MFOI 2024 Road Show
  1. News

আলিবাগৰ বগা পিয়াজে লাভ কৰিলে GI টেগ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Alibagh White Onion got GI Tag
Alibagh White Onion got GI Tag

বগা পিঁয়াজ (White Onion) হৈছে কন্দৰ পাচলি হিচাপে ব্যৱহৃত পাচলি। পিঁয়াজৰ খেতি ভাৰতৰ মহাৰাষ্ট্ৰত সৰ্বাধিক খেতি কৰা হয়। সমান্তৰালভাৱে মহাৰাষ্ট্ৰৰ আলিবাগত বগা পিঁয়াজৰ খেতি বৃহৎ পৰিমাণে কৰা হয়। এই পিঁয়াজৰ ঔষধি গুণ আছে, যাক হৃদৰোগ, কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ইনচুলিন নিৰ্মাণত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

শনিবাৰে মহাৰাষ্ট্ৰৰ ৰায়গড় জিলাৰ আলিবাগৰ বিখ্যাত এই বগা পিঁয়াজে  (White Onion) 'ভৌগোলিক ইণ্ডিকেচন' অৰ্থাৎ Geographical Indication Tag লাভ কৰে। বগা পিঁয়াজৰ অনন্য মিঠা সোৱাদ, চকুপানী নোহোৱা কাৰক, লগতে ইয়াৰ ঔষধি গুণাগুণৰ বাবে প্ৰদান কৰা হয় এই বিশেষ টেগ।

"কৃষি বিভাগ আৰু কোঙ্কন কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ে যুটীয়াভাৱে 15 জানুৱাৰী, 2019ত জিআই (GI) আবেদন দাখিল কৰিছিল। চলিত বৰ্ষৰ 29 ছেপ্টেম্বৰত, প্ৰস্তাৱটো পেটেন্ট পঞ্জীয়কৰ মুম্বাই কাৰ্যালয়ত পৰীক্ষা কৰা হৈছিল আৰু আলিবাগৰ বগা পিয়াজৰ ওপৰত জিআই টেগ প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল," এগৰাকী বিষয়াই এনেদৰে কয়।

বিষয়া সকলে আঙুলিয়াই দিছিল যে আলিবাগৰ বগা পিঁয়াজ, যাৰ ঔষধি গুণ আছে আৰু হৃদৰোগৰ চিকিৎসা, কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ইনচুলিন সৃষ্টিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, 1883 চনৰ আগলৈকে চৰকাৰী গেজেটত উল্লেখ কৰা হৈছে।

জিআই টেগৰ লাভালাভসমূহ (Benefit of GI Tag)

যেতিয়া কোনো বস্তু বা শস্যই এক নিৰ্দিষ্ট স্থানৰ GI টেগ পায়, সেই সকলোবোৰক সেই স্থানৰ বিশেষত্ব হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এইটোৱে তেওঁক সমগ্ৰ দেশৰ সেই ঠাইখনৰ নামেৰে পৰিচয় প্ৰদান কৰে। GI টেগ পোৱাটোৱে সেই সামগ্ৰীটোত এটা মানদণ্ডৰ স্কেল যোগ কৰে। কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ শস্যৰ বাবে ভাল মূল্য পায়।

ভাৰতৰ কোনবোৰ ৰাজ্যত বগা পিয়াজ খেতি কৰা হয়  (Which states of India grow white onions)

মহাৰাষ্ট্ৰত বগা পিয়াজ আটাইতকৈ বেছি কৰা হয়। তাৰোপৰি গুজৰাট, কৰ্ণাটক, মধ্য প্ৰদেশ, উৰিষ্যা, ৰাজস্থান আৰু তামিলনাডুত খৰিফ ঋতুৰ বাবে একেটা অনুমোদন জনোৱা হৈছে। ই খৰিফত 110-115 দিন আৰু পাচেটি খৰিফত 120-130 দিনত পৰিপক্ক হয়।

লগতে পঢ়ক-পাণৰ কাণ্ড পচা ৰোগ আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ সম্পৰ্কে

English Summary: Maharastra Alibagh White Onion got GI Tag

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.