MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

হাৰিয়ানাৰ সফল কৃষক ৰণবীৰ সিঙৰ কাহিনী!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Haryana Successful Farmer Ranbir Singh Success Story
Haryana Successful Farmer Ranbir Singh Success Story

জীৱনত সচাকৈয়ে কিবা এটা কৰাৰ প্ৰবল ইচ্ছা থাকে তেনেহলে আপোনাক কোনেও সেইটোৰ পৰা বাধা দিব নোৱাৰে। হাৰিয়ানাৰ পালৱালত বাস কৰা ৰণবীৰ সিঙৰ একে ধৰণৰ কাহিনী। তেওঁ এগৰাকী ফুলৰ খেতিয়ক। প্ৰথামৱস্হাত তেওঁ বহু কষ্ট আৰু ঘাত প্ৰতিঘাত আহিছিল যদিও আজি তেওঁ দেশৰ ভিতৰতে এগৰাকী সফল কৃষক হিচাপে নিজকে প্ৰতিষ্ঠিত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। গতিকে আহক আজিৰ এই প্ৰবন্ধত সফল কৃষক ৰনবীৰ সিঙৰ বিষয়ে কিছু কথা আলোচনা কৰো-

এক সাক্ষাৎকাৰত, ৰণবীৰ সিঙে প্ৰকাশ কৰিছিল যে প্ৰথমতে তেওঁ মাত্ৰ দুই একৰত তেওঁৰ ফুলৰ খেতি আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু বৰ্তমান তেওঁ ১২ একৰত জাপানী ফুলখেতি কৰে আৰু সেইবোৰ দৈনিক ভিত্তিত দিল্লীৰ গাজীপুৰ ফুলমাণ্ডি (Flower Market) ত বিক্ৰী কৰে।

তেওঁ তেওঁৰ বিদেশী ফুল দিল্লীকে ধৰি দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিক্ৰী কৰে। তেওঁ এক ডজনতকৈও অধিক বিদেশী ফুলৰ খেতি কৰি প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ উপাৰ্জন কৰে। মাত্ৰ এক একৰ মাটিৰ পৰা  তেওঁ বাৰ্ষিক প্ৰায় ৫ ৰ পৰা ১০ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে।

কৃষক ৰণবীৰ সিঙৰ কাহিনী (Story Of Farmer Ranveer Singh)

পালৱালৰ কৃষক ৰণবীৰ সিঙে সৰুৰে পৰা খেতি কৰি আহিছে, কিন্তু ১৯৯৫ চনত তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ফুল খেতি আৰম্ভ কৰিছিল।

তেওঁ কৈছিল যে যেতিয়া তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ফুল খেতি আৰম্ভ কৰিছিল তেতিয়া তেওঁ বেছি টকা উপাৰ্জন কৰা নাছিল।  কিন্তু সময় যোৱাৰ লগে লগে, তেওঁ সাধাৰণ শস্যতকৈ ফুলৰ খেতিৰ পৰা অধিক উপাৰ্জন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। পথাৰত তেওঁ এতিয়া শ শ বিভিন্ন ফুল গজায়। সেইবোৰ দিল্লী আৰু হাৰিয়ানাৰ বজাৰত বিক্ৰী কৰি আছে। তাৰোপৰি তেওঁৰ উৎপাদিত ফুল পোনপটীয়াকৈ গাজীপুৰৰ ফুলৰ বজাৰলৈ যায়।

জাপানী ফুলৰ খেতি

ৰণবীৰ সিঙে জাপানী ফুলৰ খেতিওঁ কৰে। পাইকাৰী বজাৰত, ফুলৰ ষ্টকৰ মূল্য ২০০ টকা। যেতিয়া আপুনি খুচুৰা খণ্ডৰ ডাঙৰ হোটেল আৰু এপাৰ্টমেণ্টলৈ ভ্ৰমণ কৰে, মূল্য ৫০০ টকাৰ পৰা ৭০০ টকালৈ বৃদ্ধি হয়। আনহাতে, ব্ৰাচিকা ফ্লাৱাৰে পাইকাৰী বজাৰত প্ৰতিটোত ৩০ টকা কৈ লাভ কৰে । ৰণবীৰ সিঙৰ পুত্ৰইও তেওঁক সহায় কৰে

 ৰণবীৰ সিঙৰ পুত্ৰইও তেওঁক সহায় কৰে

ৰণবিৰ সিঙে প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা ৩ বজাত গাজীপুৰ ফুলমাণ্ডিত ফুল লৈ উপস্থিত হয়। এই কাৰ্যত তেওঁৰ পুত্ৰ সঞ্জয় সিঙে সহায় কৰে। সঞ্জয়ে কয় যে "যদি আমি কৃষকসকলক আমাৰ উপাৰ্জনৰ বিষয়ে অৱগত কৰোঁ, তেওঁলোকে প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিশ্বাস নকৰিব। তেওঁ কয় যে এতিয়া তেওঁৰ ১২ একৰ খেতিপথাৰৰ জৰিয়তে ৪০ জন লোকৰ পৰিয়াল চলে আৰু ইয়াৰ পৰা প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ৭০ লাখ টকা উপাৰ্জন হয়”।

লগতে পঢ়ক-বগৰী খেতিৰে স্বাৱলম্বী বৰপেটাৰ আদৰ্শবান কৃষক জাহাংগীৰ আলী

English Summary: Haryana Successful Farmer Ranbir Singh Success Story

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.