MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

২৩ ফুট দৈৰ্ঘ্যৰ কুঁহিয়াৰ উৎপাদন কৰিলে কৃষক মহম্মদ মবিনে, হতবাক কৃষকসকল!

KJ Staff
KJ Staff
UP Farmer Grown 23 feet Long Sugarcane
UP Farmer Grown 23 feet Long Sugarcane

পৰিবৰ্তনশীল সময়ৰ সৈতে সম্প্ৰতি কৃষি কাৰ্যত প্ৰায়ে ন ন পৰিবৰ্তন দেখিবলৈ পোৱা গৈছে । কৃষি কাৰ্যত কৃষকসকলে পথাৰবোৰত অনন্য প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰিছে । কৃষিত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰে কেৱল মনোবল বৃদ্ধি নকৰে ই ই আন কৃষকসকলকো উৎসাহিত কৰে । এই প্ৰবন্ধটোত আজি উত্তৰ প্ৰদেশৰ মোৰাদাবাদৰ বিলাৰী অঞ্চলৰ এজন কৃষকে আশ্চৰ্যকৰ কামৰ বিষয়ে উল্লেক কৰিম ।

দৰাচলতে, মহম্মদ মবিন নামৰ এজন কৃষকে খেতিৰ ক্ষেত্ৰত উন্নত প্ৰদৰ্শন দেখুৱাই ২৩ ফুটতকৈও অধিক দীঘল কুঁহিয়াৰ খেতি কৰিছে । সাধাৰণতে কুঁহিয়াৰৰ গড় দৈৰ্ঘ্য ৬ ৰ পৰা ৭ ফুটৰ ভিতৰত হয় । সেয়ে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে মহম্মদ মবিনৰ শস্য আলোচনাৰ বিষয় হৈ পৰিছে ।

মন কৰিবলগীয়া যে এই কুঁহিয়াৰ খেতি কৰিবলৈ তেওঁ বিশেষ ট্ৰেঞ্চ পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিছে । এই নিৰ্দিষ্ট পদ্ধতিৰ দ্বাৰা খেতি কৰা শস্য চাবলৈ, দূৰ-দূৰণিৰ কৃষকসকলে আৰু বিশেষকৈ কুঁহিয়াৰ খেতি কৰা সকলে শস্য চাবলৈ আৰু প্ৰশংসা কৰিবলৈ আহিছে । এই প্ৰযুক্তিৰ জৰিয়তে, কুঁহিয়াৰৰ উৎপাদন দুগুণ হৈছে, আনহাতে উপাৰ্জন তিনিগুণ বৃদ্ধি হৈছে । তেওঁ খেতিয়কে কুঁহিয়াৰৰ শস্যৰ লগতে বন্ধাকবি আৰু আলু ৰোপণ কৰিছে।

কেৱল সেয়াই নহয়, পশ্চিম উত্তৰ প্ৰদেশৰ কৃষক মহম্মদ মোবিনক এতিয়া কুঁহিয়াৰ বেল্ট বুলি জনা যায় । আজিৰ সময়ত, মহম্মদ মবিন এজন সফল কৃষক হিচাপে সমাজত এক উদাহৰণ হৈ পৰিছে ।

তেওঁ ট্ৰেঞ্চ পদ্ধতিৰ জৰিয়তে কুঁহিয়াৰৰ শস্য খেতি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল, যি তেওঁৰ পথাৰত থিয় হৈ থকা বেতবোৰ ২৩ ফুটতকৈ ওখ হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ কৃষিলৈ ৰং আনিছিল । তুলনামূলকভাৱে স্বাভাৱিক কুঁহিয়াৰৰ পৰা তেওঁৰ কুঁহিয়াৰৰ ওজনও দুগুণ হৈছিল ।

কৃষক মহম্মদ মবিনে কয় যে, আগতে তেওঁ বিঘা পথাৰত মাত্ৰ ৪০-৫০ কুইণ্টল কুঁহিয়াৰ পাবলৈ সক্ষম হৈছিল, কিন্তু এতিয়া ট্ৰেঞ্চ পদ্ধতিয়ে বিঘা পথাৰত ১০০ কুইণ্টলতকৈ অধিক শস্য প্ৰদান কৰিছে । মবিনে সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলক উন্নত শস্য পাবলৈ অনুসৰণ কৰা পদ্ধতি অনুসৰি শস্য খেতি আৰম্ভ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।

ইয়ে কেৱল তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব এনে নহয়  লগতে কৃষকসকলৰ মনোবল বৃদ্ধি কৰিব । একে সময়তে, এজন কৃষকে তেওঁৰ সৈতে বহুতো কৃষকক অনুপ্ৰাণিত কৰিব পাৰিব।

লগতে পঢ়কঃ ৰঙীন ফুলকবি খেতি কৰি লাখ টকা উপাৰ্জন মহাৰাষ্ট্ৰৰ এইজন কৃষকৰ

English Summary: UP Farmer Grown 23 feet Long Sugarcane

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.