে 25-30° চে.।

তৰমুজ খেতিৰ বাবে মাটি

তৰমুজ খেতিৰ বাবে বালি বা বালিৰ মাটি উপযুক্ত । ইয়াৰ বাবে, মাটিৰ পি.এইচ. 6-7 পি.এইচ. হ'ব লাগে । লগতে মাটিৰ নিষ্কাশন ভাল হ'ব লাগে ।

তৰমুজ খেতিৰ বাবে ভূমি প্ৰস্তুতি

তৰমুজ প্ৰধানকৈ নদীৰ পাৰত খেতি কৰা হয় । তৰমুজ খেতিৰ বাবে প্ৰথম খেতি মাটি ওলোটা হালৰ পৰা কৰিব লাগে । হাল চলোৱাৰ সময়ত মনোযোগ  দিব পানীৰ পৰিমাণ কম বা বেছি হ'ব নালাগে । পথাৰত গোবৰৰ সাৰ ভালদৰে মিহলি কৰিব লাগে । যদি বালিৰ পৰিমাণ অধিক হয়, ওপৰৰ পৃষ্ঠ আঁতৰ কৰক আৰু তলৰ মাটিত সাৰ যোগ দিয়ক ।

তৰমুজ খেতিৰ বাবে ৰোপণৰ সময়

উত্তৰ ভাৰতৰ সমভূমি আৰু পাহাৰীয়া অঞ্চলত মাৰ্চৰ পৰা এপ্ৰিললৈকে ফেব্ৰুৱাৰী মাহত তৰমুজ ফলৰ বীজ ৰোপণ কৰা হয়।

তৰমুজ খেতিৰ বাবে বীজ ৰোপণৰ পদ্ধতি

  • তৰমুজৰ ভাল ৰোপণ মাটিৰ বিভিন্নতা আৰু উৰ্বৰতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে

  • তৰমুজ ৰোপণৰ বাবে, মেৰামৰ ওপৰত প্ৰায় 5 ৰ পৰা 0 মিটাৰ দূৰত্বত 40 ৰ পৰা 50 চেমি বহল নলা এটা বনাওক।

  • ইয়াৰ পিছত, নলাবোৰৰ দুয়োফালে প্ৰায় 60 চেণ্টিমিটাৰ দূৰত্বত 2 ৰ পৰা 3 টা বীজ ৰোপণ কৰক

লগতে ়পঢ়কঃ Brinjal Varieties: অধিক উপাৰ্জন কৰিবলৈ কি প্ৰকাৰৰ বেঙেনাৰ জাত নিৰ্বাচন কৰিব আপুনি?

English Summary: Watermelon Cultivation a profitable business

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.