MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

Fridge : এই বস্তুবোৰ কেতিয়াও ফ্ৰিজত নাৰাখিব

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
এই বস্তুবোৰ কেতিয়াও ফ্ৰিজত নাৰাখিব
এই বস্তুবোৰ কেতিয়াও ফ্ৰিজত নাৰাখিব

খাদ্যবস্তু বেয়া হৈ নাযাবলৈ ৰেফ্ৰিজাৰেটত ৰখা হয়। কিন্তু কেতবোৰ খাদ্যসামগ্ৰী ৰেফ্ৰিজাৰেটত ৰাখিলে ইয়াৰ প্ৰকৃত গুণাগুণ নাইকীয়া হৈ যায়। আৰু কেতিয়াবা ই স্বাস্থ্যৰ বাবেও ক্ষতিকাৰক হৈ উঠে। কিন্তু বহুলোকে অজ্ঞাতে এই খাদ্যসামগ্ৰীসমূহ ৰাখে।

কফি পাউদাৰঃ আমি যদি কফি পাউদাৰ ফ্ৰীজত ৰাখোঁ তেন্তে কফি পাউদাৰত ফ্ৰীজত থকা আন বস্তুৰ গোন্ধ শোষণ কৰাৰ ক্ষমতা থাকে। ইয়াৰ ফলত কফি পাউদাৰৰ অনন্য সুগন্ধি আৰু সোৱাদ নোহোৱা হয়। গতিকে সুস্বাদু কফি খাব বিচাৰিলে কফিৰ গুড়ি ফ্ৰীজত নাৰাখিলে ভাল।

টমেটো: বহুতে টমেটো সোনকালে নষ্ট নহ’ব বুলি ভাবি ফ্ৰীজত থৈ দিয়ে। কিন্তু ফ্ৰীজটো ঠাণ্ডা হোৱাৰ বাবে টমেটোৰ বাহিৰ অংশ সোনকালে নষ্ট হৈ ৰং নোহোৱা হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। সেয়ে টমেটো ফ্ৰীজত ৰাখিব নালাগে।

পাত: ফ্ৰীজত চিলেণ্ট্ৰ’, পদিনা আৰু ৰোজমেৰী বেয়া নহয় বুলি বহুতৰে ভুল ধাৰণা থাকে। অৱশ্যে এই কথা সঁচা নহয়। আনহাতে ফ্ৰীজত ৰাখিলে সোনকালে শুকাই যায়। ধনীয়া পাত আৰু পদিনা পাত মজুত কৰাৰ আটাইতকৈ উত্তম উপায় হ’ল এগিলাচ পানীত তিয়াই থোৱা।

লগতে পঢ়ক- 

অসমত ধেমচি খেতিৰ সম্ভাৱনাৰ

ৰুটি : ভাল কোমল ৰুটি কিনি ফ্ৰীজত ৰাখিলে তাৰ কোমলতা হেৰাই যাব। গতিকে যিমান পাৰি ফ্ৰীজত ৰুটি নথকা ভাল। যিসকলে ভাল কোমল সুস্বাদু ৰুটি খাই ভাল পায় তেওঁলোকে কেতিয়াও এনে কৰা উচিত নহয়।

মৌ: মৌ ফ্ৰীজত ৰাখিব নালাগে। ফ্ৰীজত মৌ বহিলে ই সক্ৰিয় হৈ পৰে আৰু তাৰ পিছত আমি ব্যৱহাৰৰ বাবে লওঁতে দেখিবলৈ পাওঁ যে ইয়াৰ সোৱাদ আৰু মানদণ্ড হেৰুৱাই পেলাইছে। সেয়ে মৌ ফ্ৰীজত ৰাখিব নোৱাৰা ভাল।

পিঁয়াজ: পিঁয়াজখিনি খোলাৰ পিছত, কাটিবৰ আগতে আমি ফ্ৰীজত থৈ দিওঁ যাতে পানী নাথাকে। কিন্তু ক্ৰয় কৰাৰ লগে লগে ছালখন পিন্ধাই ফ্ৰীজত ৰাখিলে পিঁয়াজটো নষ্ট হ’ব। পিঁয়াজখিনি মধ্যমীয়া উষ্ণতাত ৰাখিলে ভাল, যাতে ইয়াৰ বাহ্যিক অংশ সোনকালে নষ্ট নহয়।

আলু: আলু নষ্ট নহ’বৰ বাবে ফ্ৰীজত ৰাখিব লাগে। কিন্তু ফ্ৰীজত বহি থাকিলে আলুটো কঠিন হৈ পৰে আৰু কোমলতা হেৰুৱাই পেলায়।

লগতে পঢ়ক- 

নেমু গছৰ ডাল ধৰা পদ্ধতিৰে উৎপাদন কৰা পুলিত এবছৰতে লাগে ফল

English Summary: Never refrigerate these foods

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.