MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

ৰঙীন ফুলকবি খেতি কৰি লাখ টকা উপাৰ্জন মহাৰাষ্ট্ৰৰ এইজন কৃষকৰ

KJ Staff
KJ Staff
Maharashtra Farmer earns lakhs of rupees by cultivating colourful cauliflower
Maharashtra Farmer earns lakhs of rupees by cultivating colourful cauliflower

ৰঙীন ফুলকবি খেতি: কৃষকসকল সদায়ে প্ৰকৃতিৰ ইচ্ছাত আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় । অৱশ্যে, আজিকালি কৃষি পদ্ধতি দ্ৰুতগতিত সলনি হৈ আছে আৰু কৃষকসকলে এতিয়া বিবিধ শস্যৰ ওপৰত মনোনিৱেশ কৰিছে ।

কৃষি বিজ্ঞানীসকলৰ মতে কৃষি ব্যৱসায়তো লাভজনক ব্যৱসায় হ'ব পাৰে । বজাৰৰ চাহিদা আৰু কৃষিৰ প্ৰতি এক নতুন বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিভংগী একত্ৰিত কৰি কৃষি ব্যৱসায়ৰ অস্পষ্ট দৃষ্টিভংগী সলনি হ'ব পাৰে ।

এই কথা মনত ৰাখি মহাৰাষ্ট্ৰৰ নাছিক অঞ্চলৰ এজন কৃষক হেমন্ত ডিচেলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁৰ আধা একৰ মাটিত সফলতাৰে ৩ প্ৰকাৰৰ ৰঙীন ফুলকবি ৰোপণ কৰিছে । হেমন্ত ডিচেলে কৈছিল যে সম্প্ৰতি তেওঁ কম খৰচত ভাল টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে ।

কেনেদৰে হেমন্ত ৰঙীন ফুলকবিৰ খেতি আৰম্ভ কৰিলে

তেওঁ ভৱিষ্যতৰ বাবে অধিক পৰিকল্পনাৰ সৈতে খেতিপথাৰৰ পৰা এতিয়ালৈকে ৪ টন ফুলকবি উৎপাদন কৰিছে । মুম্বাইৰ বশী মাণ্ডিৰ উপৰিও, হেমন্তই দাবী কৰে যে মানুহে এই বহুৰঙী ফুলকবি চাবলৈ দূৰৰ পৰা আহিছে । বৰ্তমান ইয়াৰ চাহিদা বহুত বেছি ।

হেমন্তই লগতে কয় যে কৃষি কাৰ্যৰ জৰিয়তে ধন ৰাহি কৰিবলৈ আৰু অধিক লাভ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কৃষি ক্ষেত্ৰত কিবা বেলেগ কৰিব বিচাৰিছিল । তেওঁ দাবী কৰে যে এই শস্যৰ বাবে, তেওঁ চিঞ্জেণ্টা কোম্পানীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ আধা একৰ মাটিত ৰোপণ কৰিবলৈ ৫ গ্ৰাম বীজৰ ১৮ পেকেটৰ বাবে ৫৬০ টকা পৰিশোধ কৰিছিল ।

তাৰ পিছত, তেওঁ সিঁচিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে । ফুলকবি সাধাৰণতে অক্টোবৰৰ পৰা নৱেম্বৰ মাহত ৰোপণ কৰা হয় আৰু প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ৭৫ ৰ পৰা ৮৫ দিন লাগে।

হেমন্তৰ মতে, সকলো কৃষকে পথাৰত এনে ধৰণৰ ৰঙীন ফুলকবি দেখি উৎসাহিত হৈছে । একেজন বিশেষজ্ঞৰ মতে, মহাৰাষ্ট্ৰত এই পৰীক্ষাটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে জিলাখনত সফলতাৰে সম্পন্ন কৰা হৈছে । ইয়াত ভিটামিন এ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে আৰু চহৰবোৰত ইয়াৰ উচ্চ চাহিদা থাকে কিয়নো ইয়াত অধিক খনিজ থাকে ।

কম খৰচৰ সৈতে অধিক লাভ প্ৰাপ্ত কৰক

হেমন্তই অনুমান কৰিছিল যে এই খেতিৰ সামগ্ৰিক ব্যয় আছিল ২৫,০০০ টকাৰ পৰা ৩০,০০০ টকাৰ ভিতৰত । তেওঁ দাবী কৰে যে এতিয়ালৈকে চাৰি টন পাচলি উৎপাদন কৰা হৈছে আৰু আন ২ টন পাচলি বিক্ৰী কৰিবলৈ বাকী আছে ।

প্ৰতি কিলোগ্ৰাম ফুলকবি ৩০ টকাত বিক্ৰী কৰি আছে বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে । তওঁৰ উৎপাদিত ৰঙীন ফুলকবি  মুম্বাইৰ বশী আৰু ৱাপী মাণ্ডিৰ পৰা আটাইতকৈ বেছি চাহিদা লাভ কৰিছে । জিলাখনত আন বহুতো কৃষক আছে, যিসকলেও এনে ফুলকবি খেতি কৰিবলৈ আগ্ৰহী"।

লগতে পঢ়কঃ Ladies Finger: উন্নত পদ্ধতিৰে ভেণ্ডি খেতি কৰি উপাৰ্জন কৰক অধিক মুনাফা

English Summary: Maharashtra Farmer earns lakhs of rupees by cultivating colourful cauliflower

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.