1. এগ্ৰিপেডিয়া

Lobia cultivation পাঞ্জাবৰ কৃষকে কোটি টকা ঘটিছে: কেনেকৈ কৰিব লুবিয়া মাহৰ খেতি?

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Lubia cultivation
Lubia cultivation

লুবিয়া হৈছে এক মাহজাতীয় উদ্ভিদ যাৰ বীনবোৰ পাতল আৰু দীঘল। লুবিয়া মাহৰ তৰকাৰী বনাই খোৱা হয়। এই উদ্ভিদ সেউজীয়া সাৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই বগা ৰঙৰ আৰু ডাঙৰ বীজ। ইয়াৰ ছিৰাবোৰ এহাত দীঘল আৰু তিনি আঙুল বহল। ই অতি কোমল আৰু ৰন্ধা আৰু খোৱাৰ বাবে উপযোগী।

প্ৰকাৰ

পুচা কোমল, পুচা চুকোমল, আৰ্কা গৰিমা, নৰেন্দ্ৰ লুবিয়া, কাশী গৌৰী আৰু কাশী কাঞ্চন

জলবায়ু: গৰম আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ু লুবিয়া খেতিৰ বাবে উপযুক্ত। তাপমাত্ৰা ২৪-২৭ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ। অধিক গৰম বা অধিক ঠাণ্ডা ঋতুত উদ্ভিদৰ বিকাশ বন্ধ হয়।

ভূমি: ইয়াক প্ৰায় সকলো প্ৰকাৰৰ ভূমিত খেতি কৰিব পাৰি। মাটিৰ পি.এইচ. মূল্যটো ৫.৫ ৰ পৰা ৬.৫ ৰ ভিতৰত হ’লে খেতি ভাল হয়। ভূমিত সঠিক নিষ্কাশন ব্যৱস্থা থাকিব লাগে আৰু খাৰুৱা ভূমি ইয়াৰ খেতিৰ বাবে উপযুক্ত নহয়।

বীজৰ হাৰ: সাধাৰণতে ১২-২০ কিঃগ্ৰা বীজ প্ৰতি হেক্টৰ ভূমিৰ বাবে পৰ্যাপ্ত। বীজৰ পৰিমাণ প্ৰজাতি আৰু ঋতুৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দ্ৰাক্ষালতাৰ প্ৰজাতিৰ বাবে সামান্য পৰিমাণৰ বীজৰ প্ৰয়োজন।

ৰোপণৰ সময়: ইয়াক গ্ৰীষ্মকালৰ বাবে ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চত আৰু জুনৰ শেষৰ পৰা জুলাইলৈ বৰষুণৰ বতৰত ৰোপণ কৰা হয়।

সিঁচাৰ দূৰত্ব: জোপোহা প্ৰকাৰৰ বীজ ৰোপণ কৰাৰ বাবে এটা শাৰীৰ পৰা আন এটা শাৰীলৈ দূৰত্ব ৪৫-৬০ চেমি। আৰু এটা বীজৰ পৰা আন এটা বীজলৈ দূৰত্ব হৈছে ১০ চেমি। লতাৰ প্ৰকাৰৰ বাবে এটা শাৰীৰ পৰা আন এটা শাৰীলৈ দূৰত্ব ৮০-৯০ চেমি ৰখা হয়।

নিষিক্তকৰণ আৰু পচন সাৰ: ৰোপণকৰাৰ ১ মাহ আগতে পথাৰত ২০-২৫ টন গোবৰ বা পচন সাৰ দিয়ক। লুবিয়া হৈছে এক মাহজাতীয় শস্য, সেয়েহে নাইট্ৰজেন ২০ কিগ্ৰা, ফছফৰাছ ৬০ কিগ্ৰা। আৰু পটাছ  ৫০ কিগ্ৰা/ প্ৰতি হেক্টৰত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

প্লাকিং: ৪-৫ দিনৰ ব্যৱধানত নিয়মীয়াকৈ লুবিয়াৰ কোমল আৰু কেঁচা বীন ছিঙিব লাগে। জোপোহা প্ৰজাতিত ৩-৪ টা প্লাক আৰু দ্ৰাক্ষালতাৰ প্ৰজাতিত ৮-১০ টা প্লাক কৰিব পাৰি।

উৎপাদন: সেউজীয়া বীনৰ জোপোহা প্ৰজাতিত উৎপাদন ৬০-৭০ কুইণ্টল আৰু লতা প্ৰজাতিত ৮০-১০০ কুইণ্টল হ'ব পাৰে।

বীজ উৎপাদন: গ্ৰীষ্মকাল লুবিয়া বীজ উৎপাদনৰ বাবে উপযুক্ত কিয়নো বৰষুণৰ বতৰত পৰিৱেশত উচ্চ আৰ্দ্ৰতাৰ বাবে পডৰ ভিতৰত জমা হোৱা বীজ নষ্ট হৈ যায়। বীজৰ বিশুদ্ধতা বজাই ৰাখিবলৈ প্ৰমাণিত বীজৰ পৃথকীকৰণ দূৰত্ব হৈছে ৫ মিটাৰ। আৰু আধাৰ বীজৰ বাবে ১০ মিটাৰ। বীজশস্যত দুবাৰ কৈ অবাঞ্ছিত উদ্ভিদ আঁতৰ কৰক। শস্যৰ প্ৰথম ফুলৰ পৰ্যায়ত আৰু দ্বিতীয়বাৰ যেতিয়া বীনবোৰ বীজেৰে ভৰ্তি কৰা হয়, উদ্ভিদ আৰু মাহজাতীয় শস্যৰ গুণাগুণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি অবাঞ্ছিত উদ্ভিদবোৰ আঁতৰ কৰক। সময়ে সময়ে, পকা বীন চপোৱা আৰু বীজবোৰ পৃথক কৰাৰ পিছত, সেইবোৰ শুকুৱাওক আৰু ৰোগ আৰু কীটনাশক মিহলি কৰি সংৰক্ষণ কৰক। বীজ উৎপাদন প্ৰতি হেক্টৰত ৫-৬ কুইন্টল পৰ্যন্ত হয়।

 লগতে পঢ়কঃ Tissue Culture: টিচু কালচাৰ পদ্ধতি প্ৰয়োগ কৰি লাভ কৰক উন্নত শস্য, অধিক উপাৰ্জন

English Summary: Lobia cultivation

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.