MFOI 2024 Road Show
  1. News

ৰঙা চন্দন কাঠৰ ওপৰত দক্ষিণ ভাৰতৰ নাথাকিব একচেটিয়া অধিকাৰ! হিমাচল প্ৰদেশত কৰা হ’ব ৰঙা চন্দনৰ খেতি

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Red Sandalwood
Red Sandalwood

হিমাচল প্ৰদেশতো এতিয়া মূল্যৱান ৰঙা চন্দন কাঠ ৰোপণৰ প্ৰস্তুতি চলি আছে। বৰ্তমানে ৰাজ্যখনত নাৰ্চাৰী প্ৰস্তুতিৰ কাম চলি আছে। এক কেজি ৰঙা চন্দন কাঠৰ মূল্য ৫,০০০ টকালৈকে। গতিকে এই খেতিয়ে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰবল সম্ভাৱনা আছে। ৰঙা চন্দন কাঠ ধৰ্মীয় উদ্দেশ্য আৰু ফাৰ্মাচিউটিকেল উদ্যোগত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সাধাৰণতে দক্ষিণ ভাৰতত লাল চন্দনৰ খেতি কৰা হয়। ৰঙা চন্দন কাঠক দক্ষিণ ভাৰতত কাঠৰ একচেটিয়া অধিকাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। এই ৰঙা খেতিৰ অনুকূল পৰিবেশ হিমাচলতো আছে। ইয়াত ইতিমধ্যে বগা চন্দন কাঠ খেতি কৰা হৈছে।

দৰাচলতে, হিমাচলত ৰঙা চন্দন কাঠ গজাৰ সম্ভাৱনা শক্তিশালী হৈ পৰিছে কিয়নো হৰ্টিকালচাৰ এণ্ড ফৰেষ্ট্ৰি কলেজ নেৰি, হামিৰপুৰৰ বিশেষজ্ঞসকলে এখন নাৰ্চাৰীত ৰঙা চন্দন কাঠ খেতি কৰাত সফল হৈছে। গতিকে এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে এই দিশত আগবাঢ়ি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। হিমাচল প্ৰদেশৰ হামিৰপুৰ, চিৰমৌৰ, বিলাসপুৰ আৰু কাংৰা জিলাত ইতিমধ্যে চন্দন কাঠ খেতি কৰা হৈছে। পূৰ্বতে ইয়াত বগা চন্দন কাঠৰ খেতি হৈছিল। এতিয়া ইয়াত কৃষকসকলেও ৰঙা চন্দন কাঠ উৎপাদন কৰিব।

ৰঙা চন্দন কাঠ কিমান উচ্চতাত জন্ম হয়?

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ৭৫০  মিটাৰ ওপৰৰ এলেকাত ৰঙা চন্দন কাঠৰ খেতি কৰিব পাৰি। হিমাচল প্ৰদেশত ইয়াৰ বাবে ভাল বতৰৰ পৰিস্থিতি আছে। ইয়াৰ নিম্ন অঞ্চলত ইয়াক খেতি কৰিব পাৰি। কোৱা হয় যে ৰঙা চন্দন কাঠ উৎপাদনৰ পদ্ধতি বগা চন্দন কাঠতকৈ পৃথক। অৱশ্যে, কিছুমান বিশেষজ্ঞই বিশ্বাস কৰে যে খেতি কৰাৰ পদ্ধতি বেলেগ হ'লেও, এই ঠাইবোৰত ৰঙা চন্দন কাঠৰ খেতিত কোনো সমস্যা নহ'ব।

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, ড০ ৱাই এছ পাৰমাৰ গৱেষণা কেন্দ্ৰ নেৰিৰ ওচৰৰ খাগল গাঁৱত এখন চন্দন কাঠৰ নাৰ্চাৰী নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। নাৰ্চাৰী পুলি বীজৰ জৰিয়তে তৈয়াৰ কৰা হয়। বীজবোৰ বেংগালুৰুৰ পৰা অনা হৈছে। উদ্যানশস্য আৰু বন বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, চন্দন কাঠৰ গছবোৰে সাধাৰণতে ৭ পৰা ২০-২৫  বছৰ বয়সৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি মূল্য লাভ কৰে। যদিও বজাৰত এক কিলোগ্ৰাম বগা চন্দন কাঠৰ মূল্য ৪ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকা, ৰঙা চন্দন কাঠ ৫ হাজাৰ টকাত বিক্ৰী হয়।

লগতে পঢ়ক-আলিবাগৰ বগা পিয়াজে লাভ কৰিলে GI টেগ!

English Summary: Red Sandalwood Big Update!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.