MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

ড্ৰেগন ফলতকৈ অধিক উপাৰ্জন দিব ক’লা কুঁহিয়াৰৰ খেতিয়ে : পুলি পাবলৈ আজিয়ে যোগাযোগ কৰক

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Black sugarcane
Black sugarcane

আপুনি সদায়ে সেউজীয়া কুঁহিয়াৰ দেখিছে আৰু খাইছে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ক'লা কুঁহিয়াৰৰ বিষয়ে শুনিছে নে? বজাৰত বন্ধাকবি, আলু, বেঙেনা আদিৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰ দেখিবলৈ পোৱা যায়। একেদৰে, এই নতুন প্ৰকাৰৰ কুঁহিয়াৰেও গ্ৰীষ্মকালত যথেষ্ট চৰ্চা লাভ কৰিছে।

গ্ৰীষ্মকালত কুঁহিয়াৰৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। যদিও চেনীৰ বাবে সদায় কুঁহিয়াৰৰ চাহিদা থাকে, গ্ৰীষ্মকালত ইয়াৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। কাৰণটো হ'ল- গ্ৰীষ্মকালত কুঁহিয়াৰৰ মিঠা আৰু শীতল ৰসৰ চাহিদা। কুঁহিয়াৰৰ বহুতো লাভালাভ আছে, কিন্তু আজি আমি ক'লা কুঁহিয়াৰ আৰু ইয়াৰ লাভালাভৰ বিষয়ে কথা পাতিম।

ভাৰতত মুখ্যতঃ মধ্য প্ৰদেশত ক'লা কুঁহিয়াৰৰ খেতি কৰা হয়। যদিও ক'লা কুঁহিয়াৰ মানুহৰ মাজত সিমান জনপ্ৰিয় হোৱা নাই, তথাপি যদি আমি ইয়াৰ লাভালাভৰ বিষয়ে ক’বলৈ যাওঁ, সেয়া হ’ব অগণন। যাৰ বাবে ই হঠাতে জনপ্ৰিয় হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছে আৰু কৃষকসকলেও ইয়াৰ খেতিত অধিক গুৰুত্ব দিয়া দেখা গৈছে।

আপুনি যদিহে এজন কৃষক তেন্তে ক’লা কুঁহিয়াৰৰ খেতি কৰি আপুনি লাভৱান হ’ব পাৰে। কিয়নো ব্লেক ফিলিপাইন কুঁহিয়াৰ এবাৰ ৰুলে ৫বছৰে শস্য চপাই থাকিব পাৰি। তাৰ পাছত নতুন কাটিং লগাব পাৰে। ই কুঁহিয়াৰৰ এক হাইব্ৰিড প্ৰজাতি। দেশী কুঁহিয়াৰতকৈ ই দুগুণ মোটা হয়, ৩গুণ দীঘল হয় আৰু ৩গুণ অধিক ৰস ওলায়। ড্ৰেগন ফ্ৰুট, কাশ্মীৰী বগৰীতকৈয়ো ই দুগুণ লাভ দিব পাৰে বুলি জানিবলৈ দিছে অসমৰে খেতিয়ক চুলতান আলীয়ে। ইয়াৰ পুলি যোগান ধৰি থকা হৈছে বুলি তেওঁ জনাইছে আৰু 8638261804 নম্বৰত যোগাযোগ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।

আজি এই প্ৰবন্ধটোত আমি আপোনাক ক'লা কুঁহিয়াৰৰ লাভালাভৰ বিষয়েও ক'বলৈ ওলাইছোঁ। যদি আপুনি এতিয়াও ইয়াৰ লাভালাভৰ বিষয়ে অজ্ঞাত, তেন্তে আজি এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ক আৰু ক'লা কুঁহিয়াৰ খাবলৈ আৰম্ভ কৰক।

ক'লা কুঁহিয়াৰে ব্রণ নিৰাময় কৰে

প্ৰায়ে আমাৰ মুখ আৰু শৰীৰত ক'লা শালমইনা ওলায়। বহুলোকে নাজানে যে মানুহে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কি ব্যৱস্থা লয়, তেওঁলোকে কিমান টকা খৰচ কৰে। তথাপি ইয়াৰ বিশেষ প্ৰভাৱ নপৰে। যদি আপুনি বা আপোনাৰ চিনাকি কোনো লোক এই সমস্যাত ভুগি আছে, তেনেহ'লে আপুনি তেওঁলোকক ক'লা কুঁহিয়াৰ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। ই শালমইনা নাইকিয়া কৰে আৰু ইয়াক বাঢ়ি যোৱাত বাধা দিয়ে।

ক'লা কুঁহিয়াই বলি ৰেখা আঁতৰ কৰে

বয়সৰ সৈতে মুখত বলি ৰেখা পৰাটো সচৰাচৰ দেখা যায়। মহিলাসকলে প্ৰায়ে ইয়াক লৈ চিন্তিত হয়। যদি আপুনিও এই সমস্যাৰ বাবে অসুবিধাত পৰিছে, তেন্তে দৈনিক ক'লা কুঁহিয়াৰৰ ৰস খাব। এইটোৱে আপোনাৰ ছালত এক প্ৰসাৰ সৃষ্টি কৰিব আৰু কোনো বলি ৰেখা নাথাকিব। মুখত দামী ক্ৰীম লগোৱা আৰু ঔষধ খোৱাতকৈ দৈনিক ১ গিলাচ ক'লা কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱা ভাল।

মুখৰ দুৰ্গন্ধ আৰু দাঁতৰ ৰোগত কাৰ্যকৰী

প্ৰায়ে ভুল খাদ্যাভ্যাসৰ বাবে মানুহৰ পেটৰ সমস্যা হয়। যাৰ বাবে আপোনাৰ মুখৰ দুৰ্গন্ধৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। এই সমস্যাটোৱে আপোনাক আনৰ সন্মুখত বেয়া অনুভৱ কৰাব পাৰে। একে সময়তে, ইয়াৰ ফলত, আপোনাৰ দাঁতত প্ৰায়ে বিষ বা পায়েৰিয়াৰ দৰে ৰোগ দেখা যায়। ক'লা কুঁহিয়াৰ খাই সহজে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

ক'লা কুঁহিয়াৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হয়

প্ৰায়ে মানুহৰ ধাৰণা হয় যে মিঠা খোৱাৰ ফলত শৰীৰৰ ওজন বৃদ্ধি হয়। কিন্তু সদায়ে এনে নহয়। ক'লা কুঁহিয়াৰ সেৱন কৰি, আপুনি সহজে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি হোৱা প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। দৈনিক সীমিত অনুপাতত ক’লা কুঁহিয়াৰ সেৱনে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি ৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ medicinal benefits of cumin : জিৰাৰ ঔষধি গুণ

English Summary: Black sugarcane farming and its benefits

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.