MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

ঘৰত কুঁহিয়াৰ খেতি; পাত্ৰ বা বাল্টিত কুঁহিয়াৰ গজাবলৈ নিৰ্দেশনা!

KJ Staff
KJ Staff
Guide To Grow Sugarcane In Pots Or Buckets
Guide To Grow Sugarcane In Pots Or Buckets

যদি আপুনি গ্ৰীষ্মকালত দীঘলীয়া দিনৰ ভাগৰৰ পিছত এগিলাচ সতেজ কুঁহিয়াৰৰ ৰস খায়, আপোনাৰ সকলো অৱসাদ এক পলকতে নাইকিয়া হ'য় । সেয়েহে, গ্ৰীষ্মৰ মাহবোৰত, কুঁহিয়াৰৰ জুচাৰ ফেৰীবোৰ ৰাস্তাত ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে । কুঁহিয়াৰৰ ৰস সুস্বাদু আৰু পুষ্টিকৰ । ইয়াত কেলচিয়াম, পটাছিয়াম, লো, মেগনেছিয়াম আৰু ফছফৰাছৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান অধিক, যি সকলোবোৰ এজনৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে সহায়ক ।

কুঁহিয়াৰৰ উচ্চতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, এনে লাগে যেন ইয়াক খেতি কৰিবলৈ বৃহৎ পৰিমাণৰ ভূমিৰ প্ৰয়োজন হ'ব । কিন্তু আজি আমি আপোনাক ক’ম যে কেনেকৈ এটা পাত্ৰত কুঁহিয়াৰ খেতি কৰিব পাৰি-

কুঁহিয়াৰ এনে কোনো বস্তু নহয় যাক বাগিচাত যথেষ্ট পৰিমাণে খেতি কৰিব পাৰি । তাৰ বাবে, আপোনাক বহুতো পাত্ৰ ত গজাব লাগিব । অৱশ্যে, আপুনি আপোনাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি কুঁহিয়াৰ খেতি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিব পাৰে । কুঁহিয়াৰ খেতি একেবাৰে কঠিন নহয় ।

অন্যান্য ফল আৰু পাচলিৰ দৰে, আপোনাৰ বাগিচাত কুঁহিয়াৰ খেতি কৰিব পাৰে । ৯ৰ পৰা ১২ মাহৰ ভিতৰত, কুঁহিয়াৰ চপোৱাৰ বাবে সাজু । কুঁহিয়াৰ প্ৰতি বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চ আৰু অক্টোবৰ-নৱেম্বৰত খেতি কৰিব পাৰি ।

মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ কি?

  • কুঁহিয়াৰৰ বীজ
  • মাটি
  • এটা ডাঙৰ পাত্ৰ, ডাঙৰ মোনা, বা আন যিকোনো পাত্ৰ, যেনে ড্ৰাম বা ডাঙৰ বাল্টি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি
  • সাৰ

আপুনি ঘৰলৈ কঢ়িয়াই অনা কুঁহিয়াৰটো নতুন কুঁহিয়াৰ গছ আৰম্ভ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি । এইটো দুটা উপায়ৰ এটাত সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰি । আৰম্ভ কৰিবলৈ, কুঁহিয়াৰটো পানীত দুইৰ পৰা তিনি দিনৰ বাবে তিয়াই ৰাখিব। ইয়াৰ ফলত কুঁহিয়াৰৰ কলিৰ (চকু/বীজ) পৰা সৰু গছ ওলাই আহিব । এতিয়া কুঁহিয়াৰটো এনেদৰে কাটি দিয়ক যাতে কলি আৰু উদ্ভিদৰ অংশবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত নহয় ।

আন এটা বিকল্প হ'ল কুঁহিয়াৰৰ কলিবোৰ কাটি পেলোৱা আৰু সেইবোৰ পাত্ৰত ৰোপণ কৰা

মাটি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ নিয়মীয়া বাগিচাৰ মাটিত সমান অংশ বালি আৰু গোবৰ সাৰ বা কেঁচুসাৰ মিহলি কৰক । কুঁহিয়াৰ উৎপাদন কৰিবলৈ আপুনি যি পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰে, সেয়া পাত্ৰ হওঁক, ডাঙৰ মোনা হওঁক বা আন এটা পাত্ৰ হওঁক, কুঁহিয়াৰ গজাবলৈ প্ৰস্থ আৰু গভীৰতা পৰ্যাপ্ত হ'ব লাগে ।

আপুনি পাত্ৰটো মাটিৰে ভৰ্তি কৰাৰ পিছত, আপুনি কুঁহিয়াৰ গছবোৰ সমান দূৰত্বত ৰোপণ কৰিব লাগে । উদ্ভিদৰ সৈতে পাত্ৰ এটাত অত্যাধিক ভিৰ নকৰিব । লগতে, যদি আপুনি কুঁহিয়াৰৰ কলি ৰোপণ কৰি আছে, নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি ইয়াক মাটিত ৰাখিলে ওপৰলৈ চাই আছে । পাত্ৰত পানী দিয়াৰ আগতে আপুনি ইয়াক মাটিত পুতি দিব । কুঁহিয়াৰৰ বাবে অধিক পানীৰ প্ৰয়োজন, সেয়েহে পানী প্ৰদান কৰি থাকক ।

যেতিয়া আপোনাৰ উদ্ভিদবোৰ প্ৰায় এমাহৰ পিছত বিকশিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, আপুনি পচন সাৰ বা তৰল পুষ্টি যোগ দিব পাৰে । ইয়াৰ বাবে আপুনি গোবৰ, জীৱমৰুত বা কেঁচুসাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে । সপ্তাহত এবাৰ জৈৱিক সাৰ বা জৈৱিক তৰল সাৰ প্ৰয়োগ কৰা অব্যাহত ৰাখিব ।

উদ্ভিদবোৰক আৰম্ভণিৰ পৰাকীট আৰু ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ যত্ন ল'ব । নিম তেল উপলক্ষ্যত ছটিয়াব পাৰি । কুঁহিয়াৰ ভালদৰে গজাবলৈ লগা সময়ৰ দৈৰ্ঘ্য আপুনি ৰোপণ কৰা কুঁহিয়াৰৰ প্ৰকাৰৰ দ্বাৰাও নিৰ্ধাৰণ কৰা হয় । গতিকে ধৈৰ্য্য ধৰক আৰু আপোনাৰ উদ্ভিদৰ চোৱাচিতা অব্যাহত ৰাখক ।

আপোনাৰ কুঁহিয়াৰৰ শস্য ৯ পৰা ১০ মাহৰ ভিতৰত সাজু হ'ব, আৰু আপুনি ইয়াক চপোৱাত সক্ষম হ'ব । আপোনাৰ ঘৰৰ টেৰাছ বা বাৰান্দাৰ যিকোনো ঠাইতে কুঁহিয়াৰ এনেদৰে খেতি কৰিব পাৰে । সদায়ে মনত ৰাখিব যে অৱস্থানটোত যথেষ্ট সতেজ বায়ু আৰু সূৰ্যৰ পোহৰ থাকে, লগতে এক ভাল পানীৰ ব্যৱস্থা থাকে ।

তেন্তে আপুনি কিহৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে? দোকানৰ পৰা কুঁহিয়াৰ প্ৰাপ্ত কৰক আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াটো তৎক্ষণাৎ চেষ্টা কৰক । আপুনি অনুভৱ কৰিছেনে যে আপোনাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ফল পোৱা যায় আৰু আপুনি পৰৱৰ্তী ঋতুত আপোনাৰ ঘৰুৱা কুঁহিয়াৰৰ সোৱাদ ল'বলৈ সক্ষম হ'ব?

লগতে পঢ়কঃ ধানখেৰৰ কাঠফুলাৰ (Mushroom Farming with Rice straw) খেতি কেনেকৈ কৰিব ?

English Summary: Guide To Grow Sugarcane In Pots Or Buckets

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.